| anonim_4396 a întrebat:

o mica problema de familie aici...Deci mamaimea[mama mamei mele] sta la noi de vreo 4 luni si eu nu mai suport, si nu sunt singura fratimiu si tata la fel, singura,, fericita"e mama care este intre noi si mama ei. 50% din certile parintilor mei sunt din cauza ei dar ea nu se simte sa plece...mamei mele nu stiu cum sa-i spun ca ne deranjeaza prezenta ei deci ce pot sa fac?

Ps:mentionez ca nu sunt o persoana fara inima care vrea sa alunge o batrana nevinovata ci incerc sa traiesc o viata normala de adolescent, iar parintii mei sa traiasca fara certuri din cauza ei...

Ps 2: mamaimea pare o batrana nevinovata in fata strainilor dar de fapt e o ******* despre care chiar fiul ei spune ca mai mult de o saptamana nu ar suporta sa stea cu ea pentru ca ar bate-o intr-un finel...deci atat de antipatica.

9 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

As vrea sa stii ca tot ce facem, mai devreme sau mai tarziu,se va intoarce impotriva noastra. In felul cum o tratezi tu acum pe bunica ta, vei fi tratata si tu mai tarziu la aceeasi varsta, respectul pe care il acorzi acum il vei primi inapoi. Stiu ca e greu sa tolerezi batranii, dar tot intelepciunea poporului ne spune ca : cine nu are batrani, sa-si cumpere. Incearca sa te apropi de ea, sa o cunosti si intelegi, si vei vedea ca ai atatea de invatat din experienta sa de viata. Daca mama ta e fericita ca o are langa ea, ar trebui din respect sa o indragesti si tu, pentru ce reprezinta pentru ea, caci nu se stie cat va mai avea de trait. Fii inteleapta si cauta toleranta si intelegerea in familie, iar pentru mine faptul ca mama ta o iubeste spune multe lucruri pe care tu, se pare ca, nu le intelegi, si nu uita ca va veni o zi cand vei regreta comportarea asta, atunci cand vei avea si tu copii care nu te vor vrea in casa lor.Iti doresc multa intelepciune.

| andrei a răspuns:

Sa vezi cand nu o sa mai fie...

| MoneyMoney a răspuns:

Cate camere aveti si cu cine doarme doamna in varsta (mamaie)!?!?

| ingerdraq a răspuns:

Vorbeste deschis cu mama ta. Spune-i ca ai observat ca certurile ei cu tatal tau se datoreaza prezentei bunicii tale in casa si ca ar fi mai bine ca bunica ta sa se duca inapoi la ea sau in alta parte ca sa nu mai fie certuri in casa. Spune-i exact ce ne ai spus noua. Vorbeste deschis cu ea. Sigur v-a intelege.

| bibi4v a răspuns:

Sinceritate 100%. singura solutie

| AndySchleck a răspuns:

Solutia e un cuvant din 4 litere... Jucam spanzuratoarea? Ia sa te vad... A--L

| anonim_4396 explică (pentru AndySchleck):

Acul?

| AndySchleck a răspuns (pentru anonim_4396):

Azil

| dori123 a răspuns:

MAi,e bunica ta! ori cat de enervanta ar fi! tu las-o in pace pentru ca daca o tratati u indiferenta va plecabig grin:XkissVreau sa te ajut am dreptate in ce spun?