| flavius01 a întrebat:

Hey! Am si eu o problema: parintii mei, la fel ca si prietenii sau colegii, isi petrec tot timpul zilei excamand cat de inalt sunt ( 16 ani si 2.17) si m-am cam saturat de chestia asta. Tata mereu ma roaga sa stau drept ca sa vada cat e pe langa mine si cand vede ca nu imi ajunge nici la umar exclama pana il doare gura cat "de urias sunt". Cum pot sa fac ca sa ii fac sa inteleaga ca ma deranjeaza?

8 răspunsuri:
| marina28 a răspuns:

Poti sa le spui pur si simplu ca afirmatiile lor te fac sa te simti prost. oricum esti o raritate! Bravo! Nu ar trebui sa te enerveze. Conidera'te special!

| Deea a răspuns:

Spune-i in fata ca te deranjeaza.

| Simσηαღ a răspuns:

De ce te deranjeaza acest lucru? Consideri ca esti mult prea inalt pentru varsta ta...gadeste'te ca altii sunt prea scunzi si vor sa fie mai inalti, unii vor sa creasca.Tu trebuie sa te gandesti la inaltimea ta ca la o calitate a ta(incearca sa iti intrebi prietenii adevarati ce defecte cred ca ai si sunt sigura ca nu se enumera inaltimea printre acestea). Probabil iti vine mai greu din mai multe alte puncte de vedere in viata, dar nu cred ca inaltimea te poate diferntia tot interiorul conteaza. Uita'te'n jur mai sunt o multimee de oameni la fel sau poate mai intalti ca tine.

| ghiCIne a răspuns:

Cred ca ai multi prieteni. Sau cel putin tatal cred ca e mandru sa aiba un fiu mai deosebit. Insa tu vezi altfel lucrurile.
Pai normal ar trebui ca macar parintii sa te inteleaga si sa se puna in locul tau.
Spune-le ce gandesti!happy

| DeniZu a răspuns:

Sa vorbesti deschis cu ei, sa le spui ca te deranjeaza, ca in loc sa fie langa tine, mai rau iti fac

| pcris a răspuns:

Tatal tau este mindru de tine. Asa isi manifesta el mindria ca are un baiat acum ca bradul. Trebuie sa te bucuri de fapt de asta! happy Si eu care vad cum fiul meu m-a depasit cu 5 cm si se spropie de 2m sunt mindru de el si poate il tachinez putin.

| RoCkMuSicFtW a răspuns:

Zile doar k nu iti convine. daca nu merge ignora-i... parintii inteleg dar prietenii nu stiu

| sWeeX a răspuns:

Eu am 14 ani sunt a 8`a si am o problema fix invers ca a ta. Am doar 1, 57-58 fata de colegii mei din cls. care au 1, 60 +. Toti imi zic k sunt mik etc. pana au ajuns la o porecla : tenti [ de la centimetru] mi-a luat ceva timp pana m`am obisnuit dar le-am aratat k nu imi pasa si ca nu ma afecteaza si este chair asawinking. Iti recomand sa te razi de ei cand iti zic si sa zici : Wow ce mik estii, uite ce maree sunt euu [ceva de genu ] [daca te-a deranjat ceva din ce am zis eu sa nu te superi nu am vrut sa te supar cu ceva ] Bafta! happy