| Daniel9988 a întrebat:

Help! Nu mai scap de soacra. Orice fac nu ii place.Sta o strada mai incolo de noi si ne viziteaza zilnic,astazi nu mergea lumina intr-o camera ca s-a ars becul si a inceput:,,Ce fel de barbat esti tu? Cum sa stai asa de dimineata?".Ma duceam sa cumpar un bec,normal, dar am si eu serviciu.Sau de fiecare data cand vine sa aiba grija de cel mic(adica mai toata ziua) se plange asa:,,Cristi,cum se poate asa ceva?! In gradina e noroi si nu poate copilul sa iasa sa se joace ca imediat aluneca si se murdareste!".Da stai oleaca,cucoana,eu sunt vinovat ca ploua? Ce vrea sa fac eu cu noroiul? Este, si cu asta basta.Nici mie nu imi place.Am discutat cu sotia, a zis ca este intr-adevar exagerata maica-sa.Ne mutam anul viitor,dupa ce platim rata la casa asta.O vindem si luam alta, DEPARTE.De incercat am incercat sa vorbesc frumos cu soacra, dar se schimba 2 zile apoi iar isi revine.Plus ca ma critica mult, chiar cand sunt de fata ma bombane.Citez:,,Ce faci, baiete acolo? Nu vezi ca se arde puiul in cuptor? Numai eu sa le fac pe toate?"...Asta m-a scos din minti,pe langa faptul ca eu dau cu aspiratorul,am grija de bebe si ma chinui sa gatesc cum stiu, baba vine si incepe sa ma tancane.Sotia mea e rezidenta si are multe garzi, iar atunci cand nu e de garda termina pe la 5 seara.Iar cand vine acasa trebuie sa invete, ca are examene.Bine ca termina rezidentiatul la toamna! Ea nu face probleme de genul asta,ca maica-sa. Vreau sa scap de gura soacrei, nu o mai suport! Mentionez ca sunt foarte rabdator si mai inchid ochii la unele chestii.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Faza cu noroiul e cea mai tare happy. Arata cit de hilara iti este soacra. Pacat ca te-ai ales cu o asemenea soacra. E bine totusi ca te intelegi cu sotia. Asta e de fapt totul. Cred ca in primul rind ar trebui sa vorbesti cu ea ce e de facut si sa luati decizii impreuna. Adica sa limitati autoritatea soacrei in casa. Spune-i, de fata cu sotia, cit se poate de frumos, dar pe un ton cit se poate de autoritar, dupa ce ai discutat cu sotia, ca fata ei nu mai e "fata mamei", ci ca, odata casatoriti, e fata ta, si ca va traiti viata impreuna, asa cum considerati voi mai bine. Aveti dreptul sa nu se bage nimeni intre voi! Mai ales daca totul e in regula in casa si voi va intelegeti. Si chiar daca gaseste lucruri in neregula, cum te-a prins la faza cu becul, nu are ce comenta, e casa voastra, e viata voastra. Dar nu o vei putea face sa inteleaga asta decat cu sotia alaturi, pentru ca daca amindoi va veti sustine punctul de vedere in fata ei, ea va intelege si se va limita in a mai face comentarii.
Eu unul, apreciez foarte mult ca iti sustii sotia, ca ai tu grija de copil, ca gatesti, ca faci curat. Putini barbati sunt in stare de asa ceva. Si asta arata ca va iubiti, va sustineti, ca va stiti rolurile in familie. Nu lasati pe nimeni sa se bage in ceea ce ati construit atit de frumos impreuna!

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa n-o mai bagi in seama, indiferent ce zice, macar pana va mutati, poate se mai linisteste.

| darrio2007 a răspuns:

Mutati-va de acolo cat mai repede.Numai să fie de acord și soția ta.Sunt pățit, numai că soția mea nu a vrut sa se mute și am divorțat.

| cristimihailov a răspuns:

Ai ceva laxative?
Cand vine ofera-i o cana de cafea. Cu laxative.

Nu va sta prea mult pe langa tine. Va tuna din baie.

| Monyyyyy a răspuns:

Salut,stiu cum e sa ai anumite persoane care nu te plac si comentează mereu sau te pun la toata munca e urat cred.Dar tu poarta- te frumos cu sotia ta ajut- o, iar de soacra vei scapa daca te muti.Si eu as mai zice sa ii spui sa nu se mai bage în familia ta pentru ca nu e treaba ei, e bătrână traiasca- si viata ei nu a altuia.

| Ivy86 a răspuns:

Eu zic sa "fii barbat" și zi sa vina doar Duminica, ferm și hotărât.
Daca nu merge încuie poarta și punct. E casa ta.

| Daniel9988 explică (pentru Ivy86):

Nu pot sa fac nici asa.Nu sunt nesimtit doar.

| 17Ioana a răspuns:

Incearca in prima faza sa nu-i raspunzi, sa te faci ca ploua! Daca nu reusesti, raspunde-i cu aceeasi moneda. Unii parinti au impresia ca ei fac lucrurile cel mai bine, incearca sa controleze totul, dar nu se gandesca ca poate ei gresesc, ca poate tu vrei ca becul ala a nu mearga in x camera, etc. Incearca cumva sa-i tai macaroana, ca te toaca, usor dar sigur.

| Kiki20098 a răspuns:

Spune-i in fata tot ce ai de zis.

| Kiki20098 a răspuns:

Invatati sa puneti limite-discuta cu partenera ta despre asta

| Kiki20098 a răspuns:

Ori.divorteaza de sotie si apoi pe soacra o s-o suporte altcineva big grin

| anamariarot a răspuns (pentru Kiki20098):

Asta ti se pare tie o solutie? Daca tu si sotul tau v-ati iubi, ati avea si un copil impreuna, iar maica-ta ar fi enervanta, ar trebui sa te lase? straight face

| Daniel9988 explică (pentru Kiki20098):

Nu mi-ai fost de folos, asta nu e o solutie.

| Daniel9988 explică (pentru anamariarot):

Discutia asta nu e pentru copii.

| anamariarot a răspuns (pentru Daniel9988):

Nu stiu cat de copil sunt la varsta mea. Spune-i asta duduii de 12-13 ani careia i-am raspuns.

| Daniel9988 explică (pentru anamariarot):

Adica? Ce vrei sa insinuezi?

| Daniel9988 explică (pentru anamariarot):

Sunt mai mult ca zigur ca nu ai mai mult de 16 ani.

| anamariarot a răspuns (pentru Daniel9988):

Fata care ti-a zis sa te desparti de sotia ta are 12-13 ani. In ceea ce ma priveste, nu mai fi atat de sigur, ca am trecut de 16 ani de ceva timp.

| Kiki20098 a răspuns (pentru anamariarot):

Glumeam.

| anamariarot a răspuns (pentru Kiki20098):

Nu mai face glume de genul. In asemenea circumstante nu isi au locul...

| Kiki20098 a răspuns (pentru anamariarot):

Totusi nu tie ti-am adresat raspunsul ci persoanei respective.''In asemenea circumstante nu iti iei locul''

| anamariarot a răspuns (pentru Kiki20098):

Totusi, mie mi-ai comentat la raspuns. Poate era OK sa specifici, sa-si dea seama si proasta asta de Ana ce ai in cap, ca nu citeste ganduri.

| Daniel9988 explică (pentru Kiki20098):

Hai fa pasi copilu'

| Kiki20098 a răspuns (pentru anamariarot):

De ce te legi de mine? Nu ma lua pe mine ca exemplu.ia pe altcineva daca preferi

| Kiki20098 a răspuns (pentru Daniel9988):

Pe unde sa trec?

| Kiki20098 a răspuns (pentru Daniel9988):

Mi se pare ca tu esti copilandru dupa vorbe.un om matur nu ar vorbi intr-aiurea

| Daniel9988 explică (pentru Kiki20098):

Nu pricep ce cauta un copil pe TPU sa dea sfaturi.

| anamariarot a răspuns (pentru Kiki20098):

Nu ma iau de tine, mai. Ti-am raspuns pe masura atitudinii

| JustFokinMe a răspuns:

Copleseste-o cu aprecieri. Vrea sa isi faca simtita autoritatea in casa mai ales acum ca tu si fiica ei formati o familie.Din pacate nu cred ca o atitudine brutala ar ajuta, ci mai degraba sa incerci s-o atragi de partea ta(atat cat e nevoie ca sa-i inchizi gura). Odata ce va vedea ca e luata in seama(chiar daca disimulezi) probabil ca nu va mai simti nevoia sa se impuna si sa domine.
Incearca sa ii interpretezi mustrarile ca pe o dorinta de a ei de a face bine(cel putin pe fata). Cred ca temporar pentru bunastarea familiei autocontrolul este cea mai buna solutie.

| maddox7 a răspuns:

Cel mai sigur e sa legi doua fire in scurt si sa o pui pe ea sa schimbe becul