| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cand aveam 8 ani am gasit niste documente pe care scriau „Certificat de adoptie" si mai jos scria numele a 2 persoane pe care nu le cunosc si numele meu, adica erau cele 2 nume ale mele dar alt nume de familie, imi mai amintesc ca undeva scria ca una dintre persoanele acelea a decedat. Mi-am intrebat parintii de acele acte si ei au zis ca sunt vechi si cum ca ar trebui aruncate si de atunci n-am mai vorbit despre asta. Un sfat?

Răspuns Câştigător
| LoveTenis a răspuns:

Daca scrie si ziua ta de nastere s-ar fi putut sa fi adoptat.Dar ca nu uita adevarata mama e cea care e langa tine si are mereu grija de tine nu cea care te-a nascut.Sa stii ca ai noroc fiindca nu multi copii isi gasesc parinti.Incearca sa vorbesti cu ei despre asta cu ei. Poate au vrut ''sa te protejeze'' si nu si-au dat seama ca de fapt te raneau...

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi important daca ai purta o discutie deschisa cu parintii tai despre acest subiect, fie ei si adoptivi.
Nu conteaza cine te face/conteaza cine te creste.
Ai simptit ca ai tai parinti nu te iubesc? te-au neglijat? maltratat?
Daca nimic nu s-a intamplat din toate acestea, fii fericita ca ai 2 parinti minunati.
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Chiar daca ai fi fost adopat, nu uita ca faci parte din copii norocosi care au avut norocul sa faca parte dintr-o familie, sa ai parte de un camin si de parinti iubitori.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Blamely a răspuns:

Dacă părinții tăi ascund de tine faptul că ești adoptat e fie pentru că sunt mult prea protectivi, sau poate nu vor să te facă să te simți prost din cauza asta. Nu-i mare lucru, doar explică-le că dacă e așa preferi să știi adevărul

| jamal000 a răspuns:

Cel mai probabil esti un copil adoptat si cum parintii in general au tama ca daca fiul/fiica afla le va intoarce spatele prefera sa nu spuna adevarul in sensul asta! Dar nu vad nimic rau in a fi adoptat, din contra, cei care te-au adoptat au putut sa iti ofere o vita mai buna decat parintii biologici

| Robieski a răspuns:

Mai bine intreaba-ti parinti despre trecutul tau... spune-le ca o data tot vei afla dar sa nu fie prea tarziu atunci...

| vanessa63425789 a răspuns:

Are dreptate Robieski!
Poate ei stiu ceva ce tu nu stii!

| Elly94sweet a răspuns:

Probabil esti adoptat/a sau ceva de genul si parintii tai au evitat subiectul.mama e cine te creste NU cine te naste!

| Radu13777 a răspuns:

Nu te ingrijora! Sunt extrem de multi oameni pe lume cu aceleasi prenume! Poate parintii tai au gasit acele documente cand tu nu erai inca nascut, le-au placut prenumele si ti-au pus si tie acelasi prenume sau cine stie ce. Nu trage concluzii pripite, uita de acele documente care cine stie, poate chiar au fost o gluma! Continua viata fericit si nu-ti mai pune intrebari aiurea! happy

| Claustx a răspuns (pentru Radu13777):

Am uitat sa precizez ca era scrisa si data mea de nastere...(05.04.2000)