| MariaCristina100 a întrebat:

Hey, TPU...
Am probleme cu mama... Îmi zice că sunt un eșec, că n-o să ajung nimic. Menționez aici faptul că am luat locul 1 pe toate clasele de la gimnaziu (sunt pe clasa a 7-a) și pe clasa a 4-a cu media intactă de 10 + că a obținut locul I și locul II pe județ la două olimpiade, iar legat de asta, îmi mai profesoarăcă prin faptul că merg la olimpiade doar mă dau deșteaptă, cu toate că nu sunt.
Mă amenință cu bătaia mai mereu, iar de cele mai multe își pune în practică vorbele. Vinerea trecută m-a întrebat:„ Ai vorbit în pauze cu profesoara de română? " (eu și cu ea avem o relație foarte strânsă, mai mult o consider pe ea mama mea decât pe ființa care m-a născut), cu toate că ea știa bine că doamna profesoră trece printr-o perioadă foarte dificilă a vieții. Atunci, eu i-am răspuns: „ Nu, ce să vorbim? " După toate astea, a început să urle la mine și să-mi spună că vorbesc foarte urât cu ea și că copil mai rău decât mine n-a văzut.
Mă compară mereu cu o fostă colegă de la prima școală primară unde am învățat, cum că tipa X învață și câte 4 ori pe zi și alte lucruri pe care le consider aberații.
Mie-mi ia maxim 30 de minute să știu o lecție cap-coadă, iar eu de învățat 4 învăț doar pentru teze, la care tot 10 iau. Nu știu, da' cred că am o altă capacitate de memorare.
Chiar nu știu ce să fac. Mă simt chiar prost.

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Welcome to the real world!
Ai probleme...
Esti tinara, frumoasa, inteligenta. E normal, mai ales din aceasta cauza, ca de la varsta adolescentei sa inceapa problemele. Asta e viata, scapi de una, dai de alta. Cei mai multi incearca sa scape de probleme, sa traiasca fara ele, insa e imposibil. Nu poti schimba asta, problemele vor veni. Acum e mama ta, miine vor fi invidii pentru realizarile tale, poimiine pentru frumosul baiat ce ti l-ai ales ca partener, ti se vor pune bete-n roate, vor fi lucruri peste care vei crede ca va fi imposibil sa treci, va fi greu, va fi dureros adesea, te vei lupta, si vei avea impresia ca lupti cu morile de vint. Vei descoperi ca in viata mai mult te zbati decat sa zbori. Biblia spune ca "omul se naste ca sa sufere precum scinteia se naste ca sa zboare". Problema adevarata e despre atitudinea ce o poti lua fata in fata cu problemele. Fie te lasi doborita de ele, si asta iti va afecta viata personala, fie intelegi ca sunt doar probleme, si treci senina su fruntea sus peste ele, luptind pentru a-ti atinge scopurile ce ti le-ai stabilit... Stiu, e greu, mai ales cand e vorba de mama ta, si eu am o mama careia numai mama nu ii pot spune, si mi-a facut figuri extrem de urite, dar am invatat ca o problema grava poate veni de oriunde, chiar si de la cei mai apropiati din familie sau prieteni.
Totul e sa te detasezi. Sa nu bagi in seama ce zice mama ta despre tine. Sa recunosti ca sunt minciuni atita timp cit ai rezultatele la invatatura pe care le ai. Si sa iti urmezi drumul, sa mergi inainte orice ar zice sau face. Adevarata problema ar incepe abia cand ai avea rezultate slabe la invatatura, caci atunci ea ar avea dreptate, si ar fi cu adevarat o problema pentru tine. Dar fii fericita ca esti o fata de nota 10, asta inseamna mai mult ca orice, pentru ca iti deschide o multitudine de posibilitati in viata, iar ce zice mama ta sunt lucruri de neluat in seama.
Si inca ceva. O vorba spune ca "ce nu te doboara, te intareste". Nu te lasa doborita de ce zice mama ta, si mai tirziu vei vedea ca vei deveni mai puternica.

| MihaelaDart a răspuns:

Te inteleg foarte bine! O mama ar fi trebuit sa fie mandra la ce copil destept are, dar tu vei face ca tine si cand va vrea mama ta ceva fa ca ea, asta ca sa nu ii dai apa la moara si sa te faca in toate felurile. Tu mergi inainte cu invatatura si lupta-te singura pentru o viata mai buna, chiar daca nu ai si suportul parintesc, al mamei, al celei mai bune prietene care ar fi trebuit sa-ti fie. Daca ai putea sa iei legatura cu psihologul scolii si sa spui de cate ori problemele care le tii pe suflet, acesta te va ajuta moral si te va sfatui in orice actiune pe care vei vrea s-o faci in viata. Iti va fi de folos in momentele cand nu ai cu cine sa vorbesti.

| Lucian4 a răspuns:

Sunt persoane care judeca doar dupa ele, ca ele nu mai este nimeni altcineva. (sunt standardul in viata)
Poate ea este perfectiunea in viata si vede in tine ceva ce nu cu ''totul perfect'' (isi doreste prea mult de la fata ei). tu urmareste-ti scopul - invata bine la scoala, sa iei note mari.
Nu e normal ce-ti face. Ea doar crede ca te invata de bine (mai mult te inchide facandu-te sa te simti prost.

| Cortex a răspuns:

Nu pune la suflet, priveste asta ca pe o experienta, pe viitor sa stii cum sa nu procedezi co orice alta fiinta umana.E mama ta si trebuie sa o suporti asa cum e, dupa ce implinesti 18 ani incearca sa dai la o facultate din alt oras,sa mergi la camin,sa muncesti si sa-ti croiesti singura un drum in viata(lucru care-ti poate aduce numai mandrie).E foarte greu dar nu e nerealizabil, continua sa vorbesti cu oricine iti face placere, incearca sa stai cat de departe de ea(apuca-te de un sport sau mergi in oras la o biblioteca si petrece-ti timpul acolo sau gaseste alte activitati constructive), ocupa-ti timpul cu lucruri constructive si gandeste doar de bine, din cate ai spus ai un potential foarte mare sa ajungi pe viitor intr-o postura din care poti face tara asta sau macar o regiune un loc mai bun, depaseste-ti problemele infruntandu-le ca altfel nu poti si vei putea realiza acest lucru daca vei dori bineinteles.Te-as mai sfatui ca dupa clasa a 8-a sa o rogi sa te lase sa dai la un liceu foarte bun din alt oras spunandu-i ca acel liceu e cel mai bun din tara in acel domeniu(nu trebuie sa fie o minciuna, poti sa te interesezi si sa vezi ce optiuni ai) si daca inveti bine vei lua si o bursa cu care te vei descurca din punct de vedere financiar, dar tu stii mai bine cum este ea daca crezi ca acest lucru va aduce numai lucruri negative nu o face.

| MariaCristina100 explică (pentru Cortex):

Aș vrea să-mi ocup timpul și cu alte lucruri, dar când încep să citesc ceva îmi spune că ar trebui să fac exerciții la matematică, când desenez/pictez îmi zice că doar o fată mai mică care ne e vecină (da, mă compară și cu ea) desenează... Aș vrea să fac un sport, dar probleme cardiace nu-mi permit.

| Cortex a răspuns (pentru MariaCristina100):

Incearca sa-ti schimbi gandirea, cand o poarta e inchisa mereu apare alta. Daca tu gandesti pozitiv tot timpul nimic nu te poate afecta.Si daca ai probleme cardiace cea mai buna modalitate pentru a te insanatosi e o mite sanatoasa si sportul practicat zilnic, daca nu vrei sa practici un sport anume fa acasa exercitii simple.

| johnbucuresti a răspuns (pentru MariaCristina100):

Fufe sunt destule fete care mai tarziu ajung pe centura sau o se imprietenesc din interes si devin niste sclave la mana unui badaran sau a altui cioban criminal bataus nenorocit caruia trebuie sa ii faca toate mofrurile.

Invatatul de acum te va ajuta sa nu fii sclava nimanui
sa nu trebuiasca sa te prefaci ca iubesti un mos scarbos si libidinos
doar ca sa ai din ce sa traiesti si unde sa locuiesti
sa isi mai faca si copii cu tine si apoi sa te foloesasca ca pe un gunoi ca pe o scalava

Asta face diferenta intre fetele care ajung taraturi si fetele care isi castiga singure propria lor paine
care nu au nevoie sa fie sclavele nimanui
care pot sa iubeasca pe cine vor ele sa se marite cu cine vor ele
pentru ca nu au nevoie de banii nimanui
pentru ca tu poti sa inveti acum ca sa nu iti fie greu mai tarziu

sau poti sa fii la fel ca oricare alta
ca si asa sunt multe care isi pierd timpul pe la saloane de infrumusetare

Acum si aici TU alegi!

TU personal iti alegi viitorul vrei sa depinzi de bunul plac al unuia si al altuia care sa te schimbe atunci cand are el chef si sa te dea afara din casa lui
pentru ca este casa lui ca a furat cu card-ul la bancomat a castigat la manele si la pacanele a mai omorat pe unul doi trei a mai stat pe la puscarie ( din cand in cand politia ii sparge usa sa il ia la parnaie, alta data vin recuperatorii si nenorocitii de camatari sa ii ceara banii dati cu dobanda si sa te amenite pe tine si pe copii tai pentru ca cel cu care stai din cauza ca nu ai invatat la scoala nu le-a dat banii )
dar el are intr-un final o casa
iar tu nu ai

Sau vrei sa ai casa ta! sa faci ce vrei pentru ca ai apartamentul tau casa ta piscina ta locul tau unde tu esti stapana pentru ca l-ai castigat prin munca mintii tale!

Alege ce vrei sa faci in viata!

| anonimg a răspuns:

Parintii tai vor fi aspu pedepsiti, pentru ca este scris:
"Ar fi mai de folos pentru el(ei) sa i se lege o piatra de moara de gat si sa fie aruncat(i) in mare, decat sa faca pe unul din acesti micuti sa pacatuiasca. (Luca.17:2)

Ma gandesc ca o cauza a supararii parintilor tai poate sa fie si asta: http://evz.ro/......40200.html
Dar daca este asa, atunci ei ar trebui sa se duca in padure, sa se dea cu capul de toti copacii pe care-i intalneste, si apoi cu siguranta vor ajunge in sanul familiei cu calm si fara suparare. Pentru ca nimeni nu are voie sa-si manifeste nervii cu semenii lui. Aceasta trebuie sa fie lege pentru toti oamenii -fe scrisa, fie nescrisa.
Si cine traieste ca si cand Dumnezeu nu ar exista, atunci El va lasa omul respectiv pe mana ingerilor rai care il iau in stapanire si fac ce vreau cu acel om. Si sa stii ca nervii sunt chiar draci -adica duhuri rele, adica ingeri rai. Si acestia se manifesta prin acei oameni care nu se supun lui Dumnezeu.
Pentru ca in om ori locuieste Dumnezeu, ori cel rau cu legiunile lui de ingeri rai; cale de mijloc nu exista. Nu spunem noi unui om nervos: "Ce, ai draci?" Asa si este. Omul nervos este stapanit de spiritele rele. Mama ta este certata cu Dumnezeu, si El a lasat-o pe mainile acelora careia ii face voia.
Mama ta nu are nici o scuza pentru comportamentul ei, chiar daca trece printr-o perioada de criza descrisa in link-ul de mai sus.
Spune-i ca daca vrea sa aiba pace si liniste in suflet, trebuie sa se impace cu Dumnezeu; sa se impace cu El.
Spune-i ca chiar si daca ea ar fi singura pe pamant, ea tot asa ar fi fost nervoasa; si solutia ar fi fost tot impacarea cu Dumnezeu.
Fa-o sa inteleaga ca nu tu esti motivul supararii ei, si ca ea tot asa ar fi fost nervoasa, chiar si daca nu ai fi fost tu nascuta.

Sfatul meu catre tine este ca si tu sa iti pleci inima catre Dumnezeu, si, in cuvintele tale sa ceri ca El sa intervina in relatia cu mama ta. El doreste sa intervina in vietile oamenilor; dar nu o poate face neinvitat, nedorit.

| Sn4k3 a răspuns:

Spune-i sa te mai lase in pace sa te relaxezi daca nu are nimic important si inteligent de spus decat sa te compare cu alte persoane sau sa sa se enerveze pe tine cand tu inveti bine la scoala si te porti frumos cu ea (presupun). Iei atitudine, ii spui ca daca nu termina cu asta relatia voastra atunci cand o sa fii mai mare nu o sa existe, ca acum n-ai incotro, si cred ca o sa-si revina si nu baga la suflet tot ce spune, tu continua sa faci ce trebuie sa faci ca e viata ta pana la urma.

| danay72 a răspuns:

Cand e bine dispusa, vorbeste cu ea exact cum ne-ai spus noua. Dar vorbeste cu blandete si respect profund. Un raspuns bland indeparteaza furia.

| RainmakerX a răspuns:

Buna!

In primul rand stiu multe persoane care sunt in aceeasi situatie ca si tine. Din fericire, nu fac parte din acele persoane dar am vorbit de multe ori cu respectivii si am incercat sa-i sustin asa ca am o oarecare idee de lucrurile prin care treci.

Ce trebuie sa stii este ca mama ta s-ar putea sa fi ramas cu probleme de comportament datorita unor esecuri personale din trecut. De cele mai multe ori persoanele care spun lucruri de genul copiilor sunt persoane care au regrete mari, care au reusit sa ajunga undeva in viata dar care nu sunt multumite cu locul unde au ajuns.

Datorita acestor nemultumiri apare frustrarea si nu isi mai dau seama ce spun /fac.

In situatia de fata nu ai ce sa faci intrucat ai nevoie de parinti pentru a te sustine material.

De asemenea nu ai cum sa vorbesti cu ea pentru ca risti sa te bata iarasi.

Ce iti recomand este sa incerci pe cat posibil sa-i faci pe plac, sa te prefaci iar mai tarziu, cand nu ai nevoie de ea, sa te muti singura.

Totusi, nu ai mentionat nimic de alte rude. Eventual o ruda precum tatal tau, un frate/o sora sau chiar si unul dintre parintii mamei tale te-ar putea ajuta... Chiar daca nu ar actiona atunci macar ti-ar da un sfat sau te-ar ajuta cu moralul.

Succes!

| SG1995 a răspuns:

Daca iti place sa inveti, invata, dar nu de dragule ei, daca ea te desconsidera, bagai vorbele pe fund, criticile ei sa-ti intre pe o ureche si sa iti iasa pe alta.

| Clorox a răspuns:

Nu ai de ce, stii si tu ca nu esti un esec, din contra... Esti speciala.
N-o baga in seama, toti parintii au o perioada d'asta, si mama imi zicea ca sunt un esec si multe, multe altele, nici nu bagam de seama pentru ca stiu ca nu sunt.
Doar mai rezista putin, momentan depinzi de ei, dupa o sa iti traiesti viata cu adevarat si o sa le arati ca nu esti un esec ci o fata descurcareata.
Asta e problema, mereu suntem comparati cu altii ''mai buni'', nu stiu sa aprecieze cat de buna esti de fapt. Din nou, doar ai rabdare, o sa fie bine.

| W3R4 a răspuns:

Inteleg cum e sa fi comparat constant cu altcineva. Mama adora sa-mi zica mereu de altii care erau mai buni decat mine, sa ma faca sa ma simt ca ultimul om. Si eu eram necajita, plangeam...degeaba. Asta era atunci, in copilarie, acum nu dau doi bani pe parerile ei. De fapt, ale tuturor.
La 14 ani e greu sa nu pui la suflet, si nu esti de condamnat pentru asta, inca iti formezi caracterul, e normal.

Nu trebuie sa te simti prost.
Nu-ti consuma energia degeaba. Concentreaza-te pe scoala, munceste din greu cum ai facut pana acum si vei avea doar de castigat.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Are probleme, imi pare rau sa o spun dar chiar asa, are o deleglare psihica, nu e normal ca o mama sa faca asa, chiar daca iei si 3 la ceva,nu ar trebui sa aiba o astfel de reactie, mai ales sa faca asa unui copil.
Tu fii mandru de cine esti, nu te gandi la ce iti zice maica-ta, nu trebuie sa iei de bun tot ce zice un parinte, ei au tendinta sa exagereze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai ce sa faci, faci 18 ani si te muti singura atat, pana atunci depinzi de ei.

| BIoody a răspuns:

Nu lua in seama draga, tu esti o fetita mica si cuminte, eu cand ram mic eram drac, bai tu ai auzit de alin barosanu?rolling on the floor)
Sa fim seriosi, uitate la altii ce viermi sunt si totusi o duc bine, nu trebuie sa-ti pese, spune-le sa-si va da de treaba lor, e trist ce sa zic, in ce zi si luna esti nascuta?

| CosminCD a răspuns:

Salut! Ești o persoană capabilă și deșteaptă. Bucură-te de asta. Încearcă să ai o discuție deshisă cu mama ta, în momentul când suntem amândouă ok. Și să-i spui că nu îți face bine comparațiile cu alții și atmosfera de ceartă. Spune-i să te încurajeze și să te motiveze! Tu ești capabilă - învață în continuare pentru că te va ajuta în viață. Succes!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Continua sa inveti ca si pana acum pentru ca inveti pentru tine, ai incredere in tine si nu lasa toate vorbele negative sa te influenteze. Nu te lua dupa maica-ta ca te compara cu altcineva, tu esti speciala in felul tau, nu poti fii ca altcineva. In rest trebuie sa o suporti pana implinesti 18 ani, asta e, nu ai alta cale.

| johnbucuresti a răspuns:

Asa sunt parintii
Cate o data sunt cam foarte retarzi
pe mine ma dadeau afara din casa ca sa scape de mine
intr-o zi m-a intrebat daca vrea sa imi dea otrava ca sunt un esec
sa nu mai fac umbra pamantului degeaba
alta data m-au vandut la niste olandezi pentruc a sa ma faca piese de schimb hoti de organe
doar ca nu i-au lasat la vama sa treaca cu mine
ma bateau in fiecare zi cand veneam acasa rau de tot
tatal meu cu genunchii in burta si cheiele in cap si cu pumni in fata
si mama ore intregi ma batea cu furtunul de la masina de spalat varga langa varga sa imi spuna ca nu au cum sa ne creasca pe amundoi
mai am un frate cu 5 ani mai mic
si ca eu trebuie sa plec de acasa
intr-o vara pe cand eram clasa a 7 a m-au lasat sluga sclav la o ferma de porci in delta dunarii
m-au dus acolo ca sa scape de mine
trebuia sa strang rahatul de la porci si sa le dau sa manance si oamenii de acolo se purtau urat cu mine nu imi dadeau sa mananc si furam din mancarea porcilor si din mancarea cainilor si ei se prindeau ca am furat din mancarea cainilor si se aratau suparati de fapta ce am facut-o dar pentru ca nu aveau cumsa dovedeasca nu prea mai comentau ei
asa ca eu invatam
m-am intors la scoala
incercam sa fiu printre cei mai buni luam premii si burse dar parintilor mei nu le pasau ei doreau sa ma duc la munca sa le aduc bani acasa
tatal meu dadea toti banii pe bautura si femei si dorea sa fie intretinut de mama mea
iarna mergeam cu pantofii rupti prin zapada la scoala si ca sa nu mai merg cu degetele direct pe gheata bagam pe talpa pantofilor bucati de carton
la scoala colegii ma bateau ca sa nu le-am adus bani mancare ca iera o scoala cu internat din orasul meu unde ai mei parinti ar fi vrut sa raman de finitiv
dar nu as fi avut cum sa raman acolo pentru ca la scoala pentru ca acolo majoritatea erau homosexuali si repetenti de mai multe ori
asa ca erau si cu multi ani mai mari de cat mine adica cu multi muschi si m-ar fi violat daca as fi ramas noaptea la internat
iar educatorii instructorii si pedagii de acolo ii indemnau pe colegi sa ii bata pe paraciosi
sa ma bata pentru ca param
ei doreau ca aceste lucruri sa nu se afle
chiar ei profesorii sau pedagogii ce trebuiau sa stea de paza ma bateau daca cumva spuneam ca colegii mei m-au batut
si erau brutli colegii mei
intr-o zi au incins o moneda pe foc pana cand s-a facut rosie si mi-au pus-o pe spate
intr-alta zi mi-au taiat la maini si mi-au baut sangele spunand in mintea lor ca sunt frati de cruce
prostii tampenii
in alta zi un coleg mai mare mi-a dat un sut in gat credeam ca o sa mor
pentru ca nu am vrut sa ma violeze
alta data alti 3 colegi din clasa m-au inecat in zapada pentru ca nu am stat sa ma violeze
asta se intampla cred ca si azi in unele scoli
dar nimeni cred ca vrea sa ia masuri

Si pana la urma dupa ce am trecut prin tot ceea ce am trecut
Dumnezeu m-a ajutat sa lucrez la Raiffaisen printr-o firma securitatea datelor bancare
apoi am lucrat la Institutul Bancar Roman prin alta firma unde vindem softuri de standardizare in leasing-ul bancar
alta data am lucrat la o firma de la institutul National de cercetare Dezvoltare in informatica
Am ajuns director tehnic coordonator activitati service peste 500 de oameni si 500 de magazine
aveam in subordine
Apoi am lucrat la UPC astral aici aveam in subordine 7x7 oameni
Apoi am lucrat in Grecia la o firma unde faceam service la UPS-uri de mare capacitate ce tineau Moll-uri spitale unitati militare

A ziceam cu socala
m-am incapatant
chiar daca ai mei parinti doreau sa merg la munca
ei nu dadeau nici un scuipat pe mine
Eu m-am incapatant si am mers la scoala profesionala
in timpul scolii profesionale m-am angajat la un service de reparatii televizoare pentru ca prisesem ceva electronica de la tatal meu in afara de asta mai platisem profesori sa ma invete mai muncisem voluntar din clasa a 7 a la service-uri de televizoare
apoi am dat diferenta si am intrat la liceu de electronica in timp ce eram la liceu munceam la reparatii televizoare
mama mea se despartise de tatal meu si inebunise tot ma badea ca de ce vin acasa
ia statea non-stop doar in fata televizorului
ea nu vedea ca eu o intretin pe ea si platesc tot ce este necesar
ea nu vedea ca eu platesc si sa meatga fratele meu mai mic la soca
ea nu vedea ca eu platesc si ratele la banca pentru ca mama mea luase bani de la banca cu imprumit ca sa plateaca atatalui meu jumatate din apartament
ea ramasese cu vechile obiceiuri sa plec din casa ei

Apoi am plecat la facutate
am facut o facutate de roboti industriali automatizari industriale
am lucrat in paralel cu facultatea
dupa ce am terminat facultatea eram fara cazare
firma la care lucrasem disparuse
asa ca ramsesem si fara bani
m-am dus la mama mea adica acasa la mine
mama a iesit la usa cu cutitul sa ma omoare
sa imi spuna sa plec de unde am venit ca ma vad vecinii si ea nu isi permite sa plateaca intretinere
pentru mine
i-am cerut o jumatate de paine
dar nu mi-a dat
asa ca nu mai mancasem de 5 zile nimic
nu aveam nici un ban
am mers si m-am prostituat cu o fata de care nu prea imi placea ca sa am unde sa stau pentru ca ajunsesme sa stau pe strazi
ninsese peste mine
pairntii ei m-au izgonit pentru ca si ei doreau pe cineva cu servici dar nu mi-au oferit postibiltatea sa stau la ei pana cand faceam si eu un job o luna la un servici
iar am ajuns pe strazi fara bani iar ningea peste mine si nu mai stiam daca o sa mor atunci sau mai incolo
treceau maturatorii pe langa mine dimineata si eu nu ma puteam preface ca doar m-am oprit putin acolo pentru ca se vedea zapada pe hainele mele
si un om care a dormit pe strada chiar nu are cum sa se miste repede sa fie vioi
tuseam credeam ca o sa mor
nu aveam cativa lei pentru cateva pstile de tuse
tuseam cu puroi galben si nu aveam nici un ban
Dar a sunat telefonul Dumnezeu a facut sa sune un telefon ne incarcat de cateva luni pe care l-am aprins
m-a chemat la un interviu
telefonul era cam defect si demontat
eu le-am spus sa ma lase impace pentru ca eu nu stiu PHP si MySQl eu sunt electronist nu programator
si telefonul sa intrerupt
L-am aprins din nou din curiozitate doar sa vad daca mai merge era un telefon care zile intregi nu se aprindea nici daca era incarcat pentru ca era defect
acum ii tineam bateria cu mana pe pozitie fara capac, cartela sim era lipita cu sarme care mergeau pe locul unde ea ar fi trebuit sa faca contact
adica un jaf de telefon
Suna din nou
Dumnezeu intervine in mod miraculos
Merg la interviu
Iau interviul cu succes
Si mi-se ofera o viata noua o casa din partea firmei la care m-am angajat
si eu credeam ca o sa ma angajeze cel mai fraier de la ei
dar ei m-au angajat direct director peste 500 de oameni si sef peste tot service-ul lor
INTERVENTIE DIVINA
MI-AU OFERIT SI O CASA DIN PARTEA FIRMEI sa locuiesc in ea
l-am luat si pe fratele meu acolo
l-am angajat si pe el la acea firma
Asa lucreaza Dumnezeu!

Trebuie doar sa te rogi la Dumnezeu
si sa spui
Doamne Isuse Hristoase te aleg pe tine sa fii stapanul vietii mele
Si de acum inainte tota viata mea iti apartine tie!

| Lionix a răspuns (pentru johnbucuresti):

Trist :c

| ToțiPentruUnu99 a răspuns (pentru johnbucuresti):

O doamne ce poveste. Uluitor, nu pot sa cred, prin tot ceea ce ai trecut, si ai putut sa rezisti atat. Doamne ce parinti, asa ceva. Foarte bine ca l-ai luat si pe fratele tau cu tine. Mult succes si pe viitor, ma bucur ca esti bine

| Kirro a răspuns (pentru johnbucuresti):

Yoy

| johnbucuresti a răspuns:

Daca pana acum ti-am spus sa te tii de scoala
Acum iti spun reversul medaliei:
- nu mai invata ma!
F__e-o in gura pe maitica ta cea tembela care vrea sa faca om din tine
Mergi direct pe varianta ca acolo mai sunt cateva locuri libere.
Nu exista in viaa de cat doua drumuri
1 esti independenta si inveti ca sa poti sa nu ajungi organe de schimb sau cu__a pe centura.
Inveti pentru ca sa poti oferi un viitor copiilor tai intr-o tara fara coruptie si traficati de organe.
Sau nu inveti si mergi din barbat in barbat pana cand o sa ajungi o zdreanta pe care nu o sa o mai vrea nimeni si pana la urma o sa te bucuri la 50 grame de visinata asteptand dupa ele zile intregi la o craciuma doar doar o sa te ia careva sa iti mai dea o felie de paine.
Iar avorturile tale or sa fie nenumarate si copii tai o sa ajunga piese de schimb pentru mine care pun mana pe carte ca sa imi permit atunci cand o sa am nevoie sa cumpar ceva rulmenti de rezerva.
Asa ca acum si aici tu alegi daca te chinui acum putin cativa ani
sau vrei sa te chinui tu si copii copiilor tai tot restul vietii lor de sclavi
Tu alegi viitorul tau si al copiilor tai
Spune-mi ce fel de copii vrei sa ai? unii care sa se f___ in ___ pentu o bucata de paine si sa ___ ____ ca sa aiba cum sa supravietuiasca!?
Sau vrei sa te bucuri ca fac o scoala ca au si ei copii la randul lor si ca au ce sa le dea sa manance fara sa fie nevoie ca copii copiilor tai sa fie si ei tot pe centura?
Cred ca mai bine este sa alegi ca copii copiilor tai sa ajunga profesori doctori universitari conferentiari cercetatori stiintifici
sa iti creasca inima in tine de bucurie

Alege sa te mai cinui putin dar sa poti sa iti castigi singura pianea fara sa fii nevoita sa pupi in fund toti libidinosii ca sa ti-se dea si tie frimiturile care cad de la masa lor!

| Respekt a răspuns:

Hmm. ...grea decizie...Ce spui sa nu îți mai pese de ei? Mai ales ca te tratează așa.

| ancamaria9 a răspuns:

Nu pune la suflet tot ce zice mama ta. Poate asa vede ea lucrurile si nu poate recunoaste ca problema este la ea.
Tu trebuie sa inveti cat mai bine si totusi sa o respecti.
Vorbeste cu cineva din familia ta sa o convinga sa se lase ajutata de un psiholog.

| jamaicadrugsdealer a răspuns:

Esti prea sensibila.Nu mai da importanta, asa am patit si eu, dar ei o fac pentru ca te iubesc, si au pretentia sa ajungi la un rang mai mare decat au ajuns ei, iti omoara fiecare neuron.Crede-ma am trecut prin asta, o sa le treaca, nu te mai strofoca, daca te mai ameninta cu bataia, ii poti zice "Bate-ma daca vrei, oricum nu se rezolva nimic cu violenta, ci cu intelegere.". Sper ca te-am ajutat, bafta si spor la invatatura happy

| Dima_Madalin_1999 a răspuns:

II spui: am viata ta nu poti sa ma mai comanzi cum vrei tu, am si eu o viata nu sunt robot sa ma programezi.

| johnbucuresti a răspuns (pentru Dima_Madalin_1999):

Pe centura cine sa mai ajunga daca toti oamenii s-au tine de scoala si de carte? trebuie sa fie cineva si acolo.
asa ca noi i-am spus sa se tina de scoala
daca ea vrea sa isi bage piciorul este alegerea fiecaruia