| Swetlly122 a întrebat:

Heii TPU! Am mare nevoie de al vostru ajutor! Sunt in depresie!sad Sunt ultimul an la liceu și astăzi în loc să fac un model la română, sa citesc sau sa mai exersez puțin la mate nu am avut puterea(motivația) sa fac toate acestea, pentru că îmi e frica că nu o sa le rețin.Dar o săptămână în urmă aveam puterea sa fac asta dar acum nu știu ce s-a întâmplat cu minesadAdică au trecut 3 zile și nu am învățat nimic și acum "învățatul la nimic" face parte din rutina mea zilnica.Inainte sa mă apuc de lecții am un gând oribil cum că o să fie dezastruos, dar atunci când le fac parca sunt agreabile, mult durează până mă apuc.Imi dați un sfat va rog? Și astazi am avut și multă treabă și cred că m-a cam obosit și plus că am ieșit și pe drum cu copiii am avut o stare foarte buna și acum când am ajuns acasă m-a luat depresia!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și pe mine, din clasa a 2-a până într-a 10. mă lua depresia asta, Mă lua rău de tot.
Dar într-a 11-a, ultima pe vremea mea, am tras tare. Învățam de la 6 la 7.30 dimineața. După asta mergeam la școală.

| Mosotti a răspuns:

Mergi de urgenta la medicul psihiatru si spune problema cat mai repede, nu sta ca se poate agrava, si el decide ce este de facut, alt sfat mai bun nu cred ca exista.

| Emma30555 a răspuns:

Îți faci prea multe griji, sfatul meu e sa înveți când ai dispoziție iar când nu o faci sa nu te mai simți vinovata

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vai cum ca va ia pe toti depresia cand va simtiti lenesi.

| Mosotti a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Vai cum nu te pricepi in domeniu dar vorbesti. Facem niste teste cu depresogene sa vezi cum e? Adica ce provoaca depresie temporar ce se folosesc in lab, ai tupeul? Nu ai. Cu martori si pariu mare ca te face praf o depresie, si da, da lene, este adevarat, indiferenta, lipsa de motivatie, tonus jos, chef de mai nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca ar durea "lenea" ar fi mai bine.Toți leneșii și-ar dori vindecarea.

| Justme1997 a răspuns:

Daca te ia depresia din septembrie, ce faci tu prin mai si iunie? Sa mai aștepte cateva luni

| Denisa0954 a răspuns:

Cand ai depresie nu mai ai chef de "iesit pe drum cu copiii"

| sunt0anonima a răspuns:

Uite...gandeste te asa:Tot o sa faci la un moment dat temele,si tot o sa înveți tu pentru bac,teste,ascultați, etc.
Nu te forța acum, ia impusă o pauză, dormi bine, si apuca te maine dimineata de invatat cu forte proaspete
Si maine trage de tine; ca nu mori daca greșești, Si Nu ai nimic de pierdut