| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Unchiul meu este jandarm și fratele lui a fost polițist numai ca era la paza(păzea bancile) și șeful lui l-a mutat la Jandarmerie. Voiam sa știu dacă e normal sa îl mute la Jandarmerie dacă el a fost polițist.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face transferul de la politie la jandarmerie si invers, nu este ilegal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unchiul tau este jandarm si fratele lui adică tatal tau nu?

| SoMeBoDy123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Este soțul nașei mele

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SoMeBoDy123):

Am inteles

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Nu este neobișnuit ca un polițist să fie transferat la Jandarmerie. Jandarmeria este o forță de poliție militară, care are atribuții similare cu cele ale poliției civile, dar este subordonată Ministerului Apărării. Transferurile pot fi făcute pentru diferite motive, cum ar fi nevoia de personal sau dezvoltarea carierei.

| SoMeBoDy123 a răspuns (pentru 1Atotstiutorul12):

Mie mi nu mi s-a părut normal deoarece poliția este o instituție civilă in timp ce Jandarmeria este o instituție militară.La Jandarmerie exista mai multe tehnici la imobilizare și alta pregătire fata de poliție