| MatsaMica a întrebat:

am o mare problema. cant la pian de noua ani si tin enorm la el... tata are niste prieteni tarani care au un copil care nici nu stie bine sa vorbeasca si l-au dat la scoala de arte sa cante la pian. eu sunt clasa a 8 si acum nu prea mai am timp sa cant la el pentru ca e examenul. vreau sa il iau cu brio si tata de o luna imi tot face nervi si spune ca imi vinde pianul. si bunica care ma scoate din minti se baga in toate problemele mele si ii da dreptate sa vindem pianul si eu nu vreau. ce sa fac sa nu il vanda? am plans am urlat am spart lucruri crize de nervi iubesc pianul ala si nu vreau sa il dea.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Scurt si la subiect
"Dai pianu, ma las de scoala "
PUNCT

| mona a răspuns:

E o idee cam prosteasca dar decat sa-l vanda mai bine il distrugi [eu asa as face la o criza de nervi]dar mai poti rezolva problema si intr-un mod mai calm... explica-i tatalui tau ca acel pian e viata ta si fara el nu esti nimic

| foxsilver a răspuns:

Spune-i tatalui tau, ca acel pian face diferenta dintre tine si acele animale care bantuie pe strazi, drogate sau electrizate de aburii alcoolului.Sa-i mai spui ca acel pian,daca il vinde,e ca si cum ti-ar vinde sufletul, ca putine lucruri se pot compara cu pasiunea pentru muzica, si ca daca intr-adevar te iubeste, n-o sa te lipseasca de el.
Acesta este raspunsul unui om care a fost nevoit sa-si vanda instrumentul, si la momentul respectiv a simtit ca ceva s-a rupt in el.
P.S. Poti sa-i arati acest raspuns tatalui tau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna MatsaMica,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Salut!
Stiu ca pare o idee cam prosteasca dar ascunde pianul undeva unde nu lar gasi sau pur si simplu invata foarte bine si pe ascuns canta la pian.
Succes si imi pare rau in ce situatie esti!

| AndreescuIoana1993 a răspuns (pentru Anonima264):

Da, sigur! Haide să ascundă ditamai pianul în dulapul cu haine(desigur, dacă dulapul e fără fund)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti dau dreptate tie, serios.
Mai bine lasa naibii pianul si invata sa scrii corect.
Si n-am inteles faza cu "tata are niste prieteni tarani care au un copil care nici nu stie bine sa vorbeasca si l-au dat la scoala de arte sa cante la pian."...nu se leaga fraza asta cu ce ai scris tu.

| adyriadry a răspuns:

Buna! Ami pare rau pentru tine sad
Mai vorbeste cu ei poate ai o matusa buna care te intelege sau maicata cauta o persana care ati ie aproape sa vrbeasca cu tatal tau.
Nu se poate sati ia painul doar ca trebuie sa inveti pentru examene si ca nu mai ai atata timp pentu catat la el.
Spunele ca a canta la pian e pasiunea ta ca nu pot sa til ia asa fara motiv.
Mai incearca sa le areti cat de mult insemna pentru tine pianul achela si poate nu til mai vinde.
Sper sa te ajute ideile mele big grin.