| alexisis a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep. Mama are schizofrenie. Si e comporta foarte urat cu noi, cu tata si ceilalti frati ai mei. Mereu zice ca pleaca, ca da divorț. Ba ne ameninta si cu bătaia. Nici nu stiu ce sa mai fac. Simt ca innebunesc. In fiecare zi face scandal. Ce sa fac in acest caz?

13 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

E o situatie foarte grea si va deveni si mai grea.
Dacă este conștientă de diagnosticul primit, aceste certuri si scandaluri sunt deoarece nu accepta. Este greu sa accepti ca in curand nu iti vei aduce aminte foarte multe lucruri.
In situatiile aceste este bine sa ii vorbeste calm si sa ii zici ca iubești, ca este normal sa se simta nervoasă si ca ești alături de ea.
Incercati sa ii pregatiti o cina, sa va uitați la un film impreuna, sa va uitati la poze sau sa faceti poze împreună.
Se simte singura din cauza bolii chiar dacă nici voi si nici mama ta sunt de vina.

| ania a răspuns:

Poveștește=i lui Dumnezeu tot ce simți, inclusiv ce=ți vine să spui, de genul / Doamne simt că nu mai pot, m=am săturat, simt că înnebunesc, numai Tu mai poți face ceva. Ai scris în Biblie/cheamă-Mă și -ți voi răspunde!
Char am nevoie de răspunsul și de ajutorul Tău!

| IsabelaIssa a răspuns:

Asigurați-vă că își ia tratamentul, căci dacă o face o calmează destul de mult. Chiar dacă sunt și crize poate greu de înțeles și acceptat, trebuie să îi oferiți iubire și înțelegere cât de mult puteți. Este un test de răbdare și iubire pentru voi. Gândiți-vă că ea nu este așa voit și este foarte bine că vă are pe voi să o iubiți. Dacă unul din voi avea boala ei, sunt convinsa că vă iubea necondiționat.

| Holiday a răspuns:

"Mereu zice ca pleaca, ca da divorț."

Incurajeaz-o.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuie să o acceptați așa cum e, n-aveți ce să faceți, eventual în mijlocul unei crize ați putea chema poliția ca să o interneze (dar nu cred că pot fără voia ei decât dacă e pericol serios). Nu face niciun tratament, nu?

| alexisis explică (pentru supadeceapa):

Ba da. Are tratament. Are si internări. Ea de obicei spune si face acele lucruri cand noi nu facem cum vrea ea...Mereu trebuie sa facem cum zice ca altfel ea face "crize".

| supadeceapa a răspuns (pentru alexisis):

sad îmi pare rău, dar nu ai ce să-i faci.

| Apokales a răspuns:

Accepti situatia si n-o iei in serios. Este un om bolnav. Sper ca tatal si restul sa se comporte bine cu tine, ei nu-s bolnavi deci n-au scuze in privinta asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci in acest caz decat sa intelegi si sa accepti situatia, nu isi doreste probabil nici ea sa se comporte asa, nu uita ca are schizofrenie exact cum ai specificat.

| Ursulet2019 a răspuns:

Daca e sub tratament, n ar trebui sa fie agresiva! Poate nu ia medicamentele potrivite, insa daca acestea nu si fac treaba poate ca locul ei nu mai e intr-un camin deoarece poate deveni agresiva(nici nu ti trece prin minte de ce atrocitati sunt in stare cei ce sufera de schizofrenie)..asa ca poate ar fi mai bine sa fie intr-un loc cu specialisti.
Cat despre perioada cand inca mai e acasa..incearca s o ignori, sau...de ce nu? Poate sa discuti cu ea(depinde in ce stadiu e boala). Stiu ca e greu sa ti vezi familia incercata de astfel de greutati, dar asta e viata!
Si inca ceva, daca boala mamei tale nu a survenit in urma unui accident, lovituri etc. Poate e nevoie ca tu (si fratii tai, daca ai) sa va faceti un set de analize sa nu fie ceva genetic..si sa puteti preveni la timp!
Toate cele bune!

| Hannah06 a răspuns:

De cand are aceasta boala? Daca nu sunt indiscreta

| alexisis explică (pentru Hannah06):

Dupa ce a născut, avea cred eu, 27 de ani.