| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei sunt despartiti de cand aveam eu 3 ani. Intre timp mama mea a avut mai multi barbati. Pe la 7 ani a plecat in alta tara. Ne-am mai vazut, dar de anul trecut e aici in Romania si nu o sa mai plece. Acum am 15 ani. Stand aici si-a gasit un barbat, dar eu nu il suport. S-a mutat cu noi, dar nu e casa noastra, ci a bunicilor. Si pe ei ii deranjeaza ca "tatal meu" s-a mutat cu noi. Acest barbat a schimbat-o pe mami foarte mult. Se poarta urat cu mine, nu ma mai lasa sa plec cu prietenii pe afara. Si pe de o parte barbatuso imi mai tine morala si nici el nu ma lasa. Ii baga in cap tot felul de prostii mamei mele si de aceea se poarta urat. Nu mai suport. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai posibilitatea, cred ca de la varsta de 12 ani, sa ceri sa fi plasata in custodia altui membru din familie, in primul rand la unul dintre parinti, dar si la bunici. Cere suport legal pentru asta. Sa le fie rusine, la ei nu se uita ca preacurvesc?
Domnul sa fie cu tine.

| soricica a răspuns:

Discuta cu mama ta, o sa fie mult mai bine daca stie si ea ce simti tu si ce parere ai despre acest barbat.
Bye:*

| ~(●.●)...тαηуσσтzα...(●.●)~ a răspuns:

In primul rand, incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca nu prea il suporti si ca nu te intelegi prea bine cu el happy. Acelasi lucru trebuie sa il faci si cu noul tata al tau...happy
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa vorbesti cu mama ta, explica'i ca tu simti ca te indeparteaza si ca s-a schimbat fata de tine, incearca sa vorbesti si cu tatal tau vitreg deschide'le ochii arata'le ca pe tine te deranjeaza faptul ca s'au schimbat fata de tine sau pur si simplu ignora'i, Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce se naste din pisica soareci mananca. Iar daca acel barbat iti spune sa nu iesi noaptea din casa, sa nu umbli cu baieti(lucruri foarte importante in educatia ta si iti doreste binele) iar tu obisnuita cu pasarici si cocosei, normal ca nu-ti convine acest ritm impus de mama ta si concubinul ei.
Mama ta e o mama denaturata!(oricat am incerca sa ne ascundem). Instanta a facut o mare greseala ca te-a incredintat mamei tale. Nu stiu ce educatie iti poate oferi o astfel de femeie. Iar despre tatal tau... Aceiasi parere din moment ce si-a ales o astfel de muiere.
Acum depinde ce vrei sa intelegi din ce ti-am spus. Daca consideri ca e o problema, ca mama ta nu-ti doreste binele, poti anunta bunicii sau rude apropiate, ca sa ia masuri. Esti destul de mare la 15 ani, poti merge la protectia copilului din orasul tau si sa-i informezi despre situatia in care te afli. Se va face un dosar, iar acolo poti alege daca ramai la mama ta sau la tatal tau(trebuie sa respectivul parinte sa aiba conditiile de trai necesare ca sa te intretina, asta se stabileste in urma unei anchete sociale la fata locului).
Acum ramane la aprecierea ta...

| ღjust meღ a răspuns:

Vorbeste cu mama ta cand "tatal" tau nu este acasa, si explica-i cum te simti, cum se comporta "taty" cu tine si ce parere ai despre el; apoi vorbeste separat si cu el, si explica-i ca ai vrea sa fie totul mai bine, si ca esti dispusa sa-l asculti, atata timp cat isi schimba comportamentul (dar zi-i asta pe un ton calm, linistit, ca sa nu para ca o conditie); si daca nu simti nevoia, nu-i spune "tata", este un cuvant prea mare pentru felul in care te trateaza.Parerea mea este ca i-ai dat curaj spunandu-i asa happy
succes happy

| andii a răspuns:

PFF.

Si eu am o verisoara cu astfel de probleme in familiestraight face. Vorbeste cu mama ta numai voi 2 can d e calma. si linistita.Si spune`i tot ce ai p suflet, ce te deranjeza ce nu`ti place.SI intreab. o de ce nu mai e cum era acum cativa ani? DE ce s. a schimbat.si spune-i ca tiu ai nevoee de veeche mama.Si spune-i ce nu`ti convine la noul iei prieten. Vorbeste dechis cu eahappy

Bafta:*

| AcadeaDeMenta a răspuns:

Poi si maikmea s`a recasatorit si cel cu care s

| AcadeaDeMenta a răspuns:

Scz... si maikmea s`a recasatorit si mama i`a ex ff bine lu acel barbat ca daca se ia de noi [[ de mine si sora mea]] ea o termina cu el. Cel mai bine ar fi sa incerci sa vb cu mama tha