| AnutzDragutz a întrebat:

(Funda!) Cum se intareste o prietenie? Sa va explic. Eu si cea mai buna prietena facem totul impreuna. Suntem atat de apropiate incat anul trecut aproape toate fetele din clasa noastra au incercat sa ne desparta si am inceput sa ne certam nebuneste la toaleta fetelor. Iar acum unele fete au plecat si ne razboim cu 2 fete care probabil ca ar face aproape orice sa ne desparta. Problema e ca BFF a mea nu o place deloc pe una dintre fete: Elena. iar nici Elena nu o sufara pe ea. Cealalta fata, Ligia, nici ea nu o sufara pe BFF a mea. (scuze nu ii spun numele). Asa, si am vorbit despre asta cu ele si ele au spus ca vor sa fim toate prietene in afara de BFF a mea. Eu nu am fost de acord si ma puneau mereu la mijloc si ma puneau sa aleg una dintre ele. Pana la urma le-am ales pe Elena si Ligia si nu mi-a placut. Mi-am cerut iertare fetei cu care ma inteleg cel mai bine (BFF a mea) si a fost fff. incantata. Ele incearca din nou sa ne desparta iar eu si BFF am facut un pact: sa nu ne mai lasam atrase in cursa. Dar ne e prea greu sa le spunem in fata fara timiditate ca ne-am saturat sa ne tot desparta. Le-am spus asta mai cu frumosul si ele nu stiu daca au inteles sau nu. Insa Ligia, chiar daca nu o place pe BFF a mea a incercat sa mi-o fure chiar si dupa ce am facut pactul. Mereu o imbratisa in fata mea, O tragea departe de mine si eu m-am suparat pe ea pentru ca nu se tinuse de cuvant cand am facut acel pact. A incercat sa vorbeasca cu mine si am fugit de ea. Dar pana la urma, o fata, Denisa, a incercat sa ne impace si chiar a mers. Iar acum ne merge bine si incercam sa le ignoram pe fete. Dar ne intelegem cel mai bine la scoala, cand vorbesc la telefon cu ea este parca cu capul in nori si inainte vorbeam cu orele si nu ne mai plictiseam iar acum o conversatie nu dureaza mai multe de 10-15 minute. Iar asta nu imi place. Pun din nou intrebarea: Cum as putea sa intaresc foarte mult prietenia noastra? Iertati-ma ca este o poveste mai lunga si poate fara sens pentru voi dar poate unii sunt interesati...(categoria este pentru relatii...) Inca odata: Fundalove struck

Răspuns Câştigător
| Cherilyn a răspuns:

Bunahappy
e de apreciat faptul ca sunteti constiente amandoua ca lumea vrea sa va desparta, si luptati sa rezistati impotriva lor.
In orice relatie de prietenie trebuie sa existe absoluta incredere si sinceritate. Incearca ca de fiecare data cand te deranjeaza ceva la comportamentul ei sa ii spui, sa fiti sincere una cu cealalta si astfel relatia voastra va fi mai stransa.
Nu le mai lua in seama pe Ligia si Elena, daca le ignori o sa-si vada de treaba. Gandeste-te si tu cat de invidioase sunt ele pe prietenia voastra, probabil ca mor de ciudahappy
Nu am inteles niciodata de ce se baga lumea, si mai ales persoanele care nu ma suporta, nu inteleg ce problema au ele...
Oricum, voi tineti-o tot asa si nu va lasati influentate!
Numai bine!batting eyelashes

5 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Mi se pare un joc. Parca dansati si va schimbati partenerul, dar indiferent de el, parca tot nu va convine si va mananca undeva.
Timpul ajuta la consolidarea unei prietenii stranse. Timpul, evenimentele si felul in care depasiti obstacolele.
Purtati-va mai matur, hotarati ce vreti una de la cealalta si lasati-va de jocuri prostesti.

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Salut!
O prietenie adevarata este bazata pe incredere si doar cu incredere poate fi intarita.Trebuie sa nu le lasati pe acele fete sa va fure prietenia si ar trebui sa le spui in fata, sa n u va fie teama deoarece o sa pierdeti foarte mult daca incercati sa va purtati frumos cu ele. O sa aveti sentimentul ca sunteti inlocuite.Si daca chiar sunteti BFF nu ar trebui sa iti pese de ce au spus altii.

| Crisu a răspuns:

In astfel de situatii trebuie sa scapati de timiditate. Adica, nu le luati pe ocolite pe cele doua si spuneti-le celor doua, direct, ca voi v-ati saturat de atitudinea lor si ca ar trebui sa isi vada de viata lor. Si daca tot nu inceteaza, ar trebui sa le ignorati.

Vorbeste cu prietena ta despre raceala care a aparut intre voi, si explica-i ca tie iti placea cum erati inainte. Iesiti mai des, vorbiti, sun-o, povestiti despre ce s-a mai intamplat. Asa vei reintari prietenia. happy

| DNSK a răspuns:

M-ai ametit! daca u la 25 de ani tot cu ea o sa fii, at aia inseamna prietenie adevarata! cati mai multi ani impreuna

| pwp a răspuns:

Nu exista prieteni, ci doar oameni care nu te-au dezamagit inca sad
Daca iti era prietena, respecta pactul. Iar tu, daca ii erai pretena, nu le alegeai pe cele 2 fete.
Cat despre vorbitul a telefon..nu stiu. poate nu mai aveti ce vorbi..Mai bine incercati prin mesaje..Eu cu o fosta colega asa faceam..ne uitam la o emisiune si comentam..cum ar fi Romanii au talent...asta inainte. a intervenit monotonia..nu mai e ca inainte sad