| shadow23 a întrebat:

Am un coleg care m-am atasat foarte mult de el [ nu imi place de el ], toate amintirile mele din clasa a9a sunt legate de el, iar el se va muta la alt liceu, chiar nu-mi pot imagina viata fara el. Aveti idei cum s-o conving pe mama lui sa nu-l mai mute? thinking Fara sa fiu stresanta sau nesimtita? Mentionez ca se muta la alt liceu deoarece se muta si din bucuresti intr-o comuna, iar mama lui nu vrea sa faca naveta de aceea la mutat. Funda! sad

2 răspunsuri:
| CactusFlower a răspuns:

Of of... dragostea asta...
Stii ce ti-as spune eu? Cum adica nu iti place de el cand spui ca te-ai atasat ft mult de dansul? Aici e unul si acelasi lucru.
Daca e necesar sa se mute, lasa-l sa se mute.Stiu ca pentru tine inseamna ceva nemaipomenit, dar rugamintaea mea este ca, oricat de dragi ti-ar fi amintirile, nu din amintiri traiesti.Cum poti sa spui ca nu-ti poti imagina viata fara el? Viata merge inainte, toate care trebuie sa se intample in cursul vietii tale se vor intampla cu sau fara el, pana la urma.Scoate-ti expresia aia din cap.Sunt destui oameni pe pamant cu care sa poti sa fi amic bun, daca imi permiti sa zic ca iti este asa, dar eu zic ca totusi ii mai mult.winkingtongue
Deci, lasa-l in treaba lui, oricat ti-ar fi de drag, asta trebuia sa se intample mai devreme sau mai tarziu(mentionez ca vorbesc de aceasta despartire). Pe parcurs, in vacante sau chestii de genul, faceti-va timp si va mai intalniti, doar nu e greu.
Cat despre mama lui, mai bine lasa treaba asa cum e si respecta-i decizia.
Si inca o data, lasa amintirile sa fie amintiri si nu uita ca esti in prezent.Bafta in tot ce faci! Take care!

| adynutza_2816 a răspuns:

Bai problema e grava si mai ales pentru ca este un prieten asa de bun, dar cred ca ar trebui sa mergi un pic mai departe si poate sa fii cu el poate asa el o va convinge pe mama lui ca nu poate renunta la tine si va ramane la aceiasi scoala. iar daca nu merge asa mama lui nu cred ca va ceda asa usor crede-ma am avut aceiasi situatie