| Kiddduu a întrebat:

Hey. Buna sad. Am si eu o problema exagerata pentru mine. Acum doi ani mama si cu tatal meu au angajat la bar fata unei prietene. Mama a aflat. Etc. Nu va imaginati ce am simtit eu. In timpul asta vechi "prieteni" l`au incurajat pe tata sa faca asta straight face. Eu am mai avut relatii cu baietii. Dar de mica, mica ei nu au fost langa mine sad. Ei zic ca au investit sentimente. Eu zic ca nu am simtit nimic. Cand am gasit langa el tot ce imi doream love struck Am pus baza. Si el mi-a promis ca imi va fi bine.
Mama mea ma bate de fel si rau. Ei bine prima oara nu i.am spus de bataie lui. Decat ca imi luase telefonul. Si i. a fost greu. Apoi au mai trecut lunile si a afllat de bataia care mi-am luat. o de curand (alta). Apoi a 2. a zi din nou si mama a sunat. o pe maicasa. Si s.au certat. crying. Il iubesc! Nu ma pot deschide in fata mamei. Si el a zis ca nu mai vrea sa-mi iau nici o palma de la ea asa ca ne despartim. El e totul. Ma sustine inca si baiatul pe care toti il vad de piatra, eu il vad plangand. Mor. Nu mai suport. Numai rezist fara el. Ce sa fac? Mama nu va intelege niciodata. Asa a facut mereu sad. Daca vreau sa ii explic tipa si da. Ajutati.ma cum sa ma deschid in fata ei fara frica sad. Multumesclove struck Fundita.

24 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

E putin complicat ca sunt 2 probleme din cate vad. Relatia ta cu mama e una nu prea buna si te bate de multe ori. Primul pas du-te la DPC (directia pentru protectia copilului) si spune-le acest lucru plus arata-le iar mama are mari sanse sa fie sanctionata daca continua.

A doua problema - prietenul.El nu vrea sa te ma vada batuta si de aceea te pune sa alegi. Ai mare grija cui ii daruiesti increderea. Nu stim nimic despre el decat ca nu are o imagine buna in fata celorlalti. Daca tine la tine spune-i sa te ajute in problema cu bataia. Sa mearga cu tine sa rezolvati problema.

| Kiddduu explică:

@ grgdlk "familia lui" l-a incurajat pe tata sa faca ce a facut. happy. Dar tatal lui nu este acesta cu care traieste maicasa. El nici macar nu.l stie straight face.
Mama il judeca din cauza maicasi. Dar el sta la bunici, nici de cum cu maicasa.

| Kiddduu explică:

Alte raspunsuri? Astept cat mai multe.

| Araia a răspuns (pentru Kiddduu):

Din nefericire nu exista solutii magice la problema ta. Pot ghici cu usurinta ca esti in perioada adolecentei, deci nu vei lua in calcul decat strict sfaturile care iti convin. In aceasta nota, cel mai bine ar fi sa iti pui gandurile in ordine si sa cauti TU o solutie. Oricum in final si la urma urmei doar tu poti face o schimbare in viata ta.

| Kiddduu explică (pentru Araia):

Mereu mama va fi cea care se va impotrivi. Cum sa fac sa.i explic ca numai pot asa sad?

| Araia a răspuns:

Pune mana pe cate o carte din cand in cand. Nu are cum sa iti faca rau. Ba chiar o sa te ajute sa te exprimi coerent. Daca tot asa ii narezi si mamei tale problemele, nici nu ma mir ca te plesneste.

| Kiddduu explică (pentru Araia):

Imi pare rau. Pot avea si altfel de exprimare. Dar numai pot crying veau si eu o rezolvare.

| grgdlk a răspuns:

N am inteles absolut nimic din intrebarea ta, intai spui ca mama si tatal tau au angajat la bar fata unei prietenei apoi ca a aflat mama ta, pai au angajat o amandoi sau decat unul singur? si ce lagatura are fata de la bar cu baiatul pe care l iubesti? :-o sigur n ai fost atenta cand ai scris

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

@ grgdlk "familia lui" l-a incurajat pe tata sa faca ce a facut. Dar tatal lui nu este acesta cu care traieste maicasa. El nici macar nu.l stie.
Mama il judeca din cauza maicasi. Dar el sta la bunici, nici de cum cu maicasa.

| grgdlk a răspuns (pentru Kiddduu):

Scuza ma ca nu te inteleg, explica mi te rog de la inceput chiar m ai facut curios, incearca sa explici mai bine sa inteleg si eu, nu stiu daca am raspunsul care te ajuta, dar m ai facut curios am inteles ceva dar nu tot

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

"Familia lui" este prietena veche cu familia mea. Am fost la mare cu ei, chiar si cu el acum 3 ani. Dar nu stiam ca se va lega ceva. In fine anii au trecut. Eu in timpul acela numai vorbisem cu el. Deoarece am avut probleme si cand l-am avut ca prieten.
Acum 2 ani mama mea alaturi de tata au angajat la bar fata unei prietene de-a mamei mele. Aceea femeie spunandu-i ca a facut-o de ras peste tot straight face. Mama stia ce mai facuse aia, dar in favoarea femeii a angajat-o. La un an si ceva mama a aflat ca tata e cu "noua angajata". Ea zicandu-i mamei mele ca la doar 2 saptamani s-au cuplat.
Au fost momente teribile. Iar familia prietenului meu il tot incuraja pe tata. Si inca o face. straight face. Insa noul barbat al mamei iubitului meu este la a 4 nevasta. Nu este exemplu bun.
Fata care se incurcase cu tata isi facuse facebook. Poze cu ea si tata. Desi tata nu era de acord. Iubitul meu i-a spart parola si a sters tot!
Am ras atunci cu mama etc.
Insa cand m-am cuplat cu el. Mama a aflat mai tarziu Si prima oara mi-a luat telefonul. sad. Si a dat. A trecut vremea imi recuperasem telefonul. Si de curand m-a batut rau. Siii. El a aflat. Am trecut prima seara. A 2. a seara iar sad. Si a sunat.o pe maicasa sa ma lase in pace. El a zis ca gata. Pana mama nu accepta ne despartim. Mama nu va accepta crying. Nu pot sa ma deschid in fata ei. De fiecare data cand incerc ma cearta sad. Si sa ma uit ce a facut tata chatterbox si ca el e fiul aleia care ne.a stricat familia. Dar el nici macar nu sta cu maicasa sad. Sta la bunici.
El mi.a oferit tot ce ei nu.mi ofereau. Sentimentelove struck.
Daca ii zic asta mamei face foare urat crying. Ce sa fac?

| grgdlk a răspuns (pentru Kiddduu):

E cam complicata situatia lui, de obicei se spune ca dragostea nu are limite de varsta religie, situatie fnanciara adica nu face diferente d astea,
dar ar fi bine sa fii precauta e posibil sa ai de suferit, nu poti stii daca nu cumva prin tine femeia despre care zici tu ca e cu taicatu vrea sa i faca rau mamei tale, din ce am inteles eu baiatul pe care tu l iubesti e fratele fetei cu care taicatu s a cuplat, si mai spre sfarsit inteleg ca e chiar mama lui, oricum nu e de bine, ar fi bine s o lasi balta

ceilalti sa mi spuna daca au inteles la fel ca si mine, prima data inteleg ca baiatul respectiv e fratele fetei angajatei cu care taicasu umbla, iar apoi inteleg ca e fiul ei...am gresit eu sau asa se intelege?

| Araia a răspuns (pentru Kiddduu):

Din nefericire mama ta e prinsa in propria ei drama. Pe tine isi varsa frustrarea si nervii. Sunt aproape convinsa ca ce iti spune si ce iti reproseaza nu au legatura cu tine, ci cu esecul casniciei ei. Nu ar trebui sa ii permiti sa te loveasca. Chiar daca e mama ta. Nu zic sa o lovesti inapoi, dar pareaza loviturile si spune-i clar si raspicat ca nu accepti asa ceva si sa se trezeasca la realitate. S-ar putea sa aiba o revelatie si sa isi revina (acum eu pur si simplu am presupus ca nu a fost asa mereu).

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

Nu e fratele ei! Familia lui a incurajat.o pe ea si pe tata. Asta e.

| grgdlk a răspuns (pentru Kiddduu):

Am inteles acum, oricum ar trebui s-o termini cu el, daca poti...e usor de zis din gura dar greu de facut, ia cea mai buna decizie pentru tine

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

Nu pot. El a fost singurul care pentru mine a infrunatat.o pe maicasa. El a fost acolo cand nimeni nu era crying

| grgdlk a răspuns (pentru Kiddduu):

Cati ani ai? ne ai spus?

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

Eh. oricum. varsta frageda. sa zic asa

| grgdlk a răspuns (pentru Kiddduu):

Pai daca ai o varsta frageda, sigur o sa l uiti o data cu urmatorul baiat care va aparea in viata ta fragedatonguetongue oricum o sa l uiti repede repede te asigur

n ai altceva de facut? prietene cu care sa iesi sa razi sa va luati de baieti pe strada sa faceti caterinca asa ca pentru varsta ta?

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

Nu sunt genul asta. Pt ca mi.as dori. Nu pot. Am trecut prin niste chestii care m.au marcat mult si acum am cedat straight face si stiu ca nu trebuia s.o fac

| grgdlk a răspuns (pentru Kiddduu):

Ai facut dragoste cu el? si n ai mai mult de 14 ani

| Kiddduu explică (pentru grgdlk):

Nu am facut asa ceva cu nimeni. Dar am pus suflet exagerat de mult cand am vazut ca ma iubeste.

| On3St4r a răspuns:

Deci intreab-o mai intai despre prima ei iubire, asa o sensibilizezi putin.Apoi cat de mult inseamna acel baiat pentru tine.O intrebi ce ar fi facut ea in situatia ta. Apoi incepi sa ii povestesti ce baiat bun e. Apoi o intrebi care este adevaratul motiv pentru care nu vreti sa fiti impreuna.II spui ca si tu dar si ea sa aveti un nou inceput, fiecare sa fie mai buna si intelegatoare cu cealalta.Iti spun ca merge, si mama tot la fel facea.Succes.

| KamyPandele a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, poate ca mama ta...crede ca acel baiat nu este potrivit pentru tine, dar daca intre voi doi este o iubire adevarata sigur mama ta va accepta aceasta relatiewinking