| Labiii a întrebat:

Am si eu o intrebare referitoare la nunti... mirele respectiv mireasa trebuie dusi de nasi sau de domnisori respectiv domnisoare de onoare? M-ar interesa cat mai multe traditii din zona Brasovului si a Moldovei ...Multumesc!(Scuze pentru. categorie)

Răspuns Câştigător
| GatitulMiresei a răspuns:

Moda cu domnisoarele de onoare este imprumutata din Occident, deci nu avem traditii cu/despre domnisoare/domnisori de onoare.
La nuntile romanesti, figuri importante sunt parintii mirilor si nasii (parintii spirituali).
La iesirea din biserica, nasii conduc mirii, tinand lumanarile de cununie.

1 răspuns:
| Oviiyy a răspuns:

De nasi, mirele de nasa si mireasa de nas