| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Nu prea am prieteni, am 18 ani, nu am calitati respingatoare, sunt destul de draguta, ma comport bine cu ceilalti. Totusi nu prea am prieteni, fetele nu ma prea suporta din cauza modului meu de a gindi(ma descurc mai bine la comunicarea cu baietii). M-am intinit 2 saptamini cu un baiat de 17 ani anul trecut(el inca mai are sentimente fata de mine, dar eu nu simt nimic fata de el). Acum sunt intr-o situatie complicata cu un prieten(19 ani) de-al meu(ne intalnim des, ne sarutam, dar nu ne intilnim..adica un fel de "mai mult ca prieteni"), acesta tot are sentimente fata de mine, chiar daca eu i-am zis ca doresc doar prietenie, sau cel mult ceea ce e acum(ceva mai mult, dar nu iubiti). Ambii sunt insistenti si nu stiu cam ce sa fac. Ei se cunosc si e un fel de concurenta. Astept propuneri, sugestii, sfaturi. Mersi!

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Când fugi după doi iepuri, nu prinzi niciunul.

Atât.

| anonim_4396 explică (pentru kongeriket):

Nu mai e nimic de adaugat; Bravo kongeriket.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ce inseamna pentru tine "calitati respingatoare"?
Ori sunt calitati, si atunci sunt bune, ori sunt defecte si atunci sunt respingatoare.

| dannyel86 a răspuns:

Daca nu simti nimic pentru niciunul, n-are rost sa-i amagesti. Explica-le ca isi pierd timpul incercand sa te cucereasca si ca e mai bine sa ramaneti amici. Cu cat ii atragi mai mult, cu atat vor dori mai mult, crezand poate ca si tu ii placi. Azi o mangaiere, maine un sarut, poimaine... ai prins tu ideea!
Sfatul meu e sa incerci o relatie cu altcineva, pentru care chiar simti ceva. Sau poate in timp iti vei da seama ca vrei sa fii cu unul din amicii tai. Never say never!
Cat priveste lista mica de prieteni, incearca sa gasesti persoane cu care ai afinitati (pasiuni/preocupari comune) si straduieste-te sa te integrezi in grupul lor. Eu am prieteni putini ca si tine, dar la distanta. Fiecare avand timpul sau, ne intersectam foarte rar, dar asta nu ne face sa uitam unul de celalalt (e adevarat, astfel de prietenii s-au creat cu omul fata in fata, vazandu-l, atingandu-l, si nu doar apeland la mediul online).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cele postate de tine dai impresia ca nu prea ati place sa stai mult cu un baiat, ai stat cu un tip 2 saptamani dupa care ti-ai luat concediu ca sa-ti dai seama daca simti ceva pentru el, tu pui baza numai si numai pe relatiile de scurta durata asa ca e timpul sa te "pui in fata oglinzii" si sa te intrebi ce anume iti doresti, ce inseamna iubirea pentru tine, ai fost vreodata indragostita cu adevarat? nu e bine sa te joci cu sentimenele altora ca roata se intoarce si nu stiu cum o sa-ti placa in acea postura.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai cred ca cel mai bine ii sa ai relatii de prietenie cu sexul opus. Eu zic sa mergi mai departe cu ce faci. E cel mai bine si crede ma nu ti trebuie prietene printre fete deocamdata, sunt geloase ca te descurci bine cu baietii, si pot sa pun pariu ca si se tem sa nu le furi baietii... Asa ca sa fiu in locul tau nu prea m as omori cu cautatul prietenilor. Se fac pe parcurs ai sa vezi. sporwinking

| Camelisa a răspuns:

Draga mea, sti cum se spune"urmeaza-ti inima" dar ajutata de creier.Nu fa alegeri pripite fa doar ce simti, daca nu simti nimic pentru tipul de 17 ani...nu are rost sa te complici, poate intr-un fel sau altu il faci si pe el sa sufere. Explicai cum sta treaba si fa-l sa inteleaga ca este gata.Si cel de al doilea...nu stiu ce sa spun, tu iesi cu el iti place sa iti petreci timpul cu el, poate esti indragostita si nu iti dai seama.Alege doar ceea ce simti.
Numai bine.

| aly300 a răspuns:

Imi dai id de mess sa vorbim?big grin

| karellia58 a răspuns:

Parerea mea este ca aici este o mare greseala ca cei doi se cunosc, barbatii au alta mentalitate fata de noi fetele, nu te vor mai respecta si s-ar putea sa ajungi si tinta unor chestii rautacioase, cauta si tu un altul care este in afara cercului de prieteni, In general daca ii luam la rand pe toti cei care se cunosc intre ei n-o sa dea bine.

| ozvy a răspuns:

Pai tie de care iti place cel m mult?