| JustAndOnlyMe a întrebat:

Hello si bine v-am gasit!

Ok, la mine e mai complicat putin. Am varsta de 26 de ani, si de curand (aprox o luna) m-am despartit de prietena mea dupa o perioada de patru ani frumosi. Frumosi si din partea ei dupa cum spune. O singura problema a fost din pacate. Faptul ca eu (cand mergeam la o cabana, cand era un meci urmarit cu baietii poate, cand erau anumite evenimente speciale) mai beam o bere, doua, trei (a nu se intelege beat), acest lucru deranjand-o avand in vedere ca tatal ei a murit de alcoolist (stiu, nu este o boala dar cu siguranta poate duce la boli cauzatoare de moarte). In rest nu ii greseam si nu i-am gresit cu nimic. dar avand in vedere ceea ce am mentionat mai sus.

Acum sunt intr-o stare critica in viata mea (asa o vad si asa o simt), cu anxietate, atacuri de panica (culme, si absolvent de psihologie), fara nici un fel de pofta de mancare, nu pot sa dorm (mai sunt si slab de nu mai am mult si ajung. unde nu vreau sa ajung), depresie, toate adunate la un loc, din care nu pot sa ies nicicum. Nu pot sa nu ma gandesc la ea, sa ma abtin sa o caut (fara nici un rezultat) si sa ma calmez din toate punctele de vedere. Hai sa va spun de ce: tatal meu a murit aqcum doi ani, mama la varsta de 12 ani, frati/surori nu am. prietenii (coincidenta nenorocita) o sa imi plece in Anglia peste cateva zile. neamuri..nici atat. deci, nu mai am pe nimeni. trebuie sa intretin o casa, un caine, pe mine, trebuie sa fac cumva sa ma duc in continuare la servici... Imi e frica, daca ajung sa patesc ceva, nu o sa aiba cine o sa ma ajute, si o sa ma pierd/pierd totul incet si repede sa ma exprim mai...ciudat.

Intrebare: Ati putea voi sa ma ajutati cu sfaturi ce e de facut? am incercat destule, sa imi gasesc un hobby, nu prea am cum, sa... nu stiu...

Multumesc anticipat

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| lo a răspuns:

Sunt etape in viata, mai bune, mai rele care depind doar de tine cum le solutionezi.Rezolvarea acestei ecuatii, ai dat-o char tu mai sus; iti trebuie un serviciu. Centreaza-ti toata atentia asupra acestui aspect, depune Cv.uri, inscrie-te pe site-uri specializate, sau daca prietenii tai pleaca, roaga-i sa-ti intinda o mana de ajutor, sa pleci cu ei.
Ai studiat psihologie, citeste despre pozitivism, atingerea obiectivelor, increderea in sine si recunostinta si apluca ceea ce citesti.Trebuie sa fi tare, sa ai vointa si sa fi perseverent.Nu lasa nimic sa te doboare oricat de greu ar fi.

Cat despre prietena ta, nu cred ca se incadreaza in categoria fetelor care riposteaza pentru orice pahar de bere doar de dragul de a atrage atentia.Din pacate, ea este traumatizata de aceasta tema datorita evenimentelor cu tatal ei, axietatea, agitatia, nervi o coplesesc ori de cate ori va vedea alcool in fata ei.Are nevoie de ajutor specializat, pentru a trece peste aceasta trauma si sa poata intelegeca este o diferebta sa bei responsabil si sa te alcoolizezi, diferenta pe care teama nu o lasa sa o vada.

Momentan, dda.i spatiul de care are nevoie.Intre timp pune-ti ordine in viata, iesi din aceasta stare de depresie si atingeti obiectivele.Viata merita traita, iar toate impasurile prin care ai trecut pana acum trebuie sa simbolizeze pentru tine, lectii care te.au facut mai puternic.Capul sus si mult succes in tot ce iti propui.

| martzian a răspuns:

Absolventul de psihologie nu este automat si psiholog iar medicul poate avea el insusi nevoie de medic iar vanzatorul e nevoit sa apeleze la alti vanzatori. Prin urmare, nu cred ca e nevoie sa iti faci procese de constiita.

Iti recomand sa apelezi la un consilier. Ajuta sa stai de vorba cu cineva despre situatia asta.

Ca prim pas, incearca sa socializezi. Nu te inchide in casa, cu muzica trista si cu poze ale trecutului in brate. Lumea este plina de oameni pe care ii poti cunoaste si cu care te poti imprieteni - incepand chiar din scara blocului sau de pe strada unde locuiesti. Uneori e suficient sa zambim si sa intrebam de sanatate...

| Radu284 a răspuns:

Pentru inceput, fa urmatorul lucru: Du-te la un psihiatru, explica-i problema, si o sa iti dea niste antideprimante.

Daca iti da ceva bun, nu o sa te mai deranjeze aceste probleme, si, atata timp cat nu abuzezi de ele, vei avea o fereastra suficient de lunga (in jur de 2 luni) in care sa incerci sa-ti refaci viata, sa nu iti pierzi jobul, etc.

Inca o chestie pe care o poti incerca, du-te la sala. Pe langa faptul ca iti poti face prieteni noi, efortul fizic elibereaza anumite substante care te vor face sa te simti mai bine.

| JustAndOnlyMe explică (pentru Radu284):

Ha, tocmai de asta fug si mi-e cel mai frica! de doctori si spitalewinking oricum, multumesc de sfaturi.

| Radu284 a răspuns (pentru JustAndOnlyMe):

Nu e vorba de spitale aici. Am trecut si eu printr-o situatie similara, si m-a ajutat extrem de mult psihiatrul. te duci, ii explici ce si cum simti, si o sa-ti dea o reteta. te duci cu ea la farmacie, cumperi produsul, si il incerci. Daca te ajuta, e perfect, daca nu te duci inapoi si ii ceri altceva, pana gasesti un medicament care functioneaza.

| JustAndOnlyMe explică (pentru Radu284):

Multumesc frumos de raspuns; depinde de perioada imediat urmatoare (o saptamana sau asa); oricum, inca sunt la ideea de a nu place anxiolitice, bla, etc.

mersi!

| Radu284 a răspuns (pentru JustAndOnlyMe):

Nu stii daca iti place sau nu pana incerci. Daca te duci la psihiatru si iti da, de exemplu, Rudotel, nu esti obligat sa le iei. Este optiunea ta ce si cate, si cat timp sa iei. Ideea este ca depresia nu este cea mai ideala stare a omului, si iti poti pierde jobul, si atunci you are really fucked.

Daca chiar nu ai chef de medicamente, macar du-te la sala, si asta ajuta.

| piticelm a răspuns:

Eu cred ca tu ai mai multa nevoie de un doctor pentru inima, pentru ca ea este cea mai ranita.Sa iti zic ca trebuie sa inveti sa treci peste orice? nu cred ca mai este nevoie,ar trebui sa ai un psihic puternic! Este greu sa ramai singur, dar asta-i viata, azi plangi, maine razi, nu trebuie sa intri in vreo depresie ci sa vezi partea plina a paharului.Succes si gandeste-te mereu ca ai o singura viata, iar tu esti stapanul ei, tu ti-o faci cum vrei! Fii puternic.

| tzus a răspuns:

Orice om e singur in lumea asta... faptul e ca tu nu ai gresit cu nimic. Adica daca bei 1, 2, 3 beri si ai un stil de viata echilibrat e ok. Sincer chiar pe unele nu le inteleg de ce fac urat, pana la urma nu bei zilnic pana faci pe tine. Ar trebui sa mai iesi pe afara sau eu stiu sa citesti o carte interesanta sau ceva care iti atrage atentia. Prieteni sunt peste tot la orice secunda. Ai un caine poti vorbi cu el si el te va simpatiza. Chiar daca ai anxietate sau altceva astea trec de la sine. asta asa 1, 2 saptamani si vine o zi wow in care mai bine de atat nu se putea. Si mai ales ar trebui sa faci ceva terapi singur acasa de relaxare care ajuta foarte mult la anxietate (odata ce esti absolvent la psihologie). Pentru orice poti sa-mi scrii. Sper sa te fi ajutat macar un pic.

| JustAndOnlyMe explică (pentru tzus):

Multumesc frumos de raspuns tzus!

Da, in principiu orice om e singur in lumea asta, ai dreptate. dar totusi...au trecut mai mult de doua saptamani. si nu o sa mai rezist prea mult asa. poate ca am nevoie de ajutor specializat, nu stiu, inca nu imi dau seama...da, ma ajuta raspunsul tau. multumesc.

| tzus a răspuns (pentru JustAndOnlyMe):

Cu placere! Nu cred ca este asa grav incat ar trebui sa ceri ajutor specializat. Trebuie doar sa socializezi, sa spui cuiva cea ce simti si te vrei simti mai usurat!

| MihaiN a răspuns:

Salut.Stiu ca postarea are cateva luni (sper ca esti mai bine acum decat atunci), dar daca vrei, putem sa vorbim.Id-ul meu e mihaitheatheist, las id-ul si nu un raspuns pentru ca eu cred ca e bine sa fie o discutie mai lunga happy
Mihai

| JustAndOnlyMe explică (pentru MihaiN):

Pai Mihai, mi-ar face placere happy id-ul e de skype? daca e de mess, din pacate nu mai folosesc. daca ai id de skype, da putem sa vbwinking

mersi, o seara faina.

| Solon a răspuns:

Cel mai bun prieten al tău eşti tu. Iar cât despre relaţii bănuiesc că ştii că unele nu merg indiferent cât te-ai strădui. Pt că nu depinde numai de tine.
Nu-ti pierde cumpatul pentru esecul pe care l-ai suferit. Esti prea tanar ca sa te lasi infrant de primul val mai puternic. Dedica-te muncii, deschide un blog in care sa-ti comunici ideile si care te va ajuta sa cunosti oameni noi si sa fii ocupat.
În timpul celui de al doilea război mondial cădeau bombe... dar oamenii făceau copii şi construiau case. Viata îşi urmează cursul ei. Multa bafta! Fii fericit!

| JustAndOnlyMe explică (pentru Solon):

Mersi Solonwinking tocmai asta e ideea, ca nu e primul val mai puternic. am avut destule, poate chiar prea multe, si s-a cam format un tsunami pe care nu stiu cum sa il tratez. o sa ma gandesc la ce ai spus!

Bafta si tie!

| florindark22 a răspuns:

I-ati un animal de companie ( catel sau pisica ) sigur te va face sa te simti mai bine happy

| JustAndOnlyMe explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, inca imi e greu sa aleg unul, pentru ca din fiecare as avea de invatat cate cevawinking. nu stiu, o sa vad perioada urmatoare cum o sa fie, dar banuiesc ca de luna viitoare o sa apelez la psihoterapie, avand in vedere ca mi se pare cea mai "de pret" solutie momentan; cred ca o sa ma ajute din mai multe puncte de vedere, sa imi rezolv si niste conflicte mai vechi care s-au externalizat cu ocazia intamplarilor curente. Oricum, am luat o decizie, de azi nu o mai sun (macar incerc). si vom vedea ce si cum. anyway, sper sa reusesc in cel mai scurt timp sa trec peste problemele de acum, pentru ca e...destul de nasol. sper doar sa fie curand, si sa nu fie nevoie de foarte multe pentru a realiza acest lucru.

O seara frumoasa tuturor!