| slayer678 a întrebat:

Poate o sa sune egoist ce urmeaza sa zic, dar e ceea ce simt. M.am saturat de sora mea. Sincer. De cand a aparut ea, nu trebuie sa fac nimic altceva decat sa ii port de grija. Cand vreau sa ies cu prietenii, trebuie sa o iau si pe ea. Prefer sa stau in casa decat sa ies cu ea. O chestie care ma enerveaza e ca oriunde m.as duce cu ea, trebuie sa imi sun parintii si sa le zic ca am ajuns, si cand plec la fel. Vreau un pic de independenta. O alta care ma deranjeaza e ca nu imi respecta spatiul si imi umbla prin lucruri.
Mereu ne certam.
Dar, cel mai tare ma supara faptul ca orice rau, tata nu o cearta si ma cearta pe mine ca de ce nu am avut EU grija DE CE FACE EA. Nu ma omor dupa iubirea lui, dar ma supara chestia asta.
Am uitat sa mentionez ca ea ma bate, si e foarte impertinenta cu mine. Se comporta de parca as fi sclava ei.
Ce as putea face? Nu pot sa plec de acasa, am 15 ani.
P.s. sora mea are 9

Răspuns Câştigător
| m1dn1gh7 a răspuns:

Stiu cum e sa se dea vina pe tine pentru orice prostie facuta de fratele/sora mai mic/a. N-ai ce face, trebuie sa induri reprosurile si comentariile, le poti spune alor tai ca o copila de 9 ani nu are ce cauta intre baieti de 15, poate inteleg. Altfel, imi pare rau, dar e numai vina parintilor, ea la 9 ani iti dai si singur seama ca nu are nicio vina, daca in felul asta a fost invatata, asa s-a obisnuit, sa stea cu tine mereu. Bafta!winking

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Explica-i asta mamei tale. Doar mama ta stie cum sa rezolvea ituatia aceasta. Explica mamei situatii concrete, fara sa pui accent doar pe ce face sora ta; explica si cum reactionezi tu la faptele surorii tale si cum te simti atunci cand te consideri nedreptatita.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Unei copile de 9 ani o palma peste ochi? laughing Mare ti-e gradina, Doamne. Poarta e deschisa si Fabian sare gardul.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Tatal tau te trage pe tine la raspundere pentru ca considera ca fiind la 9 ani ea nu stie ce face probabil. Chestia cu umblatul prin lucruri, asa fac mult parinti vor sa se asigure ca daca te apuci de alcool/ droguri/ tigari macar sa repereze problema din timp inainte sa ajungi la un punct in care din punctul lor de vedere sa fie prea tarziu. Daca te plangi ca parintii tai te pun sa ii suni cand ajungi, sa nu mentionez ca ai mei ma suna si pentru chestii de genul "Bate vantul", "Ah, nimic, am sunat doar sa vad daca ai ajuns la scoala". Deci e ceva normal, dar ai putea discuta civilizat cu ei sa le explici cum sta situatia din punctul tau de vedere si ca nu mai esti un copil, ai nevoie de niste libertate si ca nu iti pot purta de grija pana la nesfarsit.

| alin131 a răspuns:

Ce frumos era daca aveam si eu o sora sau un frate mai mic/a. Am o sora mai mare doar.