| Fetitsa123 a întrebat:

Hey Tpu.Vine vacanta de vara care toti o asteapta mai putin eu sad.Nu am chiar nimic ce face toata varasad. Multi o sa spuneti,, iesi afara cu prieteni" ei. acei,, prieteni" ma lasa balta in fiecare an sad plecand la tara in alte tari sau cu parinti la mare, munte etc. Timp de 2 ani nu am facut nimic toate verile doar inchisa in casa plictisindu-ma sad.Nu am bunici care stau la tara, parintii nu prea isi permit sa mergem undeva doar sa mergem cateodata la strand sau bazin.Am incercat sa ma integrez printre copii de varsta mea (14 ani) dar nu prea reusesc.Sunt geloasa pe colegele mele de clasa care pun poze pe facebook vara cu ep unde au fost ce au facut ma apuca o ciuda si o gelozie mare cand vad ca ele fac atatatea lucruri vara se distreaza eu doar stau in casa.Nu am probleme cu parinti gen ca nu ma lasa sau ca nu am voie. Tata zice sa am rabdare pana la liceu ca atunci mi se va schimba viata (trec pe clasa a 8-a). Deci ce sa fac eu toata vara? Vreau sa mai schimb si eu ceva nu tot aceasti vara plictisitoare mereu.Idei? Ps: partintii nu isi permit tabere, nu am rude la care sa merg in vacata sad.

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

In primul rand nu tot ce se vede pe facebook e adevarat, adica acolo toata lumea pare fericita, frumoasa, populara si in realitate povestea sta altfel.
Cu prietenii trebuie sa-ti face altii noi, de exemplu mai iesi jos pe la bloc cand vezi cate o fata care pare mai abordabila si simpatica fa cunostinta cu ea intreaba-o una alta, unde sta, ce muzica ii place, unde e la scoala sau trebuie sa ai ceva fata cu care sa te intelegi cat de cat pe faceboo mai intra pe ea pe chat intreaba-o ce filme a vazut ce parere are despre noua piesa a lui velea stiu eu apoi cheama-o la o plimbare, la un suc.
Iti poti ajuta parintii prin casa, nu e ceva palpitant dar macar nu te plictisesti si face ceva util si poate ti-ar sa inveti sa prepari prajituri de exemplu.
Ideal ar fi sa iti gasesti un hobby, o pasiune, sa te apuci sa inveti o limba straina, sa practici un sport, sa scrii poezii, sa faci handmade, sa ai grija de un animal orice, sa inveti sa-ti faci manichiura cu modele etc.
Vara cam asta se face se merge la strand, la piscina, la terasa, poti sa mergi la plimbare in parc chiar si singura de ce nu, sau la mall, acasa poti sa te apuci sa te uiti la un serial gossip girl, pretty little liars etc sau la filme sau sa citesti.
Pentru inceput incearca sa scapi de atitudinea negativa, tu iti doresti tabere dar sunt copii care nu isi permit nici macar sa mearga la scoala, copii care nu au gustat in viata lor o ciocolata. Si oricum oamenii negativisti nu atrag oamenii, trebuie sa incerci sa fii cat mai bine dispusa si pozitiva sa vezi ca asa vei avea prieteni, eu de exemplu nu suport oamenii care se plang mereu, ma irita dar ma atrag cei care sunt veseli si rad tot timpul chiar daca au toti probleme ca toti avem.

13 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E greu.Incearca sa gasesti placerea in lectura, acumuleaza cunostinte pentru a te perfectiona la engleza(iti va aduce multe satisfactii) cauta prieteni-chiar virtuali-cu care sa conversezi.

| fuzzer a răspuns:

Atunci practica un sport, sau daca nu-ti permiti.Eu zic sa scrii o carte.Da! Stiu ca pare ciudat si plictisitor, dar tu in acea carte iti poti insemna gandurile, niste dialoguri interesante, stari sufletesti.Asa nu te simti singura niciodata, ai cu cine vorbi, si vei stii ca ai un prieten ce nu te va trada niciodata si care te place exact asa cum esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Apunca-te de un sport ceva, scrie o carte, fa-ti un jurnal.
Te pup!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Dai dracu de prieteni, fa un sport care sa fie asa placerea ta. Apucate de gaming, nu conteaza sa ai cel mai bun pc, un metin sau un cs suporta, invata la biologie, mie asta imi place, antreneazati minte si surprindeti colegi la toamnawinking fa ceva constructiv

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

De plictiseala am inceput sa ma uit la anime, la sugestia unei colege de clasa.Incearca si tu la seriale, daca nu la anime, poate o sa ti sa para ciudate.Si ideea cu jurnalul video e chiar tare.

| Kristinikaaa a răspuns:

Fa ceva ca sa-i surprinzi si sa ii faca pe ei gelosi ca nu au avut destul timp in vacanta: apuca-te de un sport, citeste o carte frumoasa, apuca-te de scris un jurnal sau chiar o idee inedita: fa-ti un jurnal foto - in fiecare zi fa o plimbare prin oras si fa poze cat mai interesante. Daca esti talentata, poti sa incerci sa pictezi sau sa iti creezi hainute la moda. Exista un infinit de posibilitati, totul e sa fii creativa!

| BrokenAngels a răspuns:

Daca esti mai timida, du-te cu un prieten mai indraznet in locuri sociale.De exemplu in parc.Si acolo o sa iti faci prieteni.

| ahmet6 a răspuns:

Nici eu nu aveam prietenii,sau pe cineva la tara,dar faceam mult sport,fotbal si inot,jucam turci contra romanilor, si eu eram in echipa lui tata cu turci, incearca sa faci sport sa te integrezi printre fetele, baieti de la bloc, doar nu vrei sa mai stai o vara in casa.

| yutsa a răspuns:

Um...iti poti face un iubit cu care sa iti petreci vara sau eu nu cred ca unde stai tu nu ai nici un prieten cu care sa iti petreci timpul vara si nu cred ca toti pleaca in vacanta mai sunt cazuri ca si ale tale doar sa le gasestihappy um... si mai incearca ca te integrezi printre alte fete de varsta ta ^^ chiar daca nbu ti-a mers din prima. te pup

| Aℓℓe a răspuns:

Păi
- Scrie-i o scrisoare unei rude aflata la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Inventeaza un nou tip de sandwich. =)
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Actualizeaza zilnic o lista cu tot ceea ce faci in vacanta asta de vara.
Sper ca te-am ajutat.
Fundita?

| anateoPwP a răspuns:

Poti sa inveti sa faci lucruri noi (ex: sa gatesti, sa faci bratari cu modele mai interesante) sau sa te perfectionezi in unele lucruri (desenat) sau pur si simplu sa-ti ocupi timpul (citeste o carte, fa-ti temele de vacanta)

| IoanaIoke a răspuns:

Scrie o melodie despre orice, invat-o si cand te intalnesti cu prietenii tai le canti melodia si o sa fie gelosi pe tine, ca ei n-au avut timp sa faca asa ceva, apuca-te de un sport...eu de exemplu sunt la judo de vreo 2 luni si mi-am facut multe prietene...vezi si tu, fa ce-ti place

| Hacksore a răspuns:

Gaseste un iubit.