| NowForYou000 a întrebat:

In urma cu 5 ani am cunoscut un baiat. L-am placut enorm. Am fost impreuna timp de 2 ani jumate. Eu il iubeam, iar el isi batea joc de mine. Dupa un timp s-a schimbat, urla din orice la mine, vorbea cu altele in fata mea (daca ii spuneam iar urla), ma jignea, injura foarte mult. Dar eu iertam pentru ca il iubeam. Pana intr-o zi cand am spus "Gata, m-am saturat, nu sunt sclava lui". I-am spus ca nu il vreau pentru lucrurile astea. A crezut ca glumesc, nu m-a bagat in seama, era obisnuit sa il iert. Abia cand a vazut ca am rupt si cartela sa nu ma mai caute, a crezut si nu-i venea a crede. Dupa o saptamana a venit la mine si plangea (chiar suspina) si imi cerea el iertare, ca promite ca s-a schimbat, ca ma iubeste enorm, da' abia acum si-a dat seama. Satula pana peste cap chiar si de vocea lui, nu l-am mai iertat. M-a tot cautat luni intregi, dar nici in ziua de azi nu am iertat si nu vreau sa-l vad. Imi este o scarba de el. Mai ales ca renuntasem la tot (prieteni etc) pentru el. Il urasc mai mult ca orice. Vedeti!? Cum poti iubi pe cineva ani la rand si dintr-o data dragostea sa dispara!? In fine... sa continuam. Dupa ce ne-am despartit la foarte mult timp dupa am mai avut doua, trei relatii (foarte mici si neserioase) doar pentru distractii). Apoi iar vreo 1 an jumate nu am mai avut nici-o relatie. Iar acum sa va spun motivul pentru care am pus intrebarea : acum 2 saptamani m-am revazut cu un prieten. Locuim in aceeasi localitate. Pot sa zic ca e singurul prieten care niciodata nu mi-a dat motive sa-l urasc. A venit dupa mine, mi-a spus ca de mult ma cauta dar nu a dat de mine pe nicaieri, a spus ca vrea sa fie din nou cu mine, ca ii era foarte dor de mine. Am acceptat sa fim iar impreuna. Acum intrebarea mea este : nu vreau sa patesc cum am patit cu ala de mai sus. Cum sa ma comport cu el? Mi-e frica sa mai iubesc din nou. Baiatul asta ma suna de 10 ori pe zi, imi spune ca ma iubeste, zice ca vrea ceva serios cu mine, deoarece sunt singura cu capul pe umeri fata de cum au fost fostele lui. Zice ca vrea una cuminte ca mine. Deci, ce sa fac? Nu pot sa zic ca il iubesc, doar imi este drag. Nu vreau iar sa fiu inebunita dupa dragoste. Voi ce spuneti? Merita sa mai iubesc? Ca aud pe toata lumea spunând : "daca vrei ca cineva sa te iubeasca, trebuie sa iubesti tu mai intai, chiar si dusmanul". Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

De ce iti este fricsa de aia nu scapai laughing asta garantat.O alta zicala sau ce o mai fi spune cam asa:daca poti face ceva in viata asta fa-o, indiferent cum o sa iasa. Daca nu o faci vei regreta toata viata, nu o sa stii niciodata ce ar fi fost DACA...iar dac a o faci si iese naspa, timpul stereg, vindeca, uiti dar vei fi impacata cu tine.Cam asa functioneaza viata asta.

Ce faci tu? iti pui un milion de intrebari, stai te gandesti o sucesti, co fi ca o pati laughing asta arata de fapt stii ce? Ca tipul respectiv nu prea te atrage.Asculta ce zic eu aici.Cand se intampla sa iti placa de cineva,cand cineva te atrage,poti tu sa f/ii mama mai stiu eu cui,psiholog, mare caracter, esti praf, nu te poti impotrivii acestui sentiment de atractie, deci daca te atragea nu mai erai aici sa pui intrebari sau sa iti pui tu singura intrebari.
Cam prea multe intrebarii pe bune.
Ce ai spus tu la urma aia e poveste, adica nu e adevarat.Ca totu sa fie bine trebuie sa existe atractia de care vorbeam, altfel stai si te gandesti la Luna, numeri stelele pe cer in timp ce ala vorbste lanaga tine de unu singur laughing

| NowForYou000 explică (pentru relian):

De fapt, am uitat sa specific asta. Baiatul chiar ma atrage. Momentan ne intelegem, comunicam. Si mi-a placut mult faza aia "daca nu o faci acum, vei regreta mai tarziu". Parca mi-a dat o speranta. Multumesc

| relian a răspuns (pentru NowForYou000):

Faza aia nu e de la mine,a spus-o un filosof,dar sincer nu mai stiu exact cine.El a spus-o altfel,e am ziso asa mai taraneste laughing
Ideea este sa faci ce poti face.Ce poti face si nu faci vor ramane semne de intrebare,regrete,oare ce ar fi fost daca faceam, daca as fi facut lucru ala poate cine stie unde eram sau ce eram si etc.
Daca o poti face si o faci, iese rau,, aia e trece, se uita, asta e ai incercat.Omul este o fiinta curioasa din fire,din cauza asta a si ajuns unde este acum,fata de restul vietuitoarelor.
Nu ai ce pierde. Daca nu faci nu o sa ai experienta,experienta nu se face din auzite,se face din practica,chiar daca uneori iese naspa, chiar daca uneori doare, asa capeti experienta.O sa vezi peste ani, sa luam exemplu cu fostul tau iubit, acum paraca il urasti, vorbesti de el ca tie sila etc.peste 10 ani o sa iti amintesti si doara o sa zambesti,nici macar nu o sa il mai vorbesti de rau, poate ca o sa iti amintesti chiar asa amuzandu-te, poate chiar placanduti sa iti amintesti.
Deci faceti ce puteti face, atunci cand simtiti. Dragostea e ceva frumos, chiar daca uneori doare, trece laughing apare iar si tot asa.Nu o sa spui niciodata nu mai sunt curios de dragoste, nici la 80 de ani te asigur laughing.Nu te astepta ca oamenii or sa fie cinstiti cand vine vorba de dragoste, nici tu nu esti cinstita desi crezi ca esti.O sa vezi asta numai atunci cand o sa fii pusa intr-o situatie complicata, sau intr-o situatie care o sa iti arate exact cum esti.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Risti si vezi dar daca nu risti, stai linistita si nu te mai chinui cu suferintele

| RAY a răspuns:

In viata nimic nu este garantat decat taxele la stat si moartea,in rest sunt doar sperante,traim cu speranta ca va fi mai bine,ca vom fi fericiti, suntem dezamagiti ca asteptam mult de la alti in loc sa nu asteptam prea mult si sa fim surprinsi de alti, sfatul meu incearca si vezi de garantat nimeni nu isi poate garanta ceva, nu poti spune ca va fi la fel ca cu fostul sau ca va fi mai bine, vei vedea

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-l iubesti, nu te baga intr-o relatie de mila, cu prietenul lui.
Nu, nu merita sa faci acte de caritate, mai bine ramai singura si libera, pana apare barbatul pentru care iti va bate inima cu adevarat.
Niciodata sa nu stai in relatii ca sa treaca timpul, pentru ca poti pierde pe adevaratul baiatul care-ti este destinat si cu care ai putea fii fericita.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Merita sa iubesti, dar mai lasa timpul sa treaca. Iar el ar trebui sa o lase mai moale cu picatul la picioarele tale atita. Acum depinde si cit 15 ani aveti, ca la cum ai descris tu problema, imi suna a povesti adolescentine astea. Vezi si tu daca tot vrea sa fie cu una cuminte ca tine... el ce ofera? Are niste planuri de viitor? Unde se vede peste 5 ani? Cum vede relatia voastra pe termen lung? Ce vrea de la tine, ce vrea de la el, ce vrea de la voi?

| Freya1 a răspuns:

Poti sa incerci treptat sa il cunosti mai bine si sa vezi ce intenti are.Nu trebuie neaparat sa te indragostesti pana peste cap, ci sa ai rabdare si sa menti o relatie de prieteni o perioada de timp pana te convingi ca merita.
Ai si tu suflet si sentimente si e normal sa nu vrei sa iti fie calcate in picioare dar gandeste-te, ai mai avut relatii chiar si daca au fost de "distractie" din care putea sa iasa ceva frumos, iar daca nu a fost sa fie ce ai avut si ce ai pierdut?

| OldSoul a răspuns:

Cand iubesti pe cineva, lasi tot trecutul in urma pentru a avea o sansa cu aceea persoana.
In cazul tau, tu nu-l iubesti pe acest baiat, si sincer, asta-ti va creea probleme, atat tie, dar in special lui.
Cand nu exista iubire, apar multe piedici, si e greu sa rezistati pana la sfarsit.

In cazul tau, alegerea e simpla, ori te implici si dai tot ce ai mai bun intr-o relatie cu el, ori va vedeti de vietile voastre.
Caile de mijloc nu duc nicaieri.

| Bondarel99 a răspuns:

Pai dacă nu iubești acum, tot o sa iubești mai târziu, așa ca ce ai de pierdut? Nu o sa ramai singura toată viața și niciodată nu o sa fie totul roz in vreo relație, poate doar dacă ești foarte norocoasa.

| sofisis a răspuns:

In primul rand greseala a fost a ta. In al doilea rand nu ai dreptul sa il pedepsesti pe asta pentru ce a facut ala. Daca nu poti intra cu inima curata si fara prejudecati in relatia cu actualul pretendent, mai bine nu il incurca. A...si nu intra intr-o relatie doar pentru ca tu ai impresia ca asta e mai cumsecade. Intra daca iti place, daca te atrage etc. Nu de dragul de a fi tu sigura ...pentru ca siguranta nu iti va oferi nimeni 100%.

| Emma30555 a răspuns:

Incearca sa fii din nou fericita, nu are de ce sa te afecteze fosta relatie, este normal sa iubesti din nou

| anamariarot a răspuns:

Dragostea nu ți-a dispărut deodată față de respectivul, ci a dispărut respectul. Dacă nu mai ai respect față de el, deci ai și repulsie, ai impresia că îl detești din toată inima, însă la fel cum e nevoie de timp pentru a construi iubirea, la fel e nevoie și pentru a o destrăma. Totuși, e perfect că ai rupt relația. În eventualitatea în care te mai întâlnești cu asemenea specimene pe viitor, nu mai sta lângă ele(fie că e vorba de iubire, fie că e vorba de o simplă prietenie).
Da, desigur că merită să iubești. Iubirea e unul dintre cele mai frumoase sentimente, doar că trebuie să fii atentă și pe cine iubești. Rar poți intra într-o relație când deja iubești pe cineva, pentru că, după cum am mai spus deja, iubirea necesită timp pentru a se consolida. Dacă există acel „click", dacă ești atrasă de personalitatea și de fizicul lui, da, poți începe o relație, dar dacă vrei să fie una sănătoasă, trebuie să vii fără prejudecăți, fără probleme nerezolvate, pentru că vei începe să le oglindești în actualul partener, iar frustrările, supărările, divergențele nu vor înceta să apară.

| PersonajFictiv a răspuns:

In relatie cu primul iubit de care zici tu ca si-a batut joc de tine a fost cam asa...el te jignea,iti facea rau si tu ii spuneai asta,el era un om egoist,se gandea doar la el, nu ii pasa ca te raneste pe tine atata timp cat el facea ceva ce ii oferea lui placere.

Daca pe tine te deranjeaza ceva si vrei sa conteze ceea ce ii spui noului tau prieten,asta nu trebuie sa fie asa egoist, adica sa fie undeva pe la mijloc,sa se gandeasca si la el dar sa se gandeasca si la tine, in felul asta o sa fie mai usor.
Tu trebuie sa comunici cu el din start orice te deranjeaza la el,dar nu urat, nu sa tipi,sa il injuri,sa fii ostila, cu calm si cu bun simt,ii spui exact cum te simti cand face anumite lucruri (daca o sa le faca ) si el,daca ii pasa de tine nu o sa le mai faca.
Acum, nu vorbesc ca daca te deranjeaza ca fumeaza trebuie sa ii impui sa se lase de fumat ca asa vrei tu, nu ai dreptul asta, dar cand vine vorba de jignit, vorbit urat sau alte lucruri care nu iti convin tie, trebuie sa rezolvi, vorbind cu el.
Daca si asta e tot egoist si nu-i pasa si daca atunci cand vorbesti cu el parca nu te aude, trebuie sa faci ceva in privinta asta, ceva ce nu necesita cuvinte ( sau poate doar " ma duc la mama, ramai la la.ba boule! ") sa faci o pauza si sa-i mai oferi o singura sansa, daca dupa o singura sansa pe care i-ai oferit-o isi bate joc si asta, inseamna ca e naspa treaba si trebuie sa il lasi (adica, cel putin asa consider eu ).
Oricum, poate nu se repeta chestia asta, am zis doar asa...in caz ca, dar poate nu.
Ai grija sa nu ceri de la el mai mult decat oferi tu, daca tu esti egoista si te astepti ca el sa nu fie nu prea merge asa.

Mi-a amintit intrebarea de scena asta, un film ce mi-a placut :
http://www.youtube.com/watch?v=I3L1Tokh3Pg&t=2m51s

Multa bafta.

| PersonajFictiv a răspuns:

Si referitor la ultima parte, poti sa-i spui ca vrei sa incerci o relatie cu el dar trebuie sa aiba rabdare cu tine ca ai fost ranita, ai avut incredere in oameni si te-au ranit.
Daca merita sau nu sa il iubesti pe el o sa iti spuna doar timpul, dar sa stii... daca nu risti nu castigi.
Tu alegi.

Bafta iar ( am scris de doua ori ca m-am oprit din citit si acum am observat ca mai erau si alte intrebari laughing ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu meritã sa iubesti catelusi, plângãciosi, pupincuristi obsedati cum este actualul. 10 apeluri dar cine esti tu?
si cei care te abuzeazã verbal, ajungi chiar si fizic dupã.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca este o chestie draguta sa isi dea cineva interesul pentru tine, indiferent ca e vorba despre un barbat sau o femeie.Nu cred ca trebuie sa il judece dupa alea "10 apeluri".
Da poate sa insiste doar sa se culce cu ea, sau chiar sa vrea o relatie serioasa dar de asta doar ea poate sa isi dea seama.Cine suntem noi sa judecam un om care asa stie sau poate sa isi manifeste sentimentele? Sau era mai bine sa ia unul ca si primul, ce o insela la fiecare colt de strada si nu o baga in seama? E om si ea si are nevoie de atentie si afectiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Si daca ar da un apel tot ar fi vrut sa se culce cu ea rapid, daca o suna de 10 ori ii este doar frica sa nu se culce altul cu ea.Relatie cred ca ar fi compromisa de la inceput, incã nici nu sunt impreuna.
As fi inteles daca ea l-ar fi sunat de atâtea ori, dar el? Doar o cerseste, ea nu ii vrea asa de mult atentia/afectiunea pe cât ii dã el.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si nu ti se pare normal ca atunci cand placi pe cineva sa simtite nevoia sa actionezi repede ca sa nu o ia altcineva? Poate dupa o sa se comporte altfel, daca nu il lasa si gata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Dacã fata nu are interes pentu mine, eu de ce sa ma chinui?
Nu mi se pare normal sa se punã intr-o relatie cu el, daca nu este interes din partea amândurora, doar il scuteste de o relatie din milã si care are un sfârsit prost pentru el.
Dacã il plãcea si ea, cum o face el probabil, atunci nu mai intreba aici.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenilor le mai este si frica.
Uite iti dau exemplu din proprie experienta.Am avut parteneri intr-un anumit fel (fizic, comportamental etc) pur si simplu aceia ma atrageau da nu a mers.Iar cand am avut ocazia sa intru cu actualul intr-o relatie am avut dubi si am gandit ca si tine, imi era frica sa nu cumva sa nu mearga etc pentru ca nu era dupa tiparul meu nici fizic nici din alte privinte (si imi era si frica pentru ca eram dupa o relatie de cativa ani) si poate il raneam, asa ca l-am respins iar el a insistat.Imi dadea telefoane, ma suna pe web, fugea repede acasa de la munca sa ma vada, si chiar a inceput sa faca naveta la mine de la 500 de km, apoi de la 120 pana s-a mutat la mine in oras.Am fost prieteni, ma ascultat, s-a apropiat de mine, mi-a oferit grija si atentie iar treptat mi-am dat seama ca el e ceia ce caut si ca e momentul sa schimb tiparul.A spus si el "macar incearca sa vezi daca poti sa fi cu mine, daca nu macar stim ca nu ne potrivim".
Acuma suntem bine exceptand ca stam mai rau financiar da nah suntem tineri avem timp.Nu zic ca murim impreuna dar am incercat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Fain chiar tine la tine, ai facut o alegere buna. Dar uite ce spune ea.
"acum 2 saptamani m-am revazut cu un prieten. Locuim in aceeasi localitate. Pot sa zic ca e singurul prieten care niciodata nu mi-a dat motive sa-l urasc."
El insistã de 2 saptãmâni, prietenul tau cred cã a insistat mai mult de atât. Eu zic totusi sa mai astepte, macar cateva luni sa vada in timp daca chiar se potrivesc.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da pai normal asta spun si eu.Sa incerce sa se cunoasca treptat nu sa inceapa o sa relatie imediat daca nu vrea sau nu e sigura.

| 6684464 a răspuns:

Nope.
Sunt fete carora le plac genul asta de baieti, care se comporta urat, DAR care le ajuta cu succes cand o cer, stiu sa spuna primii "buna dimineata" si se simte caldura in imbratisari(fie si ele rare).
Daca el s-a comportat urat cu tine si atat... nope.

| Dante30 a răspuns:

Off topic/Monolog:
Ugh... pe cat imi plac intrebarile de acest tip pe atat de dificil e sa raspundem in mod corespunzator.
Sa devenim seriosi:
Vezi tu dragostea e unul din acele lucruri, ce indiferent cate cuvinte/detalii ai da, spune, enumera, nu prea sunt suficiente, niciodata.
Cinste tie pentru ca ai renuntat la "magnificul" mascul "alpha".
Dar... Nu stiu ce sa zic de actualul prieten, Nu mi se par suficiente detaliile ce ni le-ai dat.

Sincer? Actualul (si asta e doar parerea mea formata pe cele spuse) pare cam "catelus", cat de bine sau de rau este asta, doar tu poti stii. Si mi se pare ori disperare sau inexperienta, numeste-o cum vrei, faptul ca iti spune ca te iubeste(este al naiba de enervant cat de des lumea foloseste in special" te iubesc" de parca a iubii este atat de simplu si sincer, cand de fapt sunt doar cuvinte in cele mai multe cazuri, ugh... devine chiar un cliseu). Dar hey, ce stiu eu?

Ce sa faci? Continua actuala relatie cum crezi de cuviinta si in functie de cum va denatura/evolua totul, si poate vei ajunge si la acel "te iubesc" definitoriu poate chiar meritat.

Frica este mereu mai rea decat actuala temere, Daca vei iubi din nou si vei si dezamagita din nou, va fi inca o experienta, ce este in definitiv spre binele tau. Din greseli invatam, nimeni nu este perfect. Asa este ca nimeni nu vrea sa fie ranit in viata asta, dar din pacate inima noastra este atat de fragila incat degeaba incercam in repetate randuri sa o protejam. Plonjeaza in acesta relatie, traieste ce este de trait, si deschideti ochii cu adevarat fata de acest om, Si poate, poate il vei iubii, daca merita.

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

El este o persoana diferita, caracterele difera, asa ca da-i o sansa, eu zic sa-i acorzi atentie, vezi cum evolueaza lucrurile!

| vic1998 a răspuns:

Nu toți bărbații sunt la fel. Tu trebuie să fii doar tu însuți, nu trebuie să te prefaci sau să te comporți aiurea cu el. Dacă este scris să fie ceva între voi, o să fie. Dacă el chiar vrea ceva serios cu tine atunci te va respecta și te va iubi așa cum ești tu. Să nu îți fie frică că o să fii dezamăgită din nou, pentru că se spune că la ce speri, aia atragi. Fii pozitivă și vei vedea că vei avea o legătură foarte bună cu băiatul respectiv. Ai spus că îți e drag. Cu timpul o să vezi dacă vei putea să te îndrăgostești de el sau dacă nu, dar în cazul în care nu o să poți, va trebui să-i spui ce simți tu și cum vezi lucrurile și că poate ar fi mai bine să rămâneți prieteni.

| Necunoscuta100 a răspuns:

Fă ce simți tu. Fii sinceră cu tine. Pune-ți întrebări: "Aş putea să-l iubesc pe băiatul acesta din nou?", "Ar merge într-adevăr această relație?", "Merită să ofer încă o şansă?". Stai de vorbă cu tine şi îți vei da singură răspunsul la întrebare.