| Anonima2023 a întrebat:

Am 17 ani si nu am avut încă primul sărut.Nu am iubit.Imi place foarte mult de un baiat dar are iubită amândoi sunt in clasă cu mine.Nu înțeleg de ce se tot bat baietii pe fata aia.Ce are ea si nu am eu? De 5 ani de zile nu am amici.Ma simt singura nu am pe nimeni.Cu mama mea nu ma inteleg deloc bine.Nu tine cont de părerile mele, de ceea ce-mi doresc eu.Totul sa fie ca ea.Iar tată nu am.Mi-am pierdut cel mai bun prieten cand aveam cea mai mare nevoie de el. Tata era singurul care ma înțelegea.M-am saturat de singuratate.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Teodora! In primul rînd nu dispera, toate la timpul lor nu este deloc o pedeapsa asa cum a scris alt utilizator, tu inca esti mică ai 17 ani, nu ar fi ok sa i ti incepi viata sexuala, trebuie sa lasi organismul tau sa se maturizeze de ce vrei sa suferi? Tu regreti ca nu ai avut primul sarut, dar de obicei un băiat nu se va limita la un sarut, el va vrea sex, iar după ce faci sex te va abandona, riscurile de a rămîne insarcinata sunt imense, si sigur nu vrei la 17 ani sa ai un copil, sau mai rau sa faci avort de dragul prietenului tau care te va presa te va obliga sa avortezi, momentan esti un copil, ai tu nevoie de dragostea mamei tale nu ai nevoie tu de un copil, cel mai bine este sa i ti termini scoala sa dai la facultate sa i ti faci un viitor, iar sărutul adevarat si relatiile sexuale vin ele odata cu terminarea liceului inceperea facultatii vei găsii multi băieti, sau de ce nu cand te vei angaja la locul de munca sunt multi barbati care caută femei frumoase si mai ales inteligente, ca daca faci o facultate ai șanse mari sa lucrezi in bancă sau la o multinationala unde pe lînga salariu bun poate cunosti un om bun eventual din strainatate si te scoate din foame si saracie care sunt in Romania peste tot.

| Anonima2023 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt saraca.Si nu sunt materialista.Nu caut un baiat cu bani.Am încercat toate modurile posibile sa-mi fac prieteni sau sa-mi găsesc pe cineva și nu reușesc.Mama mi-a interzis sa am prieteni.Cand copii ies la o prajitura, suc, în parc sau la mall in gașcă eu stau in casa.Afara nu am cu cine sa ies.In pauza nu am ce face. Daca lipsesc de la scoala nu am de la cine sa-mi iau temele.Nu am nimic în comun cu nimeni. Nu gasesc pe nimeni mai cu capul pe umeri ca și mine.Toti sunt in anturaj. Unii fumează, unii pe manele, unii pe chiul si pe combinații.Eu nu o sa ma schimb pentru nimeni ca cineva sa ma primească in grupul lor.Cine vrea sa fie prieten cu mine sa ma accepte asa cum sunt.Dar si asa singura e groaznic.Mi-am facut mai multe conturi de matrimoniale dar acolo nu gasesc deloc ceea ce cauta.Ma baga in seama numai bosorogi peste 30 de ani iar unii nu stiu de ce îmi tot cer nuduri.M-am saturat sa stau singura si sa nu am pe nimeni.

| Violleta2022 a răspuns:

Am sa incep exact cu afirmatia ta:
"Cu mama mea nu ma inteleg deloc bine. Nu tine cont de părerile mele, de ceea ce-mi doresc eu.Totul sa fie ca ea..."

Cu mama ta trebuie sa te intelegi bine si sa asculti intru totuld e ea, ca ea iti este unica fiinta draga si apropiata pe lumea asta, care iti vrea numai binele. Tu inca nu ai discernamant fiind copil, la ce-i bine sau rau, de aceea trebuie sa faci nuami ce spune mama ta, nu ce vrei tu.

Asta denota ca esti un copil care nu asculta de nimeni, care nu are sufiecienta inteligenta sa princeapa ce este bine si ce este rau, care este rebela si vrea sa faca numai lucuri nepermise samd.
Extrapoland acest lucru, care il afirmi despre mama ta, dedudem ca esti o fata dificila, nu prea inteligenta, care nu impresioneaza nici macar baietii de la scoala prin atitudine si invatatura, de aceea nu esti bagata in seama de nimeni.

| Anonima2023 explică (pentru Violleta2022):

Eu știu ca mama mea imi vrea binele.Am făcut ce a vrut ea dar totul pana la o limita.Pana cand o sa-mi spună mie ce sa fac? Pana la urma fac ce vreau cu viata mea.Invat bine la scoala.Mi-a interzis sa am prieteni și sa am iubit. Nu am viata sociala.M-am saturat de singuratate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima2023):

Nu este chiar asa, ce vrei tu faci ce vrei dupa 18 ani, cand esti majora.
pana la 18 ani faci ce spun parintii, ca ei raspund legal de tine.
cartea ar trebui sa-ti fie cel mai bun prieten si iubit, macar pana termini licuel si dupa aceea poti sa faci ce vrei.

| johnn88 a răspuns:

1."Eu nu o sa ma schimb pentru nimeni ca cineva sa ma primească in grupul lor" - foarte bine ca ai personalitate, trebuie doar sa-ti gasesti un grup care sa aiba aceleasi hobby-uri ca si ale tale, sa te priveasca ca fiind "unu de-al lor".
2. nu e tragedie daca nu ai iubit, in schimb incearca sa-ti maresti cercul de prieteni,,, revin la ce am scris mai sus, incearca sa creezi conexiuni cu cat mai multi tineri de varsta ta care au aceleasi stil de a se distra, hobby-uri, subiecte de interes comun (muzica, filme, carti, fashion, sport etc)
3. siteurile de matrimonialele nu sunt o idee buna, mai ales ca esti minora si nu stii peste ce indivizi dai (e fff periculoasa zona asta de online)
4. e ciudata faza cand mama unui copil ii interzice acestuia sa socializeze si sa-si faca niste amici (nu inteleg mentalitatea asta pentru ca singuratatea te face mai vulnerabil); in schimb trebuie sa-ti asculti parintii, bunicii, rudele pentru ca au mai multa experienta de viata decat tine.
5. in clasa ta sigur faci parte dintr-un colectiv de 25-30 de elevi...mi-e greu sa cred ca nu gasesti macar o persoana cu care sa discuti ceva, sa iesi la un suc etc, sa mai stai putin pe afara cand plecati de la ore...incearca sa fii cat mai sociabila in anturajul clasei, macar cu celelalte fete. Stiu ca se fac "bisericute" dar daca reusesti sa te intelegi cu o colega, automat vei intra in anturajul ei.

| PetruGivelegian1985 a răspuns:

Cred ca te-a pedepsit viata. Imi pare rausad

| Anonima2023 explică (pentru PetruGivelegian1985):

Nimic nu-mi iese fin ceea ce vreau sa fac?

| Anonima2023 explică (pentru Anonima2023):

Din*