| cristinuca2158 a întrebat:

Hey! Parintii prietenei mele divorteaza.Ea m-a rugat sa o ajut sa aleaga cu cine va ramane.Noi locuim intr-un sat la 35-40 km departare de Bucuresti.Ea mai are un frate mai mare. Tatal ei o acuza pe mama ei ca il inseala cu un vecin, se cearta din orice cateodata o si bate(o palma..nu mai mult). Mama ei se va muta in Bucuresti cu fratele ei inainte de inceperea scolii.A zis ca nu mai suporta sa stea cu tatal dar nici nu vrea sa se mute la Bucuresti pentru ca se va obisnuii greu cu colegii,orasul,profesorii, orele.Ce sfaturi ii pot da ca sa o ajut sa aleaga? Voi ce ati alege? Eu nu stiu ce sa zic.Nu mai m-am confruntat cu asa ceva pana acum.Multumesc! Am nevoie de raspunsuri cat mai repede!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Este recomandabil sa-si urmeze mama.Probabil ca fratele are conditii de locuit.Acomodarea cu profesorii si colegii bucuresteni nu trebuie sa ridice probleme.Este bine ca aceasta acomodare sa inceapa mai devreme decat in anii de facultate. Daca este buna la carte nu va avea probleme. Oricum ai dat putine date pentru ca noi sa dam un raspuns ferm.Cati ani are fata?

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Ii poti recomanda prietenei tale sa ia legatura cu noi. Vrem sa o ajutam sa-i fie mai bine.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ei cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, o poti indruma sa ne transmita mesajul ei la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

| Kenya a răspuns:

Cu mama e mai bine, mai ales la Bucuresti. E un oras mult mai bun decat orice sat. O sa se integreze daca e sociabila.

| funnnyman32 a răspuns:

Buna! Depinde si cum se intelege cu ambii parinti. Cu siguranta va ramane cu cel care ii lasa libertate, nu o bate si daca are si grija de ea chiar ar trebui sa aleaga pe cine place,, dar oricum tot tatal ei va ramane daca e sa aleaga sa plece cu mama ei, un tata va ramane toata viata indiferent de ce s-a intamplat intre mama ta si el, el tot tatal tau ramane indiferent de situatie.
Niciodata nu trebuie sa fie invidioasa pe parinti si sa aiba ura pe unul dintre ei deoarece ei au facut-o si trebuie sa -si respecte parintii si deciziile lor. Ciau!

| DenisaKarolina a răspuns:

Mai bine s-ar muta cu mama si acomodarea nu e o problema asa de mare.

| cristinuca2158 explică:

Face 14 in noiembrie