| RealyCUTE a întrebat:

Hey! Vreau sa va spun ce mi s-a intamplat in seara asta... Mama tot imi reprosa ca ea nu mai castiga asa de bine si ca e pe cale sa fie concediata. Ca tata nu-i da nu stiu cati bani si mi-a spus ca o sa emigreze in alta tara dupa ce o sa ne viteze unchiul meu (el locuieste in America, New York ma rog cred ca s-a mutat acum in Los Angeles nu conteaza asta) dar ea cred ca s-a referit ca vrea sa se mute cu unchiul meu (fratele ei) in America. Sau in Danemarca, ea are nu stiu ce rude acolo deci intrebarea mea este Cum este in America/Demarca e mai bine decat in Romania? Scolile cum sunt acolo in America/Demarca? Si localonicii cum sunt?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Viata e mult mai buna in Danemarca decat in state. Prin statele unite delicventa e o problema pentru ca sant multi purtatori de arme pe strazi. Scoala e mai usoara decat in tara.

| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu exact cum sunt scolile acolo dar cel putin vei invata sa scrii mai corect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In tarile nordice din Europa au cel mai ridicat nivel de trai din lume asa ca rau nu poate fi in Danemarca

| SkyPilot a răspuns:

Viata e mai buna. Scolile mult mai slabe. Vei avea un an sau doi in care vei fi cea mai tare fara sa inveti ceva.
Localnicii, ca si pe la noi, de toate felurile. Partea mai proasta este ca nu vei avea prieteni adevarati asa cum poate ca ai in Romania.
Am vazut ca altcineva scrie de delicventa. In USA te confrunti cu delicventa daca locuiesti intr-o zona proasta, altfel este foarte putin probabil sa ai vreo problema.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Peste tot sunt si scoli bune si scoli proaste. Problema ta oricum nu se pune deoarece impactul cultural pe care o sa il ai va fi destul de dur. In orice tara ai fi.

Ce ar trebui sa iei in considerare este ca in oricare tara ai merge, va trebui sa vorbesti limba de acolo, daca vrei sa continui si sa iti iasa ceva in viata.

Nu stiu inclinatiile tale, dar din ce am inteles daneza este mult mai grea decat engleza, pentru un vorbitor de limba latina.

Danemarca pare o tara mai aproape de Romania, in care HDI-ul este mai ridicat decat cel al USA.

Sunt pro-uri si contra-uri pentru ambele situatii. Daca vrei sa te adaptezi mai repede, cred ca USA e mai buna. Daca vrei sa fii mai fericita pe timp indelungat, e posibil ca danemarca sa fie solutia ta.

Nu exista niste tendinte generale. Localnicii sunt in functie de cum nimeresti. Poti sa stai intr-un cartier de negrii in usa sau intr-unul de pakistanezi in danemarca. Asa ca ce conteaza la final?

| Alicezzz a răspuns:

Draga mea, daca ma intrebi pe mine care locuiesc in Dk de fff multi ani.Pot sa iti spun ca viata aici este total dif de ceea ce inseamna Romania. Nivelul de trai este peste Romania cu mult si incomparabil, salariile sunt de la 2000 de euro in sus (14000kr), taxele de 38%. Daca mama ta prinde un contract pentru Dk si este ceva sigur, atunci sa nu rateze sansa, daca vine pe vorbe si promisiuni aici... mai bine sa nu se riste, asta ca si o parere. DK nu este Italia sau Spania, nu te ia nimeni la munca daca nu ai ceva sigur, nu te baga nimeni inseama daca nu ai cpr, yellow card, locuinta cu adresa si nu vb limba engleza la un lvl ridicat, nu exista munca la negru. Daca doresti un apartament chiria este intre 800-1000 de euro(5500-7500kr )pe luna plus gajul pentru apartament 20. 000kr(2800-3000 de euro) daca nu ai bani astia nu ai cum sa iti iei locuinta, doar eventual sa stati la rudele pe care le are mama ta, dar care probabil nu sa poata sa va tina prea mult pentru ca nu or sa poata sa va scoata actele daca nu au casa mare ca sa va faca adresa si cpr. Asta este alta poveste!
Legat de subiectul scoala, eu am facut scoala aici, este ok si scoala si facultatea, la scoala fiind nou venita o sa ai o perioada de 1 an in care o sa te acomodezi cu alti noi colegi in aceeasi situatie ca tine o sa fiti maxim 6-10 in grupa faceti scoala individual fata de o clasa normala, vorbiti numai in limba engleza in primele luni de scoala dupa care va obliga in daneza ca sa poti prinde limba sa te integreze in anul urmator in clasa normala de 30 de elevi, nu pierzi nici un an de scoala, este echivala cu ce ai facut in Romania, si nici anul din grupa nu il pierzi, aici se fac 9 clase obligatoriu dupa care dai examen si in functie de ceea ce iti doresti mergi mai departe cu liceul sau meserie inca 3 ani, totul este in fuctie de capacitatea si dorinta ta de a evolua.
Danezi sunt oamenii reci, ironici si prietenosi doar cand vine vorba de pahar laughing, dar daca stii sa te integrezi si sa iti schimbi mentalitatea este imposibil sa nu iti faci prieteni. Ei au o impresie ff buna despre ei, despre tara lor, traditii si tine foarte mult la dezvoltarea lor, sunt o tara mica putin peste 5 mil de locuitori si de aceea orice fam de danezi au minim 2 copii. Mentalitatea adolescentilor este libertina dar si indoctrinata de catre sistemul scoala, nu au voie sa faca diferente, nu au voie sa umileasca, sau sa faca rasism, nu au voie sa vina la scoala cu alimenete sau bauturi de genul cola, dulciuri etc. au cantina scoalara si servesc toti la fel. Pauzele sunt de 15 minute si 30 de min cea mare. Nu iti cumpara parintii aici caiete, pixuri sau alte materiale scoalare, activitatile scoalare, excursiile, toate sunt asigurate de scoala, tu doar sa mergi la scoala de buna voie laughing. Doar activitatile extrascoalare se platesc, daca doresti dans, inot sau alte sporturi care nu le faci la scoala astea le platesc parintii. Notarea la scoala se face de la 4-12, si 12 nota maxim mai mult decat excelent, nu exista repetarea anului scolar sau repetenti, copii cu probleme la anumite materii fac ore suplimentare si le este explicat pana le lipeste ceva de ei si ajung la nivel cu clasa, nu exista cel mai cel din clasa, nu exista cel mai bun elev si excelent si olimpic, asta inseaman ca s-ar face diferente intre elevi si ar exista invidia si discordia de aceea toti sunt adusi la acelasi nivel, iar la examenul de clasa a9a se vede difrenta cine are nota de mers la liceu bun sau cine merge si face meserie, gen zugrav, brutar, patiser, cofetar, frizer, mecanic, tamplar, care la noi in Romania sunt privite drept meserii de rahat pentru prostii, aici este considerat ceva bun si de viitor unde iesi cu un job si un salariu peste2500 de euro.In mentalitatea daneza nu exista grija zilei de maine, nu exista nu am bani de facturi, chirie, rate, vacante sau sa ies in oras cand vreau sa ma distrez. Exact cum spune-am mentalitatea laughing! In rest ce sa iti spun.in toata Danemarca se traieste bine, dar cei mai multi bani si cele mai bune joburi dar nivel de trai ff ridicat este in jurul Kopenhagei, dar si in restul zonelor se traieste ok doar ca difera oarecum chiria, mancarea putin mai ieftine. Daca mama ta prinde un job bun si stapaneste limba engleza la fel cum vb si limba romana este ok pentru ea daca vine aici, merge la scoala de engleza-daneza face 3 ani de scoala ca sa invete daneza si sa evolueze, daca vine aici pentru munca de jos gen ferme, spalat de vase etc. o sa ii fie ff greu sa se ridice la un nivel bun. Si cel mai important sa aiba bani cand vine aici ca sa se poata pune repede pe picioare sa ia in chirie un apartament, sa nu fie nevoie sa stati prea mult la acele rude, dar daca acele rude va ajuta la inceput 6luni-1 an si mai bine. Sunt multe de spus laughing dar ma opresc aici, iar ca si un sfat... daca iti doreste o viata buna si are certitudinea unui job asigurat aici, atunci sa nu rateze ocazia. Iar ca si o vorba a uni prieten de al meu danez :,, Danemarca nu este pentru toata lumea!,,. Eu sper sa fie si pentru voi daca aveti ocazia sa ajungeti aici si sa va schimbati viata in bine si viitorul in ceva mai frumos.Bafta! Si daca mai ai intrebari, le astept happy!