| jkjhcshbbzmb a întrebat:

Hey stiu ca suna ciudat, dar care sunt simptomele unei boli cu transmitere sexuala la femei? cum se manifesta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de boala. In blenoragie sau trichomonas apare o scurgere mirositoare, abundenta, insotita de mancarimisau usturimi. In sifilis, apare o rana mica, nedureroasa care se vindeca spontan (dar boala evolueaza). In HPV nu sunt simptome, dar dupa mai multi ani apar leziuni precanceroase si apoi canceroase de col uterin. In hepatita B si C poti face hepatita acuta la cateva saptamani/luni de la infectare sau poti trece direct in stadiul de hepatita cronica (cu oboseala, stare generala alterata, etc). In infectia HIV esti asimptomatica chiar si 20 de ani pana la instalarea SIDA.

2 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Cred ca variaza in functie cu boala.

| XloveforyouX a răspuns:

Trebuie sa discuti cu familia ta despre asta.Ei te vor intelege.