| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...

Poate nu ma credeti, dar va implor... ajutati-ma...

Totul a inceput cand mama mea s-a mutat in alta tara pentru a aduce bani in familie, iar eu am ramas cu bunica mea, tatal meu si verisoara mea. Primele 4 luni totul a mers bine pana cand bunica mea s-a enervat pe mine ca am luat 4 la matematica ca am uitat sa imi fac tema, iar atunci bunica mea m-a batut cu picior in stomac, pur si simplu nu am stiut ce sa fac si am tipat la ea sa se opreasca, mare greseala... Dupa cateva saptamani ea a spus tatalui meu despre ce am facut iar acum si el si ea incep sa ma bata din orice, incerc sa fac totul perfect, dar in zadar, IN FIECARE ZI TREBUIE SA SUPORT CHINUL ASTA! pur si simplu singura solutie a mea e sa mor

Am incercat sa ii explic verisoarei mele dar a inceput sa rada si sa zica ca eu doar mint.
Profesorii au vazut ca eu scad drastic la invatatura... Am vrut sa le zic de cele intamplate dar ei pur si simplu spun ca eu sunt asa de trista din cauza despartirii de mama mea.
Partea buna in povestea mea este ca mama mea vrea sa ma ia in tara unde lucreaza in 28 iunie
Dar problema e sa nu moara in drum spre casa. Ca daca se intampla asta voi suporta chinul asta la nesfarsit, pur si simplu vreau sa mor.
c-chiar e atat de greu sa ai o familie unita si fericita?

Va rog frumos sa ma ajutati, numai suport sa ma tortureze in fiecare zi... vreau sa ii spun mamei mele dar mi-e frica, ca daca vor afla ma vor omori

Va rog sa ma ajutati.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu incercati sa le mai gasiti scuze acestor oameni. Nu exista si punct.
Un copil trebuie maxim pedepsit nu batut. Pe ce lume traiti?
Daca mama ta e stabilita acolo, spune-i ca vrei sa te muti de tot la ea si sa faci scoala acolo. Alta solutie nu vad...

| Andreeush a răspuns:

O notă mică se mai întâmplă să iei însă asta nu e o scuză să se ajungă la bătaie.
Ar trebui să lași frica și să îi spui mamei tale prin ce treci.
Altceva nu ai ce face.

| Lioana a răspuns:

Ce bunica agresiva ai. Nu ma asteptam la asa ceva de la o bunicuta. In ceea ce-l priveste pe tatal tau, el este deranjat de faptul ca ai luat nota mica in timpul in care erai sub ingrijirea lui. Se simte responsabil pentru asta si spera ca prin agresivitate sa rezolve problema si sa te faca sa te indrepti. Problema e ca daca pe tine modul lui de corectie te influenteaza in mod opus asteptarilor lui, s-ar putea sa nu-si dea seama ca e vina lui si sa continue cu si mai multa violenta.
Tot ce poti face tu e sa te straduiesti sa inveti mai bine. Pentru note bune n-ar avea motiv sa te bata si in plus asta te va ajuta in viitor. Invățătura totdeauna e o investiție bună.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Rd79 a răspuns:

Da si tu mai multe detalii. Cati ani ai, unde locuiesti, in ce clasa esti, etc.

Ai rude la care ai putea sa te muti pana se intoarce mama ta? Ar putea mama ta sa te ia la ea mai repede?