| ary_7157 a întrebat:

Ma cert cu mama din oriceee.De fiecare data imi spune ca sunt fitoasa, pradatoare ca imi place sa traiesc bine (si nu e adevarat). O alta problema este iesitul afara; este de parere ca o fata decenta nu umbla pe strazi mai ales seara sau la discoteca, bar.De fiecare data cand sunt invitata la o petrecere, zii de nastere intr-un bar sau o plimbare afara mai spre seara trebuie sa ma cert cu ea ca sa ies cateva ore sau sa refuz orice iesire.Insa cea mai mare problema a ei este "baiatul". Nu ma lasa sa am prieten, considera ca sunt prea mica (16 ani), cu toate ca are in jur foartee multe exemple de fete mai mici decat mine care au prietenii.Mai am si o sora de 10 ani care este tot timpul dupa mine si pareste tot ce fac la mami.Am vorbit de multe ori cu mami ca ma deranjeaza ca sora sa fie tot dupa mine dar tot sora e mai buna pentru ca ea e mai mica si trebuie sa se joace cu cineva. Tati e cam la fel, insa el ma mai lasa sa ies din cand in cand, dar de multe ori este influentat de mami. M-am saturat sa imi petrec toata saptamana la scoala, invatand, iar in weekendu-uri sau vacante sa stau numai in casa, sa nu ies sa ma distrez si sa ma cert cu ei. Ce pot face sa ii conving sa imi dea libertatea necesara? Eu simt nevoia sa ma distrez, sa rad, sa imi consum energia si nu pot face asta din cauza lor.La scoala am note destul de bune si nu cred ca daca as iesi in weekend-uri pe afara seara, nu mi-ar afecta invataul, deoarece sunt constienta ca trebuie sa imi termin scoala, facultatea si restul.Sufar foarte mult ca mami nu ma asculta cand am ceva pe suflet; cu ea nu pot vorbi deschis fiindca gaseste la fiecare persoana cate un defect, in privinta baietilor nici nu pot sa deschid subiectul.Cand vreau sa vorbesc cu cineva trebuie sa apelez la verisoara mea si la vecina mea (amandoua ma inteleg si stiu cat ma deranjeaza comportamnetul parintilor)...Si dupa toate fazele care mi le fac ei mai vor sa le fiu bucuroasa tot timpul, insa nu pot in fiecare zi sunt trista (vad atatea fete intelegandu-se cu mama lor, dar eu nu pot; mama e o fire foarte dificila). Am nevoie de sfaturi:cum sa le mai explic parintilor sau cum sa fac fata acestei situatii? multumesc:*:*

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 16 ani e legal sa te duci la baruri sau in discoteci, asa ca mama ta are dreptate. Fetele cat de cat decente si cuminti nu umbla noaptea la 16 ani. E suficient sa intri in casa cand se lasa intunericul, dupa aceea e prea periculos pentru o fata de varsta ta. In baruri se fumeaza, se ea alcool, nu e cazul sa intri in localuri in care sunt asemenea tentatii carora e greu sa le faci fata. Asculta-ti mama, nu e deloc absurda, mai degraba pretentiile tale sunt absurde si anormale.

| Flav a răspuns:

De unde sunteti? Sa le las o felicitare parintilor tai.

Abh
| Abh a răspuns:

Poate ca nu faci mare lucru in casa si la varsta ta, mama ta are niste asteptari de la tine. Si eu am doua fete si, crede-ma ca de abia astept sa mai creasca ca sa ma mai ajute. Eu cred ca daca ai ajuta-o pe mama ta la treburile casnice (atat cat iti permite timpul), ea si-ar schimba atitudinea fata de iesirile tale cu prietenii. Asa cum ai timp sa iesi la disco, asa poti sa-ti faci timp sa speli vasele sau sa faci curatenie. Incearca! Sunt convinsa ca mama ta va fi INCANTATA.

| ary_7157 explică:

O ajut pe mama prin casa la orice pot...Curatenie,bucatarie prin curte, dar degeaba... Ea vrea sa stau doar langa ei straight face

| Arfina a răspuns:

Wow! Cam complicat. dar sa o luam cu inceputul! Ai incercat sa o iei pe mama ta la tine in camera, si sa incerci sa ii spui si ei acelasi lucru pe care l`ai spus aici? Eu fac 15 ani, dar ma inteleg perfect cu mama. mi-a pus o singura conditie : atunci cand ai un prieten, vreau sa stiu si eu. Incearca sa ii zici mamei tale, ca daca o sa ai un prieten va fi prima persoana care va afla. Cred ca ii este frica sa nu te piarda straight face, sau sa nu te indepartezi de ea straight face. Spui ca tatal tau te intelege...ai incercat sa ii rogi sa vorbeasca cu mama ta, sa o faca sa inteleaga ca ai nevoie de libertate? Mai mult de atat nu am cum sa te ajut... :* sper sa iti fie de folos tot ce ti-am spus! :*

| Arfina a răspuns:

@Flav nu ti se pare ca esti cam dur cu ea straight face? waiting Adica, incearca sa te pui in locul ei si dupa mai discutam! Ai fost rautacios la faza asta!winking ( fara suparare )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si povestea se repeta.
Asa e mama, si eu am 14 ani.
Deci crede'ma ca trec si eu prin asta frustrated.
Daca ii zic mamei de baieti pune o privire urata si incepe cu acele versuri stupide " Vrei sa ne arunce tactw in strada. " Si sunt satula sa aud de asta frustrated tata stie de toti prietenii mei si de iubitul mew si ma intelege mai ales ca e atasat de iubitul me ca ma protejeaza. Dar eu am aceeasi vorba pentru mama " Lasa'ma sa fac ce imi place cu viata mea! Daca gresesc e pe propria raspundere. De ce cand iti zic ca nu imi pasa de scoala zicy ca doar mie trebuie sa imi pese nu si celorlalti. si tot te bagi frustrated. Dc scoala nu se poate combina cu baietii frustrated... ce masa crezi ca fac cu ei? O imbratisare de 15 minute si saruturi si mergem in dormitor si ascultam muzicaa. Nu bineinteles ca tu gandesti nu stiu ce thinking lasa mama cand o fac. stai linistita o sa ma protejezwinking. "
Dc nu ii explii mamei tale ca esti fata si vrei sa te distrezi si nu poti doar sa inveti la greu, asta o faci pentru tine nu pentru ea asa ca sa nu se mai bagewinking.
BB kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu ea calm, zii ca nu poti sa stai numai in casa trebuie sa iesi la aer liber etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-le in faca ce simti tu despre ei si o sa vezi ca-o sa-ti fie mai bine si mie mi s-a intamplat la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicai mamei tale ca nu o sati abandonez facultatea distrindute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg ff bine pentru ca eu sunt in aceeasi sitiatie si am 15 ani. Nici pe mine nu ma lasa mama sa ies din casa dar eu nu pot nici macar sa vb cu ea ca nu are timp de mine...las ca o sa treaca si asta o sa vezi ca totul o sa se rezolve

succes.:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...chestiile astea la ea inseamna poate ca nu vea sa cresti de aia nu te lasa sa ai prieten si toate cele... poate nu vrea sa cresti, vrea sa mai fi "fetita mami". Incearca sa vorbesti cu ea fara sa te certi chiar daca ea ridica tonul tu fii calma incearca ii ceri ceva de la ea si atunci sa deshizi subiectul, sau sa o interbi la ce varsta la cunoscut pe tatal tauwinking incearcawinking

bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un raspuns foarte clar: mama ta are dreptate. La 16 ani esti inca mult prea mica sa te plimbi "libera" pe strazi, prin baruri, pe la baieti prin pat. O sa intelegi asta cand: 1)o sa ai de la 20 de ani in sus sau 2)o sa ramai insarcinata sau o sa patesti altele poate mai grave din prea multa "libertate". Stiu despre ce vorbesc. Am 21 de ani si am trecut si eu (ca toti adolescentii, e ceva normal) prin ce treci tu. Mai mult ca mama nu are cine sa aiba grija de tine. Mai tare decat ei nu-i pasa la nimeni. Daca vrei sa ai parte de libertatea unui adult, purtati o conversatie ca intre 2 adulti. Asculta ce are de spus, exprima-ti si tu parerea si ajungeti la un compromis. O cale de mijloc exista intotdeauna. Nu iti critica parintii, ei au doar grija de tine. Gandeste-te ca dupa ce ajungi o data acasa beata, batuta, drogata sau violata o sa vrei singura sa fii iar "fetita mamii" si sa nu mai pleci de langa ea.Nu lasa sa se ajunga pana acolo! Ai inca destul timp sa tot mergi prin baruri si sa bei cand o sa fie legal pentru tine sa faci asta. Nu te grabi. Nu'i chiar atat de fascinant si magic sa fii independenta si "libera". Sunt foarte multe greutati pe lumea asta, nu fii naiva. Tine minte, prietenii sunt buni de tinut pe langa casa omului, dar nici unul din ei nu te tine in casa, nu iti da de mancare, nu te tine la scoala si nu se ingrijoreaza pentru tine asa cum se ingrijoreaza o mama. Sfatul meu: 1)nu desconsidera parintii. 2)revino cu picioarele pe pamant. 3)cand ai revenit in lumea reala, pune-te TU in locul mamei tale si apoi acuz-o ca "te sufoca". 4)vorbeste cu ea despre asta intr-un mod constructiv si gasiti o solutie! impreuna! Tine minte, daca vrei drepturi, trebuie sa ai si obligatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti dau sfatul asa si eu am probleme cu mama aceiasi situatie ca si tine mama nu mama lasa tot timput afara si din orce ma tipa si ni put savorbesc cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani si ma inteleg ff bine cu mama si cu tata. cu mama pot vorbii orice. incearca sa o convingi sa iti acorde mai multa libertate. apropo un sfat : intodeauna cand spui ca vii acasa la ora "X", sa fii la ora "x". pentru ca altfel incep sa se ingrijoreze si nu o sa te mai lase sa pleci. dupa cum am mai spus am 15 ani si acum 1 luna am cunoscut un baiat si i-am spus mamei, dar a zis ca pot sta cu el dar doar imbratisari, saruturi si atat. e foarte important ca parintii tai sa aiba incredere in tine. in mine au foarte mare incredere si de aceea imi acorda mai multa libertate. incearca sa ii convingi ca esti o fata cuminte. pup dulce sper ca ti-am fost de folos pup

| Prajiturica_6436 a răspuns:

Vorbeste cu ea si incearca sa te apropii mai mult de ea si sa o ajuti cand are nevoie, sa nu vorbesti urat cu ea, fa o intelegere cu ea( de ex: la 3 de 10 luati la scoala sa te lase sa te duci undeva), sau roag-o sa te lase de la ora X la ora Y si promite-i ca nu o sa intarzii, sau incearca sa o convingi sa te lase intr-un loc care nu este foarte departe de casa...

BAFTA ca am o presimtire ca ai nevoie big hug

Pa, pa

| mika_4756 a răspuns:

Stai linistita, eu am 18 ani si nu am fost in viata mea la discoteca si de abia acum am prieten.Stai linistita canu se termina aici viata! 1

| CURELARIU a răspuns:

Aasa patesc si iou va rog ajutati.ma id,, fallen_heart15"

| CURELARIU a răspuns:

Pentru a vorbi id fallen_heart15