| semiluna7 a întrebat:

M-am saturat de viata! Mama ma tot cearta din nimicuri! Mereu! Nu mai rezist! M-a intrebat ceva la romana dintr-o carte si nu am stiu sa ii spun desi eu iau note destul de bune si la romana si la mate. A inceput sa strige si sa urle ca sunt proasta si ca stau mereu pe calculator ca nu am nimic in cap!
Eu i-am zis ca stiu! Si ea m-a facut in toate felurile dupa ce i-am zis asta m-a facut boratura,cretina, idioata, etc! Se cearta mereu cu tata!
La ziua mea am plans din cauza ei ca nu am; luat papucii in picioare!
Si nu numai asta, multe lucruri!
Imi vine sa ma omor sau sa plec de acasa! Si cand plang zice ca ma prefac si ca joc teatru! Si ca o bag pe ea in spital! Eu vreau sa mor. Si tata ii tine isonul si dupa aceea imi zice mie tata ca daca nu face ca ea se cearta cu el.
Ce sa fac? Si prietenele mele au vazut cum se poarta! Ajutati-ma va rog! FUNDA!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai implinit 18 ani?
Fiindca doar atunci poti sa pleci de acasa, fara problme!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai? Ce poți face? Ea urlp, tu stai calmă. Răspunzi calm. O lași să urle până își consumă toată energia urlând.

| minrest a răspuns:

Timpul e de partea ta! Esti copil, dar cresti, capitalul tau de timp este aproape intact; proasta ai fi sa mori acum, cand in cativa ani scapi de mama ta, sau cel putin nu mai are ce sa iti faca. Mama ta are ceva problema psihica, trebuie sa o suporti pe moment doar.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te rogi mai mult si raul va disparea din viata ta. Roaga-te sfantului mucenic Mina si maicii Domnului.
Lipsa de rugaciune si credinta permite raului sa intre in viata noastra.
https://youtu.be/aYCXpTc-YPU

| AdioTPU a răspuns:

Scuze că-ți zic dar mama ta nu are capacitățile emoționale și nici intelectuale necesare pentru a știi să comunice cu tine, de a te analiza și a te cunoaște așa cum ești. Dacă ai peste 16 ani, îți recomand să te muți in gazda sau in chirie și să scapi de tot bâlciul de acasă.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Te-a adus intr-o situatie de disperare,ti-ai pierdut orice speranta in legatura cu situatia dintre voi.
Incepe sa strangi bani, ca atunci cand termini liceul sa te muti linistita singura in chirie.V-a fi minunat, asteapta, rabda si te vei bucura si de liniste si independenta, am trecut si eu prin asta si asa am rezolvat.
Pana atunci tu trebuie sa-ti regasesti sperantele pentru relatia dintre tine si mama ta, ca va fi bine.Macar sa rezisti.
Cand o vezi mai linistita spune-i:
Sa te roage sa faci ceva si o sa faci,nu e nevoie sa tipe,mai rau iti face si tie si ei,tu fiind dispusa sa intelegi si sa asculti.
Spune-i ca ii promiti ca o asculti si daca vreodata se intampla sa
observe ca n-ai ascultat-o,sa schimbe cearta cu observatia si incerci sa faci imediat.
Spune-i ca o simpla observatie e suficient incat sa o asculti.
In legatura cu scoala daca mai se intampla sa te certe, spune-i
ca esti la fel de preocupata, ingrijorata si constienta de viitorul tau
cat este si ea, mai gresesti, mai ai zile proaste, dar tot ce trebuie sa stie e ca tu te-ai straduit mereu sa nu se mai supere.Si daca ai o zi proasta, o sa repari invatand pentru urmatoarele zile.

O sa reusiti sa va intelegeti, baftahappy

| Paracetamol0lol a răspuns:

Vorbește cu ea și spune-i că în ritmul ăsta o să te piardă, și spune-i că din vina ei o să ți iei zilele cândva, dacă reacționează cu înțelegere și o să stați de vorbă, poate mergeți amândouo la psiholog, ia din alte probleme și tu din vina ei, dacă reacționează nașpa încearcă să o ignori până faci 18 ani și pleci. Ai putea să suni și la protecția copilului, da nu știu ce să zic în situația ta thinking

| Geo1987 a răspuns:

Arata-i mamei tale mesajul pe care l-ai lăsat aici, dacă de frica păstrezi o bariera între sentimentele tale și ea atunci apar neînțelegeri, încearcă sa ii comunici tot ce ai pe suflet, tot adevărul. Vezi ca multe fete fac greșeală capitala de a cauta alinare la exterior, se combina cu diverși indivizi căutând pe cineva sa le înțeleagă și atunci dau de belele foarte mari neavând experienta de viata și sa își dea seama de anumite lucruri. Eu zic ca situația ta s-ar rezolva dacă tu i-ai spune absolut tot ce ai pe suflet mamei și tatălui. Și mai trebuie sa înțelegi ca poate au și ei suficient stres în viață lor și tu câteodată prin atitudinea ta le umpli paharul. Se poate mult mai rău crede-ma, fii fata cuminte și lucrurile se imbunatatesc.

| PopescoIoana a răspuns:

Ii ceri sa te asculte și îi spui frumos tot ce simți. Discuta cu psihologul scolii. E important sa o cheme la școală sa discute cu ea. E bine sa spui tot psihologului scoliii sa cauți ajutor.

| SigmaisHeisenberg a răspuns:

Eu zic sa ne calmam ca oricum nu suntem reali?

| minrest a răspuns (pentru SigmaisHeisenberg):

Asta zic si eu, oricum suntem boti, ce rost are sa simulam furia sau disperarea? Haideti sa simulam in primul rand emotiile default; emulatorul de furie si cel de disperare sunt adaugate doar ca sa arate puterea programului.