| Rebeca_1175 a întrebat:

Sunt intr-o mare 'incurcatura'
Timp de doua ore nu am fost la ora de germana iar profesorul meu fiind mai strict mi-a transmis ca nu mai am ce cauta la el la ore.
Faza e ca parintii mei sunt cam stricti si diriga monotorizeaza tot ce facem si cand va afla de absete le va spune parintilor. Nu stiu cum sa ii spun la mama in asa fel incat sa nu se supere pentru ca odata si odata tot va afla mai ales ca profu nu ma mai accepta la ora happy
Stiu ca e vina mea si ca o merit dar totusi HELP big grin

Răspuns Câştigător
| DennisRof a răspuns:

Nu stiu sigur ce sa spun dar cel mai bine este sa iti iei inima in dinti si sa ii spui u personal parintilor tai si asta mai ales cand vezi ca ei sunt intr-o postura buna, ai putea sa le spui cand ai luat o nota mai mare la vreo materie sau sa te duci la ei si sa iti ceri iertare si sa le spui ca nu stiu ce a fost in capul meu lurcuri de genu... succes

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legal un profesor nu are voie să nu te primească la oră. Învăţământul este gratuit şi obligatoriu.
E bine să discuţi cu părinţii şi eventual aceştia să ia măsuri împotriva profesorului.
E normal să te pedepsească pentru absenţe notându-le şi la un anumit număr de absenţe să fii sancţionat. Dar, asta e singura pedeapsă nu poţi fi pedepsit suplimentar pentru două absenţe amărâte.
Sunt doar absenţe, nu e un capăt de ţară.
Succes.

| Lorє๔คnค a răspuns:

Nu ai precizat un lucrubig grine ce nu ai fost la 2 ore de germana?

| xXBernaXx a răspuns:

Poi ar trebui sa-i spui mamei tale sau tatalui tau ce ai facut si de ce nu ai fost la ora de germana, ar trebui sa iti ceri scuze in fata lor si si in fata profesorului pentrua te primi la ora. daca le vei spune mai tarziu va fi mai rau, asa ca spunle cat mai repede. D: Sper ca te-am ajutat.plss funda

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

1.De ce ai lipsit?
2. Spune-i ca iti pare rau si il rogi sa te ierte si ii zici ca nu se va mai intampla.
3. Pune-te pe invatat foarte bine si raspunde-i si apoi poate te iarta.
4. RASPUNZI CORECT IEI NOTE MARI LA TESTE! SI II ZICI LA PROF CAND INTRI va rog frumos bla bla bla ti-am zis mai sus
ok?
sper ca te-am ajutat

| lammaroby a răspuns:

Atata timp cat esti la ora nu te poate obliga sa iesi. daca totusi reuseste te duci la conducerea scolii sau la diriginta

| ioana91 a răspuns:

Eu zic sa ai incredere in mama ta si sa-i zici, o sa te certe putin si o sa treaca peste, doar esti fiica ei sau gaseste o scuza plauzibila pentru profesorul tau poate te crede si te iarta...

| 832574396 a răspuns:

:d :d :d de fapt asa ceva am patit si eu. dar nici un stres. le-am spus parintilor, iar ei au vorbit cu profa si am fost din nou la lectii.Asta iti rekomand si eu! SUCCES!