| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am o prietena.care nu se prea intelege cu fam. ei.adica.fam. ei n`o prea intelege. daca ceva este stricat.vina e a ei.si este cea mai buna prietena a mea.si nu suport s-o vad asa.
Daca ia o nota mica.parinti ei sar cu gura pe ea.adica nici nu paoate explica.si daca nu stie ceva.parinti ei nu prea o ajuta la teme.fiinda nici ei nu stiu sad
Vreau niste sfaturi pentru ea!
va rog

Răspuns Câştigător
| dydy1 a răspuns:

Suntem in aceiasi situatie, orice fac nu e bine, sunt criticata, uneori ma inchid in mine si plang, dar imi trece.Eu ma pun pe treaba, ii ascult, chiar daca imi impun, uneori zic ca ei si fac ca mine.
Sfaturi nu prea stiu ce...decat sa fie tare, indiferenta la rautatile altoratongue.

2 răspunsuri:
| piedone1988 a răspuns:

Nu sunt expert, dar pentru o astfel de situatie un sfat bun ar fi sa incerce sa nu se incarce emotional. Mai mult ca sigur parintii nu ar fi de acord cu varianta cea mai buna - consilierea familiala.

| CelMaiBlogger a răspuns:

Singura cale de scapare ar fi ca ea sa vorbeasca cu parintii ei si sa le spuna ca o deranjeaza comportamentele lor, dar nu va reusi 100% din ce ai spus.Asa ca o alta varianta ar fi ca voi prietenii sa vorbiti cu parintii ei si sa le spuneti cum sta treaba.Mult noroc