| BlancaFantasma a întrebat:

Hey buna.va rog frumos sa imi dati niste sfaturi, va rog.cum nu pot sa vorbesc cu nimeni pentru ca nimeni nu ma poate intelege si aud decat raspunsuri gen"nu stiu ce sa zic."m`am gandit ca poate imi ziceti voi niste vorbe bune.eu dintotdeana am crescut in scandal, si tot ce`mi aduc aminte din copilaria mea sunt interminabilele vorbe urate care le auzeam in casa. tatal meu e alcoolic si bunica mea la fel.amandoi nu sunt buni de nimic si tot ce fac e sa vorbeasca urat de mama mea.cand eram mica plangeam de fiecare data cand ii auzeam dar de la o vreme am inceput sa ii urasc si tot ce vreau e sa ajung cineva in viata si sa ii las sa se distruga singuri.suna nasol dar da ii urasc! vorbesc cu ei doar pentru ca suntem in aceeasi casa in rest nu`mi pasa de niciunul.mama saraca munceste pana nu mai poate si el tot nu e multumit.credeam ca nu o sa ma afecteze lucrurile astea dar de anul trecut de cand m`am certat cu prietenul meu(am stat 3 luni dar eu tineam la el) m`am schimbat. in rau si in plus imi dau seama pe zi ce trece ca nici prietena mea cea mai buna nu merita prietenia mea caci cand i-am zis ca imi place de fratele ei nu m`a ajutat deloc doar zicea"nu stiu ce sa zic, tu stii cum e el" imi doresc sa ma indragostesc la prima vedere sa fiu iubita de cineva, poate asa m`as mai elibera de resentimente.si baiatul care il plac nu vrea sa auda de mine! sunt in vacanta si pentru ca ma plictisesc singura toata ziua in casa am tot felul de ganduri stupide.in fine tot ce scriu aici nu e nici o mica parte din ceea ce simt(mai ales in legatura cu familia). doar niste sfaturi vreau ca sa simit ca nu sunt singura care are o familie distrusa! funda.

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu da cu ochii pe foc la primul băiat ieșit în cale, trebuie să fii atentă că în situația relatată de tine ești extrem de vulnerabilă!
De necazuri și amintiri urâte nu vei scăpa niciodată, în schimb le poți ține sub control pentru a nu-ți controla viața. Pe timpul vacanței citește, ajută-ți mama la treburile din bucătărie, etc. Prietena nu trebuie să-ți știe tot mersul, mai răruț că-i mai drăguț!
În toamnă, când vei merge la școală mergi la psihologul școlii care te poate ajuta prin consiliere, îndrumare, etc.
Renunță la ideile negre, i-a taurul de coarne și nu te lăsa învinsă.
Pa, pa.

| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand fii tare si mergi pana la capat, sunt convins ca o sa gasesti si un baiat care sa te placa si sa te respecte si mai ales sa te intelega...Cat despre tatal si bunica ta cel mai bine ar fi sa incerci sai faci sa se gandeasca ca nu fac altceva decat sa te distruga pe tine pshihic si pe ei fizic... Uite daca te simnti sngura si n-ai cu cine vorbi poti sa dai add la id meu rob3rt_trebor21happyNu uita ca dupa ploaia mai rasare si soarelehappy

| mona a răspuns:

Eu te inteleg in mare parte, ce pot sa-ti spun e sa nu le calci pe urme, fi opusu lor

| Piticutsss a răspuns:

Si familia mea e la fel, deci nu esti singura. Si eu am cresut exact ca si tine. Si cu ajutorul mamei am trecut peste. Vorbeste cu ea o sa te ajute mult. Nu ai cautat unde trebuia alinarea ta. Sunt foarte multe persoane carora tu nu le dai atentie, si care te pot ajuta. Si in legatura cu prietenul tau, gandeste'te ca nu te'a meritat happy o sa gasesti altul mai bun, nu e sfarsitul lumii. Fiecare avem ingerasul nostru, acolo sus, si aici pe pamant. Fa'ti alt grup de prietenii, debaraseaza'te de cei care nu iti merita prietenia oh go on nu are rost. Te inteleg foarte bine prin ce treci, incearca sa tii capul sus. Multa bafta :*

| opierdevara a răspuns:

Daca simti nevoia sa te descarci.cred ca te pot asculta sh bineinteles te pot ajutahappy
Da sh tu add bibby.byankwinking

| StilSanatos a răspuns:

Buna draga elena
te inteleg si imi pare rau prin ceea ce treci
tu trebuie sa nu uiti ca schimbarile se fac cu pasi marunti,trebuie sa ai cea mai mare incredere in tine,apoi in oamenii de langa tine,pe cei rai ignora-i si invata de la ei lucrurile rele,comportamentul lor, vazand ca nu e bine ceea ce fac deci nu e bine nici pentru tine, cu prietena ta cea mai buna ca sa-i zicem asa...am avut si eu astfel de prietene,care vor sa le fii aproape mereu,sa le ajuti,sa le sfatuiesti,sa le dai sprijin si ele in schimb cand ai nevoie te ignora nici nu-ti spun fata,nu vreau sa te ajut,dar nici nu te ajuta,te lasa asa in gol,cu astfel de prietene te sfatuiesc sa nu ii incredintezi toate secretele tale,cele mai bune lucruri sa le pastrezi pentru tine, e cel mai bine,cel mai in siguranta,ca o astfel de prietena iti intoarce spatele oricand,,dupa cum am zis pe tatal tau si pe bunica ignora-i,incearca sa nu-i urasti,ci sa-i ignori daca altfel nu-i poti ajuta sa vina pe calea cea buna,ca nu e bine sa poti ura in suflet,in primul rand pentru tine nu e bine,cu mama ta trebuie sa colaborezi mai des,sa va incurajati una pe cealalata,ca are D-zeu grija de toate si o sa vina soarele si pe strada ta cum se zice,si in legatura cu faptul ca vrei sa te indragostesti la prima vedere,nu este exclus acest lucru desi nu e bine sa astept sa se intample acest lucru pentru ca e posibil sa nu se intample,tu dupa cum se intelege ai nevoie de un iubit care sa te iubeasca si sa-l iubesti,sa-ti fie in primul rand prieten,frate si apoi iubit,e important sa te inteleaga,nici nu stii de unde iti v-a surade,de aceea tu trebuie sa ramai o fata cuminte,calma,la locul tau,fara sa vb sau sa te porti urat pentru ca baietii cuminti nu au nevoie de astfel de fete,
fiecare din noi avem probleme acasa,de comunicare,spunem ca nu ne intelege nimeni,uneori avem draptate,dar si ei asteapta acelais lucru din partea noastra,ma refer la membrii familiei
o, nu esti singura deloc
care sa se simta singura
parca cati dintre noi la un moment dat nu mai vedeau sensul vietii?
dar trebuie sa mergem mai departe
viata merge intra-devar inainte
cu optimist si cu speranta ca maine va fi mai bine
incearca sa fii optimista
uite, poate site-ul asta te v-a ajuta cu ceva
http://www.personalitatealfa.com/blog/
pe mine m-a ajutat
succes in ceea ce vrei sa faci
si nu uita
nu esti singura
daca vrei sa mai vb un mesaj pe privat si se rezolva

| EzoPunctt20 a răspuns:

In primul rand, chiar imi pare rau. Trebuie sa fii puternica, gaseste persoane care sunt exact ca tine, care sa te inteleaga, care sa poata sa iti dea una sfat, carora sa le pese de fericirea ta. Pana la fericire drumul este lung.crede-ma, si eu sunt spre drumul catre fericire insa pe drum apar obstacole, mai mici sau mai mari. As vrea sa iti adresez o intrebare... daca mama ta este atat de nefericita de ce nu divorteaza? [sper ca aceasta intrebare nu te va rani, am pus-o pentru ca ai zis ca tie chiar nu iti mai pasa de tatal si bunica ta] In legatura cu ura pe care o ai in suflet., este normal, pe parcurs, gaura din sufletul tau se va vindeca. Iubeste ce ai, si uita de rele! Incurajeaz-o pe mama ta, ea va face la fel cu tine la randul ei, si poate daca te ajuta cu ceva spune-i mamei tale exact ce ai povestit si aici, spune-i ce ai pe suflet. In orice caz, aceste probleme te fac mai puternica si tu vei fii cu timpul din ce in ce mai constienta legat de ce vrei de la viata! In legatura cu iubitii tai si baietii de care ai fos indragostita, nu te grabi[nu iti zic asta in sensul ca ai fii mica etc, iti zic sa nu te grabesti pentru ca trebuie sa fii foarte sigura pe tine care este tipul tau de baiat. Gandeste-te si apoi, va veni ziua cand va veti intersecta, cand vei simti ca el este perfect PENTRU TINE atunci esti cu adevarat indragostita]
Mergi inainte si cand iti vei termina drumul catre fericire atunci sa te gandesti la sfaturile noastrewinking. Numai bine!

| LittleandLiars a răspuns:

Din ce oras esti?! Si app care este varsta ta?!big grin

| NinaY a răspuns:

Eu iti spun din start ca nu iti cer funda, nu nimic.Asta e alegerea ta. Nevoia de afectiune, faptul ca vrei sa fii si sa te simti iubita de cineva e tipic fetelor, si desi poate niciuna dintre noi nu credem ca familia ar conta atat de mult, totusi conteaza. Fostul tau prieten, cu care ai zis ca ai fost 3 luni, a fost, se pare, o parte importanta din viata ta... Si, desi iti doresti sa fii iubita si tot restul acum, daca cel de care iti place nu te baga in seama... cauta-ti pe altcineva, trebuie sa gasesti ceva care sa iti distraga atentia de la faza cu familia, ceva care sa te faca fericita. Prietena ta. intr-adevar, nu pare ca ar merita prietenia ta! Un prieten adevarat te ajuta si te intelege orice ar fi, indiferent daca ceea ce faci sau crezi il/ o deranjeaza. Mai bine te gandesti cine dintre prietenii tai mai apropiati ar fi un potential prieten, si asa iti gasesti si un prieten adevarat care sa te inteleaga, si o persoana care sa te iubeasca, sa te aprecieze si sa te faca fericita.
Sincer nu stiu daca ai inteles mare lucru pentru ca in momentul de fata si eu am foarte mare nevoie de afectiune si intelegere, dar sper sa te fi ajutat intr-o masura.

Te pup, ai grija mare de tine!

Deeyu.

| niNNu a răspuns:

Multi trec prin asta lasa si baiti, invata si fa-ti o viata a ta.

| BMA a răspuns:

M-a traumatizat pana si me mine ca cititor textul tau...
nu cred ca poti face ceva in privinta asta, pentru ca se vor lega si de tine.

cel mai bine ar fi sa ajungi" cineva" in viata
ar mai fi si alte variante dar statul te poate lua de langa ei
si totusi cred ca mai tii un pic la ei, probabil mama.

| MissYouToo a răspuns:

Trebuie sa incerci sa fii puternica, ca sa poti trece peste toate mai usor. Mama ta are mare nevoie de tine, de un cuvant bun si de o imbratisare cand ea nu mai poate. Daca ei nu se pot schimba si nu pot renunta la viciul lor, macar fii alaturi de mama ta si incearca sa nu ii mai urasti, pentru ca pana la urma sunt tatal si bunica ta, iar pentru ceea ce fac ei acum, vor plati mai tarziu! Iti urez multa bafta si putere!

| fedot a răspuns:

Imi dai mesaj privat, daca doresti sa vb...winking sant dispus sa te ascut oricand happy

| eelenaly a răspuns:

Buna elena din pacate nu esti singura care are aceeasi problema si eu am aceeasi problema nu il urasc neaparat pe tata dar totusi as pleca cateodata in lume si sa nu mai stiu dar ma tine mama.Acea persoana care sa te iubeasca va veni niciodata nu poti sti cand si cum ce pot sa te sfatuiesc e sa incerci sa il uiti pe acel baiat si sa nu te mai gandesti la cele intamplate in familie incearca sa iti traiesti viata si sa fii fericita iesi prin oras cu colegele tale si sa stii si tu ca prietena cea mai buna nu mai exista in aceasta lume si eu am crezut ca am o prietena foarte buna si sia aratat arama dupa aia ...suces happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este aici pe site o fata, o cheama cumva cu "bebe" la urma. Cica vrea sa ajute oamenii... Acus acus o sa-ti scrie in privat, cred, la cat de altruista parea.

| CastraveteMurat a răspuns:

E foarte groaznic sa traiesti intr-o familie ca asta straight face Chiar daca nu am simtit sentimentul imi dau seama cat de greu iti e straight face Imi pare rau pentru tine sad sa imi lasi un id de mess la pm daca vrei :d sa ne cunostem mai bine...

deocamdata pupiki:**
gandeste pozitiv happy
Have a nice day; x

Răspuns utilizator avertizat
| Aiureeaaa a răspuns:

Te inteleg perfect...sincer iti spun sincer ca exact tipul asta de familie l-am avut si eu dar din fericire acum attal meu nu mai bea din cauza unei discutii cu cineva...
Bunica mea la fel bea dar acum s-a mai lasatdar...nah
Crede-ma ca exact asta pateam si eu certuri incontinuu si plangeam dar acum ma bucur si pretuiesc faptul ca acum nu mai este asa[ei bione mai sunt certuri dar nu asa de ureate ca inainte]

imi pare rau pentru tine pentru ca stiu ce simti...pentru ca eu am avut exact aceeasi situatiesad.dar acum e mult mai binehappy

sper sa reusesti ceva in viata si.sa le arati ca nu esti ca ei...multa bafta:X:X

| ianna a răspuns:

Tatal meu nu s`a comportat niciodata ca tatal tau, dar asta nu a fost de ajuns sa fie evitate certurile din fiecare zi, din fiecare seara cand ne asezam la masa sau din fiecare clipa in care singurul lucru pe care il doream era linistea.Intotdeauna acelasi subiect de cearta,aceIeasi jigniri, tipete, urlete.In prezent ai mei sunt. oarecum despartiti, el sta la bunica mea (mama lui) dar tin legatura, si parca se inteleg mult mai bine decat atunci cand imparteau acelasi acoperis.Ma gandesc de multe ori sa ii spun sa se intoarca, sa stiu eu ca e bine si ca nu adoarme fara sa manance, dar amintirea certurilor si o falsa impresie ca ii e mai bine acolo ma opreste.Deci nu esti singura care trece prin asta.Nu am facut decat sa ma detasez incet.sa ma cufund in muzica mea (ascult hip-hop) si sa nu ii mai iau in seama.Iar de iubirea la prima vedere.va aparea, nu iti face probleme.treci doar printr`o pasa proasta, dar iti vei reveni, va fi bine happy

| OaNaDouaPuncteIcs a răspuns:

Buna! Trebuie sa inveti sa nu te ti inchisa in tine.Acest lucru nu este bine sa il ai in organism.
Daca zici ca tatal tau nu este multumit de banii care ii aduce mama ta in casa ar trebui sa-ti gasesti o job, de exemplu, ginecolog pentru ca castiga in jur de 40 de milioane pe luna.Iar tatal tau este nesatisfacut pentru ca este alcoolic si nu isi mai da seama ce zice.Tu si mama ta ar trebui sa strangeti bani, sa va cumparati o garsoniera, ceva in care sa stati pentru ca pe caldura asta puteti muri de foame.
Dar trebuie sa inveti sa fi puternica. Daca nu ai cu cine discuta in legatura cu aceste probleme contacteaza un psiholog.
Imi dai funda?

| AndreiB a răspuns:

Daca te simti singura, sfatul meu este sa iesi in parc, te asezi pe o banca si astepti sa vina un baiat. Daca iti place de el sau nu stiu eu ce.il lasi sau il respingi si de aici lucrurile se vor imbunatatii.
In legatura cu familia.nu stiu ce sa iti spun.Dar spune-ne macar ce varsta ai, ca sa stim ce sfaturi sa iti dam.

| Sabiiii a răspuns:

Imi pare rau pentru tine daca vrei si simti nevoia sa vb cu cineva da add la yu_do_not_underestimate_me.cum crezi.:*

| paullynna a răspuns:

buna in primul rand sa stii ca m-a impresionat povestea ta si tot ce pot sa-ti spun este sa fii puternica in continuare sa o ajuti cat poti de mult pe mama ta sa incerci daca ai posibilitate sa mergi la psiholog cat despre un iubit il vei gasi la momentul potrivit

| Diannaaaa a răspuns:

Uite,si eu cand am fost mica am trait asemenea intamplari nefericite.doar ca,cu timpul am crescut si am incercat sa evit. Cred ca ai putea incerca sa porti o discutie cu tatal tau,sa il intrebi de ce este atat de nemultumit de familie,cand tu si mama ta incercati din greu sa tineti familia in picioare. Daca vezi ca nu merge, discuta cu mama ta, ea este singura care te poate intelege si poate ajungeti la o concluzie sa o scoateti la capat.Imi pare rau de situatia ta, daca mai ai intrebari, te pot ajuta.