| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey.In august trebuia sa mergem eu si parintii mei la mare, dar cum tata s-a certat cu mama, mama nu se mai duce.Acum tata mi-a zis sa ma gandesc pana astazi daca vreau sa merg la mare sau nu.Eu am vorbit cu mama despre asta si mi-a spus sa merg deoarece nu am nimic de pierdut si ca sa ma distrez.Eu as asculta-o pe mama, dar pe de o parte nu prea as vrea sa merg cu tata.In plus,nu vreau neaparat sa merg la mare ca sa ma distrez,ma pot distra si in alte moduri:iesind cu prietenii, cu colegii etc.Cu mama ma inteleg mult mai bine decat cu tata,pe cand el este putin mai sever, si cand spun ca nu vreau sa merg sau sa fac ceva cu el, el interpreteaza ca nu-l mai iubesc.Si nu-i deloc adevarat! Ii iubesc pe amandoi la fel,dar sincer, ma distrez mai bine cu mama decat cu tata. Dupa cum il cunosc, daca i-as spune ca nu merg s-ar supara si ar spune ca il iau drept fraier.Nu-i adevarat.As vrea sa-mi spuneti un motiv mai plauzibil ca sa nu merg la mare ca sa ma poata crede si sa nu se supere.Va rog sa nu-mi spuneti sa merg sau sa-i spun adevarul deoarece raspunsurile de acest fel nu le voi lua in considerare, asa ca sa nu veniti cu raspunsuri din-astea.Stiu ca par cam rau, dar chiar nu sunt.Va rog, ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa mergi!
Sansele ca parintii sa se impace sunt mari si tu ai putea fii pionul principal in impacarea asta, doar sa vorbesti frumos cu ambii parinti si sa le spui ca macar de dragul tau sa vina impreuna la mare... oricum, este mai bine de 1 luna pana atunci, si miracole se pot intampla.

| mihai69 a răspuns:

Dacă te răzgândești iar (mira-m-aș) ai putea să-i spui că în aceeași perioadă când el merge la mare, prietena ta rămâne singură acasă și nu poți rata o asemenea șansă, mai ales că ți-a promis că te lasă să... știi tu...

| Felys a răspuns:

Mai e o luna pana in august, poate intre timp se impaca parintii si mergeti cu totii, decat sa te gandesti daca mergi sau nu cu taicatu, incearca sa ii impaci si vei avea vacanta mult dorita

| DeCeMaiContează explică (pentru Felys):

Iti multumesc pentru raspuns, insa nu cred ca mai sunt sanse sa se impace.Sau cel putin asa spune tata.Toata aceasta cearta a inceput de la o...curatenie! Mama spala pe jos iar tata a calcat din greseala, mama i-a spus sa fie mai atent iar el s-a enervat si i-a spus mamei ca l-a jignit, iar de atunci nu mai vorbesc intre ei(de miercurea trecuta). Totusi, poate se intampla totusi o minune, si va fi asa cum zici tu...

| Mayar a răspuns:

Ar trebui sa ii spui pur si simplu la tatal tau ca tii la mama ta si ca vrei sa fiti impreuna la mare, altfel nu mergi, pentru ca o iubesti si ei sunt parintii tai! Din moment ce a vrut sa devina tata, si-a dat consimtamantul sa fie impreuna cu mama ta pe viata, asa ca cearta aia tampita trebuie sa ii dispara din cap

| D3I3 a răspuns:

Zii că ai văzut la TV mai multe cazuri despre moarte prin înec și acum îți este frică de apă.

| DeCeMaiContează explică:

M-am gandit mai bine si voi merge cu el la mare happy Mama are dreptate,trebuie sa ma distrez si chiar daca nu se mai inteleg intre ei, macar eu sa ma inteleg cu amandoi happy Am fost un prost cand am zis ca nu vreau sa merg cu el...dar acum voi merge si sper sa ma distrez big grin Oricum, poate pana in august se vor impaca, si chiar sper sa se intample asta, chiar daca tata crede ca nu mai sunt sanse...