| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am o problema e cam mult de spus dar o sa incerc sa scriu cat mai putin.Acum 2 ani de zile parintii mei au inceput sa se certe, au divortat iar eu cu mama ne-am mutat din apartamentul tatalui.El sta la etajul 5 si bunicii din partea lui la etajul 4.Problema este ca nu m-am mai dus pe la bunici de 2 ani din cauza bunicii mele care mi-a cauzat o groaza de probleme..Cu bunicul vorbesc, vine in vizita pe la mine si pe la mama si de fiecare data imi spune sa merg pe la ei. Intr-un fel ma simt vinovata ca nu merg sa o vad pe bunica dar in alt fel ma gandesc ca e bine ceea ce fac pentru ca stiu ca o merita si spun ca o merita pentru ca de multe ori ma dadea afara din casa fara niciun motiv si ii spunea lui tata ca o fac in toate felurile numai ca sa ma certe el pe mine.Astept raspunsuri cat mai multe. Sper ca ati intles ce as fi vrut sa spun si scuzati greselile de ortografie dar m-am grabit.Voi cum a-ti proceda in locul meu?

32 răspunsuri:
| iuliaiuliaiulia a răspuns:

De ce sa iti para rau dupa? Nu trebuie sa te simti vinovata, pentru ca nu poti sa te bucuri de prezenta cuiva cand acesta se poarta urat. Bunica ta ar putea sa vina alaturi de bunicul tau cand te viziteaza, cum fac bunicii normali. E destul de in varsta, ar trebui sa fie mai matura de atat... Intreaba-l pe bunicul tau ce parere are, pentru ca el o cunoaste mai bine si poate au discutii in casa despre asta si stie. Daca bunica ta e orgolioasa, poti intr-o zi sa o vizitezi( cu pretext ca vrei sa il vezi pe bunicu') si sa vorbiti despre altceva... Asa, o data, sa vezi cum e. Eventual sa te uiti in ochii ei si sa-i spui ca te doare cand vorbeste astfel despre tine si ca ai vrea sa incetezepuppy dog eyes. big grin

| Against a răspuns:

Ar trebui sa mergi la ea si sa ii spui pentru tot raul care l-a facut si sa ii zici ca nu merita atentia ta, dar diferenta dintre voi e ca tu nu ai rautatea ei.

| CriSSa537 a răspuns (pentru Against):

Da dar acum intrebarea e..am eu curaj sa ii zic asta? nu

| Against a răspuns (pentru CriSSa537):

De ce sa nu ai curaj? Mai bine ii spui in fata decat sa o ignori. O va durea mai mult sa vada ca esti puternica dupa tot raul care l-a lasat.

| CriSSa537 a răspuns (pentru Against):

Pur si simplu nu am curaj.Sunt o fire mai rusinoasa, sensibila si nu sunt in stare sa ii spun

| Against a răspuns (pentru CriSSa537):

Si eu sunt, sunt icredibil de timida, mai ales cu cei din familie (tata), dar atunci cand ma raneste ceva, cand ma deranjeaza (cand se earta ei zilinic), nu tac...chiar daca plang,le spun printre lacrimi,cum cu certurile lor distrug si distanteaza membrii familiei. Stiu ca iti este greu, dar daca nu spunem ce simtim,nu facem absolut nimic,prin ignoranta nu rezolvam. Fa`ti curaj. Du`te la ea,zambestei,si daca te intreaba de ce nu prea ai fost,spune`i, si daca plangi, nu renunta, continua sa ii spui printre lacrimi, poate asa va realiza cat te-au ranit actiunile ei

| CriSSa537 a răspuns (pentru Against):

Mersi pentru raspunsuri, sper sa ma ajute... faza e ca nu vr sa ma vada plangand... Abia am discutat cu tata despre ce imi facea ea dar mite sa ma duc la ea si sa discut cu ea nemaivazand-o de cel putin 2 ani

| CriSSa537 a răspuns (pentru Against):

Si am discutat cu bunicamea atunci imediat dupa ca i-a spus lui tata ca o jignesc si nega totul(tipic ei)

| Against a răspuns (pentru CriSSa537):

Sa ii spui si astea...si ar putea fi singura vizita care sa i-o faci, in care sa ii spui totul. Macar tu sa fii cu inima impacata ca i-ai adus la cunostinta urmarile facute de ea. Fii puternica si curajoasa!

| Kyou a răspuns:

Ma crezi sau nu, nu trebuie sa ma gandesc cu as proceda in locul tau deoarece exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Iti spun ce am facut eu, ok? Eu si tata suntem aproape ca doi straini. Nu am mai fost la el de cativa ani si singurul motiv pentru care ma suna este pentru ca vrea sa vorbaesca cu fratele meu. La bunici urasc sa merg pentru ca ma simt ca intr-un camp de lupta, singura ''salvare'' este ca mai trec pe la vara-mea ceea ce nu-i convine bunicii si e in stare sa vina dupa mine de 3 ori pe ora dar eu pana nu se intuneca nu ma intorc. Nu e chestia ca vrea sa stau pe acasa cu ea, pur si simplu o enerveaza. E cam ciudat dar ai intelege daca ti-as povesti mai multe. Cu bunicul nu am probleme, in loc sa vina tata la serbarile de la gradinita venea bunicul :X. Eu zic ca nu se merita sa te superi din cauza bunicii tale. Sunt multe tipologi de persoane pe care nu se merita sa incerci sa le intelegi. Daca intr-adevar ii pasa de tine te va vizita ea. Uneori ma intristez cand imi aud cea mai buna prietena cand imi spune ca in aproape fiecare weekend isi viziteaza bunicii dar asa e. Viata e frumoasa nu usoara. Faptul ca ai tai au divorat ar trebui sa te maturizeze intr-un fel insa nu ar trebui sa-ti bati capul prea tare.

| CriSSa537 a răspuns (pentru Kyou):

Si tu acum iti mai vizitezi bunicii? daca nu, ai de cand sa te mai duci in viitor?

| Kyou a răspuns (pentru CriSSa537):

Sincer, ii vad foarte rar. Am fost de Craciun la ei si partea rea e ca acum bunicul e bolnav crying Imi pare rau pentru el insa cum o vad pe bunica cum se victimizeaza atat ma intreb cum au reusit sa ramana impreuna atatia ani. Pana si mama spune ca nu se mai duce pe acolo din cauza bunicii. Eu am stat cu ei pana la doi ani, prin urmare nu pot spune ca am crescut alaturi de ei sau ca reprezinta o parte importanta din viata mea. Un lucru pentru care le multumesc si pentru care as reveni cu placere in acea casa este ca daca nu erau ei nu era nici tata si prin urmare nici eu. Da, probabil ca ma voi duce la un moment dat insa o voi face pentru mine nu pentru bunica.

| CriSSa537 a răspuns (pentru Kyou):

A inteleg ca bunicii tai sunt din partea mamei? imi pare foarte rau pentru bunicul tau.

| Kyou a răspuns:

Nu, eu vorbeam despre bunicii din partea tatei. Si mama il apreciaza pe bunicul de aia spune ca ar vrea sa se duca dar nu o face din cauza bunicii. Cei din partea mamei stau in alt judet, ma inteleg bine cu ei dar nu trec pe acolo mai mult de o data pe an.

| ImHere a răspuns:

N-o vizita, vezzi-ti de viata ta. Pana la urma daca ea vroia ca tatal tau sa te certe inseamna ca nu te iubea, deci incerca sa te indeparteze. Deci ii este foarte bine ca nu o vizitezi.

| PuppetXD a răspuns:

Nu te simtii vinovata, pentru ca nu esti. Desigur, nu ai niciun drept sa-ti judeci bunica, cum nici ea, nu are niciun drept sa te judece pe tine. Poti sa-i transmiti salutari prin intermediul bunicului tau si, daca te intalnesti, intamplator cu dansa, sa o saluti respectuos. Inteleg ca este o situatie dificila, dar trebuie sa te adaptezi la situatie.
Eu, personal, finnd orgolioasa din fire, nu as incerca sa ma impac cu bunica, atata timp cat mi-ar pune piedici in relatia cu tatl meu, nici prin cap nu mi-ar trece sa ii cer iertare big grin
Dar, aici, totul depinde numai si numai de tinewinking

| CriSSa537 a răspuns (pentru PuppetXD):

Mda sunt cam la fel ca tine, orgolioasa din fire dar imi e ca o sa-mi para rau dupa.

| CoCoundervibe26 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa mergi pana la bunica ta, poate ca si ea se simte vinovata in adancul sufletului, dar nu poate sa o arate din cauza orgoliului. Daca nu vei merge, macar o data pana la ea, pe viitor iti va parea rau, mai ales cand ea nu va mai fi.winking

| CriSSa537 a răspuns (pentru CoCoundervibe26):

Asta imi e ca o sa-mi para rau.dar nush..nu simt nimic pentru ea...adik mi-a facut prea multe

| CoCoundervibe26 a răspuns:

Du-te macar o data si incearca sa discuti cu ea, poate ajungeti la un numitor comun. Daca dansa tot nu intelege si se comporta la fel de urat, o lasi in pace. happy

| danutza91 a răspuns:

Sa stii ca am si eu o bunica care mi-a facut mama sa planga de foarte multe ori si nici eu nu-i vizitez cu toate ca eu cu ei nu am nicio problema, dar lacrimile mamei varsate pentru ei nu merita sincer, cand vezi ca ei nu inteleg si tot pe a lor o tin

| unumh a răspuns:

Daca chiar vrea sa te vada, sa vina si ea in vizita la tine! Nici eu nu as fi vizitat-o daca mi-ar fi facut asta. Acum decizia iti apartine tie.

| CriSSa537 a răspuns (pentru unumh):

Aia i-am spus si eu lui bunicamiu ca daca chiar vroia sa vb cu mine putea sa vina ea la mine

| BoGdy1RoBy a răspuns:

Eu nu m-as duce pentru ca nu ar merita dupa ce si-a batut joc de tine bunica ta.Inseamna ca avea ceva cu tine de la bun inceput.Asta e greu de dat seama totusihappy. Daca eram in locul tau nu o vizitam doar cu gandul sa realizeze si ea ca a gresit si sa ceara iertare. Funda? P.S nu stiu daca ti se pare buna reactia mea, dar eu asa faceam.big grin

| CriSSa537 a răspuns (pentru BoGdy1RoBy):

Pai nici eu nu m-am dus de 2 ani la ei...si inca mai sper ca o sa realizeze ca a gresit..merci pentru raspuns dar mai astept si altele

| alinamihaela2011 a răspuns:

Buna, CriSSa537. E pacat cand copii nu se inteleg cu bunicii. Vina poate fi a fiecaruia. Bunica ta este batrana? Poate nu mai are atata rabdare, poate este bolnava, poate nu intelege dorintele si nevoile unui copil din ziua de azi. Cand erau copiii mei mici ii invidiam pe cei care aveau bunici care le citeau povesti, se jucau cu copiii, aveau mai multa rabdare cu ei, ii alintau sau ii scoteau la plimbare. Cu toate greselile pe care le fac unii bunici eu cred ca este minunat sa ai unul in preajma copilului. Dragă CriSSa537, iart-o pe bunica.o face din egoism şi din dragoste. Ea vrea să fie iubita si poate nu stie sa se exprime pe intelesul tau! Şi nu uita că bătrânii mai dau în mintea copiilor.
Si cel mai important, daca este batrana sau bolnava, oricand se poate duce la cer si este pacat sa plece cu durere in suflet ca sunteti certate. Eu sunt convinsa ca te iubeste mult (esti singura ei nepoata?) si sufera ca nu treci pe la ea. Incearca sa facu tu primul pas. Mai lasa de la tine si incearca sa o intelegi.

| CriSSa537 a răspuns (pentru alinamihaela2011):

Nu e vorba de rabdare, da este batrana dar ea vrea mereu cearta..adica ii spune lui tata si mie ca stie unele chestii despre maicamea ca e nu stiu cum....multumesc de raspuns

| CriSSa537 a răspuns (pentru alinamihaela2011):

Si eu cred ca daca m-ar fi iubit nu mi-ar fi facut tot ce mi-a facut pana acum

| alinamihaela2011 a răspuns:

Eu zic sa lasi de la tine. E femeie batrana, nu stii cate zile o mai avea. E pacat sa ramai suparata pe ea. Treci pe la ea, intreab-o ce mai face, cum este cu sanatatea. Nu fa nici o referire la problema ta cu ea. Macar vei fi cu sufletul impacat ca ai facut tot ce este posibil sa fie bine.

| alinamihaela2011 a răspuns:

Daca oamenii ar fi mai buni si mai iertatori poate ar fi altfel aceasta lume. Majoritatea o sfatuiti sa nu se duca, dar voi nu vedeti ca in sufletul ei este o cumpana? Daca bunica ei moare, nu credeti ca Criss o sa ramana cu o durere ca nu a incercat sa faca nimic? De ce sa nu fie Criss mai inteleapta decat bunica? Nu este vorba sa-i ceara iertare ca nu are de ce, nu este fata vinovata de relatia bunicii cu mama ei sau cu tatal ei. Batranii au si ei ciudateniile si orgoliile lor dar in sufletul lor tot bunici se simt si-si iubesc nepotii (cea mai mare parte dintre ei, chiar daca nu o arata prin comportament si vorbe). CriSSa537, lasa-ti sufletul si constiinta sa hotarasca, fara ura si fara idei transmise de niste straini (noi suntem strainii). Fi om pana la capat si dovedeste ca tu esti cea inteleapta. Viata asta este atat de grea ca este pacat sa ne o facem noi singuri si mai grea. Sa incercam sa-i intelegem pe cei din jurul nostru (cu bunele si relele lor) Fa ce te indeamna sufletul si inima.