| ThePerfictionIsADream a întrebat:

Hey,guys! Anul acesta m-am transferat la alt liceu si copiii de acolo invata mult mai bine si ma simt complexata. Tatal meu e profesor acolo si are pretentii de la mine,dar si el si mama tipa mereu la mine,sunt super exigenti si imi spun mereu ca nu fac nimic bine,ma descurajeaza foarte mult. Prieteni nu mai am care sa imi fie alaturi,toata lumea e impotriva mea. Ce sa fac? Cum sa ma comport? Dau funda, va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Deliiiiiia a răspuns:

Hey..incearca sa te acomodezi printre ei...nu trebuie de odata sa fii cea mai cea...dar trebuie sa o iei cu inceputul...vazandu.ti straduinta...nu vor mai face asa..trebuie sa fii tare si sa te straduiesti.doar ai incredere in tine!

3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Apeleaza cu incredere la psihologul scolii, te va invata ce sa faci. De aia e acolo, ca sa ajute!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| alinamindru a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii tai si spune-le cum te simti. Impartaseste cu ei faptul ca tu crezi ca te descurajeaza si ca ai nevoie de mai mult sprijin din partea lor. Sunt convinsa ca te vor intelege. Trebuie sa ai incredere in tine, sa fii puternica, optimista si vei reusi tot ce iti propui. Din punctul meu de vedere asta trebuie sa faci: mai intai sa vorbesti cu parintii tai si apoi sa faci o schimbare in ceea ce te priveste pe tine, sa vezi lucrurile diferit. Succes! happy