| mariamarin2006 a întrebat:

Hey. Aș avea nevoie de un sfat...
Nu știu ce să cred, sunt destul de bulversată. Multe lucruri am aflat că nu ar fi normale.
De exemplu eu nu am voie să mă îmbrac cum vreau, trebuie întotdeauna să le cer aprobarea părinților. Nu am voie să cumpăr cărți care mi-ar plăcea, dar totuși presupun că e un lucru bun, deoarece nu vreau să consum chiar atât de mulți bani. De asemenea, nu am fost lăsată să-mi iau un job, deși sunt deja aptă de muncă, după cum scrie în Codul Penal. De asemenea nu primesc bani de buzunar de la părinți, ci numai de la bunici...
Nu știu dacă e normal sau nu, mi-e frică de ce simt și nu știu ce aș putea face...
Țin să menționez că am împlinit 17 ani la începutul lui decembrie.
Ar trebui să fac ceva sau e doar în mintea mea?

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Ar trebui sa le spui parintilor ca au un grad foqrte ridicat de toxicitate.Ai 17 ani pana la urma, ar trebui sa te imbraci cum vrei, sa citesti ce vrei si etc.Si tata mai strâmba din nas cand aveam 15 ani si ieseam cu baietii in topuri foarte scurte sau mergeam in club in fuste mult mai sus de genunchi dar niciodata nu m-a oprit sa le port.Trezeste-te si spune-le ca ai tot dreptul sa faci ce vrei.La 18 ani poti sa te angajezi oriunde, fara probleme

| VoidEternal a răspuns (pentru Ilovedinero):

Mhm. Numai că nu are dreptul să facă tot ce vrea. Nici măcar la 18 ani, decât dacă nu mai trăiește cu părinții ei.

| mariamarin2006 explică (pentru Ilovedinero):

Am încercat să vorbesc cu părinții, dar ei vor doar să mă „protejeze". Îi înțeleg, dar în același timp mi-ar plăcea să le pot arăta că sunt suficient de mare să ajut prin casă și tot.
Știu că sunt sensibilă și toate astea, poate de aceea nu mă lasă să fac nimic. Voi aștepta până la 18 ani, nu voi mai consuma niciun ban și voi folosi bursa și economiile+salariul să-mi iau un apartament cu chirie și tot.
Nici nu mă îmbrac indecent, decât dacă pui ca indecent faptul că îmi place să mă îmbrac în negru sau alte culori închise.
Mulțumesc mult, apreciez!
CRĂCIUN FERICIT!

| mariamarin2006 explică (pentru VoidEternal):

Asta e adevărat, știu că nu am voie unele lucruri și că există legi.

| Salontanul a răspuns (pentru Ilovedinero):

Sa incerce sa le spuna parintilor ca are banii ei si n-are nevoie de ajutorul lor. Daca nu vorba cuiva: "ciocu' mic"! Treaba cu cumparatul cartilor este chiar aiurea. Eu am fost crescut de bunici si chiar ma incurajau sa citesc. Romanii cam au probleme cu cititul. De aia nu stiu sa scrie si sa vorbeasca. Unii, ca sa puna capac, mai si folosesc englezisme.

| mariamarin2006 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult! Îmi place limba română și mi-am petrecut mult timp citind... Acum nu mai pot să merg nicăieri singură, doar la școală. Și atunci trebuie să scriu mesaje în care să scriu unde sunt și ce fac...
E ok totuși. Până în a opta nici măcar nu puteam merge singură la școală...

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci trebuie sa asculti de parintii tai, la anul faci 18 ani esti majoră si te poti muta in chirie daca ai un loc de munca si scapi de discutii cu parintii, dar pana la 18 ani nu ai voie sa faci nimic esti minoră

| mariamarin2006 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc mult, voi încerca să rezist până atunci!
Crăciun fericit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa iti termini studiile, sa devii majora, sa iti gasesti de munca si apoi vei fi si indepedenta... o viata intreaga

| mariamarin2006 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc mult, voi face asta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ar trebui.

| mariamarin2006 explică (pentru sadrian46):

Ce anume mai exact?
Nu prea știu cum să rezolv situația asta...

| sadrian46 a răspuns (pentru mariamarin2006):

Nici eu nu prea știu ce să îți spun să faci. Situația are un început. D-ta ai evoluat cel puțin după calendar. Părinții, nu. Un început ar fi o discuție sau mai multe cu dânșii.

| relian a răspuns:

E doar in mintea ta.

| gabicoo a răspuns:

Hmmm!
Aptă de muncă după cum scrie în codul penal? Nu ai voie să te îmbraci cum vrei tu? Vrei să lucrezi pe centură cumva?
Cred că ai tăi știu ce-ți poate pielea și de aia nu te lasă să-ți faci de cap.

| mariamarin2006 explică (pentru gabicoo):

Ce înseamnă că aș vrea să lucrez pe centură?
Mă îmbrac decent, nu blugi rupți, nu bluze mulate, nu ojă, nu unghii false, nu păr vopsit... Ce am voie să fac?
Un singur lucru i-am rugat, să mă lase să mă îmbrac în culori închise, fără să mă îmbrac indecent, dar se pare că e o problemă super mare și mai bine îmi țineam gura închisă.
Vreau să lucrez ca frizer, fără nicio altă problemă, măcar în vacanțe. Vreau să pot face un curs de calificare și apoi să mă apuc de muncă. Voi continua să învăț, voi face facultate și tot, nu te îngrijora de asta. Nu sunt genul care să abandoneze.

| Dragobeta a răspuns:

Depinde CUM vrei tu sa te imbraci. Poate chiar e ceva anormal.
Ca sa vezi, ai studiat tu Codul Penal! Bunicii rau fac ca-ti dau bani de buzunar. Parintii iti asigura casa, masa, studii si tot ce tine de ele? Ce-ti mai trebuie?
Cat despre carti, exista biblioteca. Cu mai multe carti decat ai putea citi. Si toate gratis. Asta nu scria in Codul Penal? Nu. Dar e o informatie publica.

| mariamarin2006 explică (pentru Dragobeta):

Am folosit internetul pentru asta. Nu am voie să merg la bibliotecă... Tot ce vreau e să mă pot îmbrăca cum simt, genul emo... E poate cel mai stupid lucru, dar e ceea ce simt în momentul ăsta.
Primesc bani de la bunici, doar ca să-mi iau un pulover sau ceva de genul, ceea ce fac eu e să îi păstrez cât de mult pot, deoarece vreau să pot fi în stare să devin independentă cât de rapid pot...
Mulțumesc pentru sarcasm și apreciez cuvintele tale!
Poate că nu sunt în stare de multe, dar cunoașterea e putere!
Mulțumesc încă o dată!
Crăciun fericit!

| Ilovedinero a răspuns (pentru mariamarin2006):

Nu stiu cum sa iti spun dar cred ca esti in stare de mai multe si ti-e frica sa o faci.Ia banii de la bunica ta si fara stirea parintilor ia-ti ce haine vrei si mergi acasa imbracata cu ele.Vo vedea si ca esti putin mai nebuna decat pari si ca tu asta vrei si ca ei n-au cum sa ti se opuna.Craciun fericit!

| mariamarin2006 explică (pentru Ilovedinero):

Mulțumesc mult de idee, o să încerc asta, dar numai la școală, deoarece nu vreau ca ei să le arunce la coș. O să port hainele pe care le vreau pe dedesubt, iar ce vor ei pe deasupra.
Voi vedea ce pot face, dar nu vreau să fiu băgată în alte certuri decât sunt deja.
Apreciez enorm!
Voi încerca să fac asta!

| Dragobeta a răspuns (pentru mariamarin2006):

ATENTIE! Biblioteca nu este bar! Ce spui acolo ca nu ai voie sa mergi la biblioteca? Minti cu nerusinare.
Cat despre stilul emo, de acord cu ai tai. Mergi la psiholog daca iti place stilul ala. Nu e normal.

| mariamarin2006 explică (pentru Dragobeta):

Nu mint, chiar nu am voie. Nici nu m-am atins de băutură în viața mea.
Convinge-i să mă ducă la psiholog și accept asta, chiar mi-aș dori... Totuși sunt doar pe medicație
O fi normal sau nu o fi... nu știu cine poate zice asta.
Apreciez răspunsul tău