| InvisibleGirl a întrebat:

As avea si eu o intrebare happy.De ceva timp ma confrunt cu o mare dilema.Mama mea locuieste in America (are green card tot) si vrea sa ma aduca si pe mine acolo, in New York(sa faca o reintregire de familie).Am aproape 20 de ani, iar acolo pana la 21 de ani esti considerat minor, asadar pot sa ma mut in America doar daca ajung pana la varsta de 21 de ani.Eu am inceput o facultate,(ASE Bucuresti),locuiesc cu prietenul meu,am sora in tara,pe tata, bunici...etc.Insa nu stiu ce sa fac...sa plec in america sau nu? (argumentati happy )

Răspuns Câştigător
| Mara157 a răspuns:

Pai sa fiu suncera in locul tau cred ca as ramane ..acolo ar trebui sa incepi alta facultate..alt prieten ceea ce este mai greu,alta limba, daar cred ca o stapanesti, dar o ai doar pe mama ta. Acum tu trebuie sa faci ce crezi mai bine, eu iti dau doar un raspuns, dar mai bine pentru a evita acel sentiment de :''AM GRESIT, NU TREBUIA SA FAC ASTA ''pentru ca aici in tara ai aproape toata familia.Mai bine terminati facultatea rezolvi si cu prietenul tau treci peste varsta de 21 de ani si apoi. poate vei fi o femeie care stie sa ia o decizie!

| InvisibleGirl explică (pentru Mara157):

Pai risc dupa sa am acel sentiment : " am gresit trebuia sa plec in America".nu vreau sa imi fac viata in functie de pr meu.intr-adevar avem aproape 2 ani impreuna, dar am inceput sa nu ne mai intelegem.si nu vreau sa raman in tara doar ca sa fiu cu el.mi-e frica in schimb sa nu reusesc acolo.ca tanar am auzit ca ai toate sansele sa reusesti. engleza o stiu foarte bine, o sa am si cetatenie.nu stiu ce sa fac crying si trebuie sa ma hotarasc cat mai repede

| Mara157 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Pai daca nu te mai intelegi cu prietenul tau si nu depinzi de el si crezi ca poti renunta atunci mai bine te-ai duce! ar fi fost mai bine de clarificat daca ai fi sspus toata poveste.Cu siguranta te-as fi incurajat sa pleci, in plus ai si cetatenie.Nu sta in Romania, mai bine du-te si acomodeaza-te acolo! Succes!

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca as fi in locul tau as pleca, mai ales ca o ai si pe mama ta acolo.In America totul e diferit, ai un trai mai bun, alti oamenii...insa nu multi au sansa asta.

| Irena97 a răspuns:

Intrebarea mea : de ce a plecat mama ta acolo si v-a lasat pe tine si pe sora ta in tara? Daca tu ai 20 de ani nici ea nu mai e asa de tanara totusi. Crede ca isi incepe viata de la zero? Si pe voi v-a lasat sa va descurcati singure?
As ramane in tara cu cei carora le pasa de mine.

| InvisibleGirl explică (pentru Irena97):

Nu ma intereseaza cui ii pasa de mine happy.
e totul strict financiar.
unde as avea un viitor mai bun.nici in Romania nu o duc rau...insa ma gandesc ca as avea un alt viitor in America, mai bun

| Irena97 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Atunci va meritati una pe alta. Ia-ti bilet de avion!

| InvisibleGirl explică (pentru Irena97):

Femeie.ai grija cum vorbesti.nu sti motivele pentru care a plecat mama acolo si nici situatia mea in familie.te bagi aiurea in seama.

| Irena97 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Tu te bagi in seama si ceri sfaturi. Ti le-am dat " femeie". La cat de limitata esti se vede ca nici macar o decizie nu o poti lua singura.
p.s. Poate stii tu engleza dar romana nu prea. " Stii" se scrie cu doi de i, desteapta lui peste!

| bernik a răspuns:

laughing