| prodan90 a întrebat:

Il urasc pe tata si vreau sa ma razbun desi asta imi face si mie foarte mult rau dar nu ma pot opri. Simt o frustrare imensa care ma copleseste si imi doresc foarte mult ca el sa plateasca.De la varsta de 6 ani pana la 25 ani, tata si-a batut joc de mine de fiecare data cand venea beat (era alcoolic si venea beat zilnic), ma facea parazit ca nu aduc bani in casa inca de cand aveam 7-8 ani, ascundea mancarea si ma infometa pentru ca asa e normal, daca nu aduceam bani in casa nu e normal sa nu mananc? Handicapat m-a facut zilnic de 10 ori pe zi timp de 20 de ani.Ma obliga sa ii pun de mancare dar nu manca, ma trimitea cu gunoiul chiar daca galeata era goala si multe alte batai de joc.Totdeauna m-a pedepsit si umilit pe nedrept. Daca erau 10 capsuni in frigider le manca pe toate, nu se gandea la noi, la copii.Toata ziua bea si ne injura,blestema, ameninta cu moartea, ca ne suge sangele, ca ne omoara in somn, cadea prin casa si multe alte lucruri de neimaginat.Acum e slab si neputincios si am un chef sa il bat si umilesc zi de zi macar 1 an nu 25 dar simt ca asta imi face si mie rau si totusi frustrarea ca nu plateste pur si simplu ma copleseste, mor de ciuda cand calaul si violatorul sufletului meu care m-a torturat atatia ani trece linistit pe langa mine, prin casa ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si asta ma omoara.As vrea totusi sa inteleg, de ce? As vrea sa il iert, dar cum? Si de ce? Ce argumente ar putea exista contra-razbunarii? Stie cineva? Pareri?
Sa zicem ca argumentele voastre ma fac sa il iert,ok dar daca eu ii dau pace si nu il mai sperii,el fiind un monstru in interior, dandu-i libertate oare nu incepe sa o ia razna din nou? Asta e alt motiv pentru care nu as vrea sa il las in pace, adica sa-i dau frau liber.

19 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca merita sa te rezbuni. Daca el atata a putut si asa a stiut sa faca tu nu trebuie să îi iei exemplu, ba din contra ar trebui să îi demonstrezi ca nu i semeni si sa il ignori.Nu trebuie sa il ierți sau sa te răzbuna, trebuie sa il ignori si sa iti vezi de drumul tau bucuros ca ai scapat de acel tratament si pe viitor cand vei avea o familie sa nu te comporți la fel.
Poti sa te muți ca sa nu il mai vezi zilnic si sa nu fi nevoit să răzbi zilnic amintirile alea.

| prodan90 explică (pentru Freya1):

Pai doar ca sa vada si el cum e sa fi O VICTIMA (asa ca sa nu moara prost).Tu crezi ca evreii aceia din lagarele naziste daca il prindeau pe Hitler nu ii faceau nimic? 99% ii faceau.Deci cand a vazut ca crestem mari in loc sa se gandeasca cum sa ne ajute sa ne realizam in viata, el ne ameninta ca ne omoara in somn daca ne legam de el, oare de ce? se simtea cu musca pe caciula? Si acum acest monstru si violator al sufletului meu trece pe langa mine ca si cum nimic nu s-a intamplat?

| Freya1 a răspuns (pentru prodan90):

Eu ti-am spus ce ti-am spus pentru ca in familia mea am avut o situație similară iar in familia prietenului meu a fost exact aceias situație, iar daca ii puneam perna pe fata (") nu făceam altceva decât pușcărie.
Tu crezi ca o sa fi împlinit sufletește daca iti vei demonstra tie si lui ca esti la fel? Sau crezi ca o dată începând sa chinui un om ca sa te răzbuna te vei opri la atat?
Stiu ca vrei sa iti faci dreptate si ca ce a facut el a fost monstruos, dar poti sa iti ocupi timpul acum facanduti propria viață. Poti sa pleci, sa fi fericit si sa stai linistit ca viata ii da fiecăruia pe cat merita.

| NLS a răspuns (pentru prodan90):

O persoana sănătoasă la minte nu cauta sa se răzbune fizic pe un astfel de nefericit.
Cunosc un caz asemănător, ma refer la tratamentul aplicat copiilor și familiei de către tara, și... Unul dintre copii a fost foarte înțelegător cu el pe parcursul adolescentei, niciodată nu s-a răzbunat pe el deși ar fi putut sa o facă, la câte a indurat el și frații lui... Iar în viata de adult a devenit fix ca tatăl lui pe care mai demult îl blama în gând : își bate soția fără motiv, se îmbată, etc

| LPCTSTR a răspuns:

Opinia mea spune asa: da-i un pumn si lasa-l in pace, dupa pleaca si fa-ti o viata.

| Dalmore a răspuns:

Niciun om nu bea de prea mult bine și dacă s-a purtat atât de groaznic cu siguranță mereu a avut probleme psihice pe care alcoolul le-a amplificat. Și eu am avut probleme cu tata în copilărie, dar l-am iertat, ne-am împăcat și acum suntem prieteni foarte buni și chiar mi-e milă de el când plânge că regretă unele faze pe care mi le-a făcut. Cu tatăl tău însă e altceva, dacă a putut să fie atât de crud, absurd și ilogic, răzbunarea ta nu o să însemne mai nimic pentru el, o să se simtă doar confuz și tu o să te simți ca un monstru. Vrei să fii ca el? Nu cred. Fii mai bun decât el și treci peste, cu psihologi, cu auto-disciplină etc, oricum, dar treci peste și învață din greșelile lui. Dacă începe să se poarte aiurea din nou, te impui, că nu mai ai 7 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câteodată cea mai bună răzbunare este sa îl lași pe Dumnezeu sa te răzbune. Și de fapt nu câteodată, ci întotdeauna.
E o situație grea, dar nici sa devii ca el nu e bine. Încearcă sa fii mai bun decât el. Dacă vei face asa vei strange cărbuni aprinși deasupra capului lui.
Sa știi ca exista o răsplată!
În lumea de dincolo nu există portiță de scăpare, asa ca nu ar trebui să-ți faci griji în privința asta. Toți, absolut toti, își vor primi răsplata. Asta e tot atât de atât de adevărat ca și faptul că calci pământul.

Isus care era Fiu de Dumnezeu s-a lăsat batjocorit de niște oameni care aveau sentința "scrisă". Dar ca să o șteargă a fost nevoie sa se dea pe Sine.

E greu, dar dacă gândești așa atunci nici tu nu vei putea avea bucurii. Și sa știi ca răul se întoarce, cu ce măsură masori, cu aceea ți se va măsura înapoi. Deci, dacă te gândești să-ți "faci dreptate", ești pe drumul greșit.

Nu te panica pentru asta.
Crezi ca cei care L-au străpuns pe Isus vor rămâne nepedepsiți? Îți spun eu ca nu. Sa fii sigur ca nu vor fi chemați la Masa unde vor sta sfinții.

Deci, îți spun sincer, chiar dacă ai fost umilit nu poți sa "îl chinui și tu 1 an măcar", nu!
Mai bine pleci de langa el. Dar prostia aia sa n-o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa il alungi din casa.

| prodan90 explică (pentru anonim_4396):

Nu am cum, e trecut pe jumatate din apartament, poate merge la politie si sa i se de-a dreptul de a ramane.Ciudat e ca si eu m-am imbatat de 100 de ori in viata asta dar niciodata nu m-am legat de el si nu mi-am batut joc de nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru prodan90):

Ai putea sa te muti cu unul dintre frati sau sa te ajute fratii cu chiria unei garsoniere/ apartament?

| prodan90 explică (pentru anonim_4396):

Am o iubita de 3 ani dar mai vin si pe acasa cateodata si dorm, plus ca mai am perioade cand ma cert cu ea si vin si stau acasa 1-2 sapt. si vad cum se rasfata prin casa si i se rupe, el cred ca nici nu stie cat rau a facut, n-are nici o grija, traieste ca un ingeras dragul.Plus ca mi-e frica sa il lovesc ca l-as putea omora din prima.

| Dandinelle a răspuns:

Poate suna aiurea dar nu trebuie sa-l ierti pe el ci pe tine.
Tu iarta-te ca te-ai lasat trecut prin asta. Parintii si ei au fost copii si au crescut in conditiile secolului trecut, cu alte gandiri si idei de educatie.
Tu traieste-ti viata. Nu mai e acolo sa te controleze cu jigniri, sa se ia de tine. Incearca sa-ti iei viata in piept si sa iesi din mediul ala nociv.
Tu deja i-ai intrecut conditia. El a facut ce a facut pentru ca asa stia el mai bine, nu stia cum sa procedeze altfel. Tu acum la randul tau cand vei avea copii ii vei creste cum crezi tu mai bine. Gandeste-te acum 25 de ani ce informatii, internet, discutii deschise intre parinti erau si ce e acum. Eu spun ca e putin mai diferit acum si inspre bine.
Poate in cativa ani isi va da seama, sau nu. tu oricum ai incecat si ti-ai dat interesul sa fii un copil bun. Tu oricum incearca sa te detasezi.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Ai putea sa te muti, daca ai posibilitatea. Daca nu ai posibilitatea sa te muti, atunci iarta-l, gandeste-te ca si altii au trecut prin situatia ta, si au iertat. Si inca ceva: comportamentul lui are o CAUZA. Probabil a fost abuzat in copilarie sau poate a fost torturat in armata.

| 1973191019982018 a răspuns:

Nu el este de vina, alcoolul este de vina ( Alcoolul îi controleaza viata ) Iarta-l si impacati-va.

| prodan90 explică (pentru 1973191019982018):

Daca alcoolul este de vina atunci eu daca azi ma imbat si omor pe cineva din familia ta, cine este de vina? eu sau alcoolul? Nu pot spune politiei cand vine sa ma lege ca nu eu sunt de vina ci alcoolul nu? eu cred ca pe mine ma vor baga la puscarie nu pe alcool, nu?

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Daca azi e furtuna, maine e soare. Lasa lucrurile sa se rezolve de la sine

| prodan90 explică (pentru CiubotariuAndrei):

Situatia asta e de mai multi ani si a fost tot ploaie, nu ma inmuiat nimic.E ca faza cu Iisus cum ca venirea lui pe Pamant e aproape si iaca au trecut 2000 de ani, nu cred ca asta e o solutie.

| CiubotariuAndrei a răspuns (pentru prodan90):

Ce-ai zice daca ai citi o biblie pentru a afla care e treaba cu Iisus. Si intreaba-l pe tatal tau,, Iisus are sa vina, dar oare s-ar bucura de tine de te-ar vedea? Oare nu e scris, sa ne uitam intai la pacatele noastre apoi pe ale altora? Ce anume vrei sa ma inveti?"
Intreaba-l de-astea si dai de gandit. Cand ai putin timp chiar incearca sa o citesti, iti va creea o noua perspectiva a vietii si te va invata cum sa raspunzi celor ce se dau Dumnezeiti. (am citit evangheliile si geneza cand eram mic (dar si apocalipsa deoarece erau multe aberatii legate de cipuri si 666 si am vrut sa aflu cu certitudine ce sunt, si am aflat ca biserica si oamenii neinvatati se cam cearta cu ce scrie acolo). Succes.

| prodan90 explică (pentru CiubotariuAndrei):

Frate, Biblia a fost creata pentru. toata lumea? Tot universul? Atunci de ce pe un Pamant atat de mic doar 45% din oameni cred in Iisus, restul au alte religii, acestea aparand cu mult timp inaintea aparitiei lui Iisus! Ce se va intampla cu celalalte miliarde de oameni? Merg toti in Iad? sunt lucruri care nu se leaga.Pai Iisus nu s-a putut impune pe un Pamant atat de mic? Apoi tu stii cat de mare este Universul?