| lollyy a întrebat:

Voi ce ati face? am o prietena care ma tot intreaba u ce ai face in locul meu? si nu stiu ce sa ii respund, are o situatie mai dificila parintii ei sunt divortati si mama ei e plaecata in strainatate, iar tatal ei locuieste in capitala cu fratele ei mai mare, ea sta cu niste rude, chiar daca la tribunal cand a fost intrebata cu cine vrea sa stea a zis cu mama ei, se intreaba mereu dc nu e cu ea? si de fiecare data cand imi povesteste cate ceva imi vine sa plang si sa-i dau un sfat si nu stiu... ea acum fiin a 10 vrea sa se mute inapoi cu tatal ei in capita, dar mama ei i-a spus ca daca se va muta o sa uita k are o fata. si nu stie ce sa faca, si isi iubescte si mama si tatal, la rudele ei nu ii place pentru ca nu are si ea putina libertate totusi e clasa a 10 u o las nicaieri si sincer as vrea sa o ajut si nu stiu cum dati'mi un sfat. multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca mama ei e plecata in starainatate, de ce o deranjaza asa mult daca s-ar muta la tatal ei? Maicasa e acum alaturi de ea?! Bine inteles ca nu...Situatia e putin mai delicata, cand va fi majora poate sa-si ia viata in proprile maini, e cam greu de una singura dar multi au plecat de la 0.Trebuie sa aiba si ea putina libertate,ar trebui sa vorbeasca cu mama/tatal ei mai deschis, asta sa stie ce durum sa aleagahappyOricum situatia ei e mult prea delicata si ori ce miscare ar face nu prea e bine, poate timpul le va rezolva pe toate!

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Grea decizie, iar mama ei poate ca a les asta sa-i confere si ajutorul de care are nevoie, sa o ajute in viitorul ei, dar pe de alta parte e egoista daca se gandeste doar la ea si nu si la sentimentele fetei ei! Aici o condamn, nu se poate comporta in asemenea hal, tatal ei ii va fi tata la nesfarsit ar trebui sa realizeze asta si ar trebui sa se bucure ca sta cu fratele si tatal ei!
Pacat ca ea sufera, mai ales ca cine ar trebui sa fie alaturi si sa o indrume nu e langa ea! Trebuie sa o sustii sa-i fii alaturi are nevoie de o prietena ca tine, mai ales acum! Ai toata stima mea esti o fata deosebita si ar trebui sa fie mandra ca are o asemenea prietena!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ei tine la ea. Nu e degeaba plecata in strainatate. Tot ceea ce face acolo face pentru ea. Daca ii zice sa nu se duca la tata'so, probabil ca stie de ce spune asta.
Rudele nu au nici o vina. Trebuie sa fie al dracu de incomod sa ai un copil in casa. Sa iti mai creeze si neliniste ( sa inceapa sa umble aiurea noaptea sau orice alta preocupare de om mare etc ) ar fi prea mult. E de admirat faptul ca o tin si au grija de ea. Ar trebui sa fie recunoscatoare si sa-i asculte.
Prietena ta nu isi permite libertatea. E crescuta intr-o familie dezbinata, lucru ce nu e din cauza ei. Tot ce poate face in momentul de fata e sa asculte de rude si sa isi vada de scoala. In doi ani termina liceul, poate pleca la facultate in tara si poate locui la camin. De atunci incolo ii va incepe viata.
Sa se mute in capitala nu cred ca ar ajuta-o prea mult. Depinde foarte mult de situatia tatalui ei. Care daca nu e suficient de buna (si nu cred ca e, de vreme ce sta cu rudele ei) ii va crea alte probleme. Isi va da doar peste cap programul de la liceu si va crea un stres in familie pentru, la urma urmei, nimic.
In fine. Asta e parerea spectatorului, la urma urmei.
Ai grija de prietena ta si fii alaturi de ea!
Cele bune!
PS: Da funda! sunt un egoist si vreau.

| yvren a răspuns:

Ea ar trebui sa discute cu mama ei si sa ii explice.ca din moment ce nu e langa ea.nu ii pute refuza dreptul sa-l aiba macar pe tatal ei aproape.eu in locul ei asa as proceda