| sufletzel a întrebat:

Verisoara mea se marita si soacra-sa ii impune pe cine sa puna nasi, desi nu se cunosc aproape deloc si sunt si cam nesuferiti.
1. Voi ce ati face?
2. Ati accepta nasii impusi de soacra, adica copiii nasilor soacrei (cum e traditia)? Mentionez ca nici mirele nu vrea nasii impusi de maica-sa.
3. Sau v-ati alege voi nasii?
4. Sau ati alege sa nu va mai casatoriti?
5. Si cum v-ati convinge soacra sa renunte la ideea ei?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cu diplomatie soacra pote fi convinsa.Nu este cazul sa se renunte la o iubire implinita pentru un fleac.Se poate apela si la solutia nuntii cu doua perechi de nasi.Este chiar mai frumos. Daca totusi soacra nu cedeaza pot fi acceptati si alti nasi.Nu cu nasii isi vor consuma iubirea cei doi.Nu este bine sa se intre in viata de familist cu scandal.

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Eu am acceptat dar niciodata nu i-am simtit prieteni, au ramas pozele si atat.Si azi regret asta!

| thealchemist a răspuns:

De ce trebuie sa-si convinga soacra? si cum sa te gindesti macar la aminarea casatoriei pentru asa un motiv banal? daca nici macar mirele nu vrea respectivii nasi, care-i problema? cred ca daca de acum nu exista nici o independenta fata de soacra mireasa va avea mult de suferit pe viitor. nu trebuie sa o convinga, trebuie sa-i comunice ce vrea, ca sa-si impuna pozitia. e primul foc dintr-o lunga batalie, daca se preda de acum, ce poate spera peste 10 ani, ce alte lucruri vor fi impuse, numele copiilor si cum si cine ii va creste? daca o lasi pe mama soacra sa ia decizii de acum, decizii pe care nici macar fiul ei nu le aproba, cum mai recuperezi terenul pierdut mai tirziu?

| Gizăz a răspuns:

Eu nu ştiu care e dilema. Ce aş face? I-aş zice mamei/soacrei să se ducă dracu' de târfă antică. Unul dintre soţi o susţine? Pa-pa cu nunta. Eu nu am de gând să-mi petrec o viaţă lânga una care o pupă în cur pe mă-sa şi nu mă respectă deloc, fie şi prin laşitatea ei. Normal că mi-aş alege naşii dintre prieteni. Căsătoria ar cădea dacă unul dintre miri e prea „devotat" mamei. Dacă amândoi nu vor atunci mă-sa să se ducă de unde a ieşit. De ce aş încerca să o conving? Care e scopul? E nunta ei sau a mea? Îi place bine, nu atunci să stea acasă şi să rateze nunta copilului pentru că e senilă. Vară-ta acceptă doar dacă e idioată. Dacă începe de acum înseamnă că va fi controlată cât trăieşte baba.
Eu nu zic să nu-ţi respecţi părinţii dar să le impui nişte limte, dacă trec de ele atunci deja sunt probleme.

| Gizăz a răspuns:

Bănuiam că e chestia cu banii dar nu am mai continuat atunci. Problema tot cu propriile limitări şi fiţe. Ea plăteşte? Ok. O poate lua la o discuţie separată şi îi poate spune că oamenii nu sunt obiecte, dacă plăteşte nu poate face ce vrea ea cu ei şi nu poate dicta cum decurge ceva. Dacă s-a oferit să plătească nunta atunci a făcut-o pentru a-i fi bine copilului ei nu pentru a-şi îndepini propriile neajunsuri de la propria-i nuntă din epoca dinozaurilor. Dacă nu e de acord cu asta atunci să nu mai plătească. În fond, ce e greşit la o nuntă fără bâlci şi cu maxim 30 de invitaţi pe care o pot plăti şi ei? Eu când mă voi însura aşa o voi face. Mai mult sunt fiţe şi ei nu vor fi fericiţi la propria lor nuntă din cauză că sunt limitaţi şi superficiali.

| niknip a răspuns:

As avea o discutie „prietenoasa„ cu soacra si i-as spune ca am eu niste cunoscuti care tin moris sa devina nasii nostri, sa nu se supere dar nu ii poate refuza pe aceia in favoarea celor impusi de ea.Sa o ia cu vorba buna si sa isi comvinga si viitorul sot sa zica ca si ea si impreuna sa o convinga pe soacra sa ii lase pe ei sa se ocupe de nunta.

| anonim_5778 a răspuns:

Buna.Nu i-as accepta. In primul rand nasii trebuie sa se cunoasca cu mirii deoarece ei sunt parintii spirituali ai mirilor. Daca nu se prea cunosc cum pot sa-asi impartaseasca trairile sau dacae o problema cu niste oameni pe care nu-i cunosc? i-as explica si soacrei chestia asta, pentru ca nu ea trebuie sa beneficieze de ajutorul nasilor ci mirii, deci nu are cum sa impuna ea pe cine sa aleaga de nasi. Pff soacrele astea... x_x

| Domyno a răspuns:

Nici vorba laughingDaca vara ta o lasa pe soacra-sa sa ii faca nunta cum vrea ea, inseamna ca asa va face toata viata! Auzi, dar ce tu mai stai sa o convingi sa renunte la idee! Pur si simplu nu o asculti si iti vezi de nunta ta (ma rog a verisoare tale)! Zii verei tale, ca daca da vreun semn de slabiciune in fata soacrai, va avea viata un chin!

| Anonimusss a răspuns:

NU, bineinteles ca nu as accepta...pana la urma eu ma marit nu? i-as spune ca eu vreau ca nasii sa fie persoane importante pentru mine! si atat nu cred ca trebuiesc mai multe explicatii ptc oricum nu cred ca va fi de acord. dar asta e, problema ei.

Casa de piatra! pentru verisoara ta:*

| sufletzel explică:

Problema e ca soacra face nunta, adica ea plateste cam tot. De asta isi permite sa impuna nasii. Si vara-mea nu stie cum s-o ia, sa nici nu se certe, si sa o lase sa aleaga alti nasi. Daca ar fi platit ea sau parintii ei nunta, i-ar fi zis clar soacrei, dar atata timp cat soacra e cu banu... e mai greu sa se impuna.
Si eu sunt de acord cu voi. Mi-as alege nasi dintre prieteni, oameni cu care sa poti sa vb, sa petreci, sa pleci in concediu, etc. Nu niste babalaci care vin doar la nunta si apoi nici nu te mai baga in seama decat daca le duci plocon.

| raspundatorul a răspuns:

In primul rand nu ea se casatoreste si sa isi aleaga singuri nasii nu maica-sa.adica varianta 3