| anonim_4396 a întrebat:

Deci treaba sta in felul urmator: Mama e divortata de tata.Acum mama sta cu un om in casa lui, unde stau si eu.Ei nu sunt casatoriti. Amandoi se tot cearta aproape in fiecare zi sau cel putin o data pe saptamana dar fac ei cumva si se iarta unul pe altul(mama iarta mai greu-o data nu au vorbit aproape 4 zile si stau in aceiasi casa!). Chestia asta cu certatul dureaza cred ca de vreo 6 ani, daca nu de mai mult timp.
Certurile au ajuns de 3 sa se desfasoare si in fata mea.Inainte mergeau pe afara ca sa nu ii vad eu.Se cearata de la tot felul de chestii. Cele mai importante sunt:1.relatiile care se desfasoara in pat(nu ma lasa TPU-ul sa scriu cuvantul,care nu e un cuvant vulgar)-el vrea si el ca orice barbat, dar mama il respinge mai mereu iar el ii reproseaza asta si asa mai departe..., 2. bautura-daca el incepe sa bea, nu prea se mai poate opri iar asta e naspa pentru ca daca merge la un bar, vine dimineata pe la 6 acasa sau mai tarziu-o data a stat 4 zile prin baruri
Problema e ca mama ar vrea sa plece dar nu e sigura si pe langa asta mai e o problema: nu ar/am avea unde sta pentru ca apartamentul ei unde a stat inainte sa il cunoasca pe el a fost inundat de vecina de deasupra si e distus tot,acolo nu mai exista nimic(mobilier,parchet, etc) si pe langa asta nici gazul nu e bransat, iar instalatia electrica e distrusa.Banii pe care ia primit de la vecina sau cheltuit.Alti bani nu poate pune de-o parte pentru ca aproape toti se cheltuie pe intretinere,mancare si altele, iar cei ramasi se duc pe altceva, pe cheltuieli neprevazute.
Eu abia astept sa plec de aici(ma refer la liceu in alta parte) pentru ca nu mai suport atatea certuri si mai ales in fata mea.Din cauza asta stau tot intr-un stres.Chiar vorbeam cu bunica mea care m-a crescut de la 2 ani pana la 7 ca mama poate face ce vrea ea, sa se mute sau ce vrea ea sa faca,dar doar dupa ce plec eu.
Nu mi-ar placea sa se desparta, mai ales ca acest om imi este ca un prieten si nu ca un tata vitreg.O alta problema ar fi toti banii investiti aici de mama care are un salariu triplu de cat al lui.
Cum am mai zis:abia astept sa plec, ca se despart sau ca nu, nu mai intereseaza. Oricum mai am vreo 9 luni si am scapat pentru ca sunt intr-a 8-a!
Ma bucur ca am spus tot ce aveam pe suflet.Nu cer nimic dar daca chiar vreti, poate un mic sfat cu care sa mai scap de stres.Va multumesc tuturor.Sa aveti o zi buna.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Principalul vinovat este mama ta
A gandit cu sufletul si nu cu capul
Trebuiea sa se gandeasca ca nu poate investi in acea casa atat timp cat nu figurati in cartea de imobil/acte proprietate
Daca castiga bine, de ce nu va mutati la bunicuta ta?
Ai vorbit cu mama ta? ai facut-o sa inteleaga ca nu mai suporti stresul si certurile lor?
Cauta sa vorbesti cu ea/poate cu amandoi si vezi ce au de comentat.
O zi bunahappy

| anonimg a răspuns:

Neascultarea de Dumnezeu isi are consecintele ei. Si pe langa mama ta(si din pricina ei), trebuie sa le suporti si tu.
Situatia nu este fara solutie; numai daca se va tine cont si de Dumnezeu. Este lucru sigur: cat timp Domnul Hristos este tinut la usa, atata timp este si casa lipsita de pace, bucurie si dragoste. Spune-i mamaei tale lucrul acesta. Concubinajul este pacat; si nici toti preotii din lume daca ar veni si ar inunda casa cu aghiazma, certurile nu ar disparea pana cand ea nu va mai trai in pacat. Mai bine saracia decat sa ne pierdem relatia cu Dumnezeu, sa ne pierdem mantuirea; pentru ce? Pentru un acoperis deasupra capului unde nu este liniste si pace? Pai mai bine in apartamentul acela mucegait de inundatii unde am liniste si pace, si mai mult, aprobarea cerului.
Ia uite ce spune cel mai intelept om: "Mai bine o bucata de paine uscata, cu pace, decat o casa plina de carnuri, cu cearta!" (Proverbe.17:1)
Sa stii ca Dumnezeu nu Se va lasa indatorat; El va rasplati pe cel ce se va teme de El si va tine cont de Legea Sa, dupa cum este scris: "Caci voi cinsti pe cine Ma cinsteste, dar cei ce Ma dispretuiesc vor fi dispretuiti." (1Samuel.2:30)
Este timpul sa-L cauti pe Dumnezeu, sa ai o relatie buna cu El.
"Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamantului si nu locuieste in temple facute de maini.
El nu este slujit de maini omenesti, ca si cand ar avea trebuinta de ceva, El, care da tuturor viata, suflarea si toate lucrurile.
El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor, ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi.
Caci in El avem viata, miscarea si fiinta.
Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; pentru ca a randuit o zi in care va judeca lumea." (Fapte.17:24-28,30,31)
Citeste cartea aceasta: http://www.google.ro/......http?/url

| RobertMoon a răspuns:

Tata are o amanta si traim bine cat timp mama nu stie asta. Situatia ta nu e una prea roza tinand cont de certuri si faza cu casa. Mi se par fascinante aatfel de probleme in familii big grin

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| frostxtq a răspuns:

laughing ai scris problema iar acum nu tare iti mai pasa de sfaturile noastre.
Singura solutie este sa mai suporti cat mai ai pana pleci si pe urma iti iei viata in propriile maini. O sa lucrezi eventual part time, o sa te mai ajute mama ta si viata merge inainte.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Este aiurea intreaga situatie. Nu e ok ca te gandesti ca ar fi mai bine plecata, s.ar mai face si alte cheltuieli, in primul rand si ai lasa.o pe mama singura. Ar fi ok sa fie niste discutii mai serioase...

| crbogdan a răspuns:

Este o situatie dificila daca mama ta a bagat bani in casa acelui om fara ca ea sa aiba nimic. daca va mutati altundeva bani investiti cu siguranta nu ii vor mai fi inapoiati si nu sa ales cu nimic. singura solutie ar fi sa incerce sa se inteleaga nu poti o viata intreaga sa te tot muti de la unul la altul.