| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de un baiat si nu stiu sigur daca si lui de mine. face cateodata niste gesturi din care ar reiesi ca da. dar e timid si cam inchis.amandoi avem 17 ani si ne cunoastem de mici. avem acelasi grup de prieteni...cu ceva timp in urma(2 anithinking) am vb cu el, dar tot eu luasem initiava.acum sunt destul de confuza straight face ne impacam bine, avem aceleasi preocupari, vb zilnic pe mess si iesim aproape in fiecare zi si cu ceilalti din cartier. as putea eu sa i propun sa iesim doar noi 2, dar daca spune nu?! ar fi penibila situatia.cum credeti ca ar trebui sa procedez? Multumesc

6 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Gaseste un pretext. Spune-i ca vrei sa iti cumperi ceva... iar cea mai buna prietena a ta nu poate veni cu tine...si il rogi pe el sa vina.

Ar ma fi o varianta...sa apelezi la sensibilitatea lui.Pentru asta trebuie sa stii sa joci teatru. Il suni si ii spui ca esti in apropiere de casa...si ceva baiat s-a luat de tine... iar acum te urmareste. Spune-i ca iti este frica sa nu iti faca ceva.si roaga-l sa vina in intampinarea ta. Daca tine la tine...fii sigura ca va veni. Tu vei face pe speriata si il vei ruga sa stea cu tine pe o banca sau la un suc sa te linistesti.

| Psihoyounger a răspuns:

Din cate am citit in intrebarea ta, acel baiat te considera cel putin o prietena. Ceea ce nu stii tu este daca te place mai mult daca pe o simpla prietena. Ai spus ca ai luat tu initiativa acum ceva timp si ai facut foarte bine. Poate si el te place, dar daca spui ca este mai timid din fire, atunci este de intles ca nu ti-a marturisit, motiv pentru care tu poti fi si de data asta cea care sa ia initiativa. DA! Invita-l la o intalnire dar ai grija sa fiti singuri. Daca cumva te refua, poate are treaba sau chiar are altceva de facut. In acest caz, spune-i: nici o problema, iesim data viitoare, pentru ca el sa isi dea seama ca nu o sa il lasi in plata Domnului sa spun asa. Daca zice nu, atunci nu ezita sa il mai iviti so a doua oara. daca si de data asta iti spune ca nu, poti sa il intrebi de ce nu vrea sa iasa cu tine. Daca iti spune ca nu are timp, atunci roaga-l sa stabileasca el o data in care sa ieiti impreuna. Poate si el te place si chiar de asta ii este teama sa iasa cu tine. Nu te supara pe el. Incearca sa fi intelegatoare, pentru ca el sa vada ca nu doresti sa il presezi. In schimb, daca zice DA, atunci la prima intlnire ar fi mai bine sa nu il iei direct cu declaratii. El e mai timid, si s-ar putea simtii depasit de situatie. Dar la o a doua intalnire, daca va fi si eu sper ca da, ii poti decalara, dar nu brusc, ca iti place de el. Daca si el te place, probabil iti va spune si el acelasi lucru, daca nu il poti intreba tu. Dar fii naturala si nu fi stresata. Sa nu observe ca esti agitata. Povesteste-i ca il iubesti, cum s-a intamplat si daca nu vrea sa incercati ceva impreuna. Te rog sa ma tii la curent cu ceea ce vei face ca m-ai facut curios. Poti lasa un mesaj pe profilul meu. Iti doresc mult succes si as vrea sa te pot felicita ca sunteti impreuna! Succes!

| Ralux a răspuns:

Este evident un lucru:te considera o companie foarte placuta si i-ar placea foarte mult sa petreaca timpul cu tine.Deci da, invita-l.Nu trebuie sa te descurajezi la fiecare baiat cand il inviti undeva.Este stupid, nu crezi? Cand ai luat initiativa ai facut foarte bine! Cu siguranta a apreciat asta la tine.Deci, nu mai sta pe ganduri si invita-l.Cu siguranta va spune da, insa daca spune nu si iti explica de ce(pentru ca are treaba)trebuie sa il crezi pe cuvant(adica, poate chiar are nu?). Dupa acest "nu" probabil el te va invita. Daca nu, mai invita-l tu iarasi. Daca si atunci spune nu, ori este excesiv de timid ori nu vrea sa iasa cu tine(sa fiti doar voi 2 singuri). In mintea lui (dupa al 2lea nu) s-ar putea gandi ca din o intalnire s-ar putea ajunge la ceva mai mult si nu vrea.Prefera sa iesit doar printre prieteni comuni si nu singuri. Daca refuza nu tu trebuie sa te simti penibil.In nici un caz! El se va simti penibil ca te-a refuzat si rateaza atatea intalniri speciale. El va crede ca tu esti tare pentru ca esti asa curajoasa si stii sa iei initiativa iar el este un fraierhappy. Putea iesi cu tine si daca nu vroia ceva mai mult spunea. Dar daca spune "da", iesiti odata iar a2a oara cand iesiti direct...il intrebi daca te place iar atunci el nu va avea ce face si va marturisi. O relatie intre voi ar fi binevenita! Astept sa imi povestesti cum a fosthappy
Succes!

| JackieSue a răspuns:

Incep sa cred ca exista "o moda" pe TPU...sunt puse numai intrebari de genul:
1.am 50 kile si 1.68 si 13 ani, e bine? sau cat ar trebui sa am?
2.va place miley? va place de hannah? va place de demi?
3.imi place un baiat, cum fac sa aflu daca ma place?

Dragilor, nu stim noi cat ar trebui sa aveti voi, nu vedem rostul intrebarilor de genul va place de x? Nu inseamna ca daca tu il placi pe x, te place si el pe tine.

Deci aceleasi intrebari care...normal...vor avea aceleasi raspunsuri.Cautati si voi intrebarile pe TPU ca sunt mii de raspunsuri folositoare.Si trebuie sa mai ganditi si singuri cum ppoti face sa ii atragi atentia lu` x...ca daca unu` spune o prostie si tu zici ca e buna si incerci si te pune intr-o situatie penibila, ce faci?

Scuze ca m-am gasit sa comentez la intrebarea asta, dar e plictisitor sa vezi mereu aceleasi intrebari.

by zu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E imposibil sa spuna nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa tu primul pas, vei fi uimita de dezvaluirile lui dupa ce veti fi impreuna...