| AdinaanidA a întrebat:

Ținând cont de nivelul de cultură și civilizație din ziua de azi, este deja unanim acceptat conceptul "femeia este egala bărbatului"?
Sau este un concept de sorginte comunistă?

52 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Prostia e traducerea liberă a generalizării. Când vezi ce răspunsuri s-au dat în mare parte şi de femei şi de bărbaţi (ironic) te apucă frisoanele, cu erori de logică sinistre. Dar una peste alta, comunismul e altceva.

| RAY a răspuns:

Da,femeia un barbat care se foloseste de barbati in interse materiale si care considera familia pe locul 2 iar banii si infedilitatea pe primul loc, minunat, o sa se aleaga praful de lumea asta cwrve si materialiste tarfe peste tot

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru CPLM):

Eu ma refer la feministe nu la romance fi calm nu mam legat de iubita ta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Femeia este egala barbatului in drepturi, in gandire.
Dar rolurile sunt total diferite, indiferent de stilul de viata.
O femeie nu poate presta munca fizica unde este necesara forta (n-ai sa vezi femei facand interventii ACET, turnand asfalt, etc), cum nici barbatul nu poate face singur copii, iar rutina nu prea ii permite sa se ocupe de lucrurile mici din casa (gatit, pus rufe la spalat, trezit pe aia micii, schimbat retete cu alti parinti, etc).
Pentru cei care vor sa traiasca "modern", adica plini de fite, intr-un apartament ingust si pe jumate gol, intr-o aglomeratie de oameni prosti, si nu au de gand sa gateasca ori sa aiba copii, da, sunt ciudati in egala masura. Dar ala nu-i barbat, iar ea nu e femeie. Parca se numeau corporatisti. Nu sariti pe mine, exista multi oameni corporatisti, dar printre ei si exageratii.

| doctorandus a răspuns:

Egalitatea se refera la egalitate in fata legii.

| T0T a răspuns:

Laura a zis în cuvinte mult mai blânde ceea ce voiam să spun eu.

| Freya1 a răspuns:

In drepturi este egalitate.
Fiecare face ceva prin care compenseaza. Spre exemplu un barbat munceste pe santier (munca fizica grea si obositoare) iar femeia munceste munci mai usoare dar mai multe ce o obosesc, ea are grija de casa si de copii el merge si aduce bani etc etc.
Dar niciodata nu trebuie sa fie nici unul inferior celuilalt.

| Holiday a răspuns:

Eu sunt total de acord ca femeia e egala barbatului. Problema e ca majoritatea sustin asta, dar putine sunt si capabile sa fie.

| AdinaanidA explică (pentru Holiday):

Nu, eu nu cred că femeia poate fi egală cu bărbatul. Dar nu înțeleg de ce e o jenă să recunoaștem că suntem inferioare din multe puncte de vedere. Așa ne-a lăsat mama natură.
În unele situații se întâmplă să fim mai inteligente sau mai manipulative sau să excelăm punctual în orice alte domenii, dar per total nu ne vom ridica niciodată la nivelul bărbaților.
Nu e nimic înjositor, nu e nimic degradant doar că noi avem rolul nostru, nu ne putem confunda cu bărbații și nici n-ar fi bine. Ăsta e adevărul.

| Holiday a răspuns (pentru AdinaanidA):

Sunt lucruri pe care barbatii le fac mai bine si lucruri pe care femeile le fac mai bine. Egalitatea nu inseamna ca trebuie sa faci la fel de multe din toate. Cum nici egalitatea sociala nu inseamna ca toti trebuie sa faca aceleasi lucruri.

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

Deja introduci un element de confuzie in intrebarea si in argumentatia ta.

Ai scris "Ținând cont de nivelul de cultură și civilizație". Daca tinem cont de premiza aceasta si nu vorbim de vanat mamuti lanosi cu sulita si bata, femeile sunt egale cu barbatii.
Nu este vorba de ce poate face fiecare dintre sexe, din punct de vedere biologic, este un non-sens sa aduci argumentul asta in discutie. Dar dincolo de asta, de ce crezi ca femeile nu se pot ridica la nivelul barbatilor? Este vorba de eterna cutuma "locul femeii este in bucatarie si in pat"? Daca marea majoritate a barbatilor crede asta si marea majoritatea a femeilor o accepta, nu inseamna ca este si adevarat sau "normal". Este "treaba" voastra, a femeilor, sa va ridicati la nivelul nostru si este "treaba" noastra sa va lasam s-o faceti. Din pacate, putine dintre voi incearca si putini dintre noi accepta asta. Realitatea este ca este comod pentru voi sa jucati rolul "neajutoratei" si este incomfortabil pentru noi sa accepta o femeie ca pe un egal (ca si cand facand asta am fi emasculati).

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

Stai puțin. De ce neapărat dacă femeia nu e egala bărbatului, locul ei este la cratiță? Eu subliniam altceva. Dacă ar exista o listă a tuturor îndeletnicirilor din lumea asta, am observa că bărbații se pot descurca în 75% dintre ele iar femeile în doar 25% (nu lua procentele ad litteram). Asta nu spune nimic?

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

N-am spus si nu sustin afirmatia ca locul femeii este la cratita. Am spus doar ca asta este cutuma de care ne lovim in fiecare zi.

Si acum, te rog, da-mi un exemplu de indeletnicire care este 100% masculina.

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

Majoritatea care presupun forță fizică.
Acum să nu-mi spui că mai există și excepții, că există undeva în lume și o femeie sondor, betonist, forjor ..etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Sunt si femei mai capabile si solide decat multi barbati cocolositi si fandositi din ziua de azi.
Nici toti barbatii nu sunt in stare de forta fizica. Altfel s-ar rezuma doar la atat.

| Hammurabi a răspuns:

Păi da. Uite așa :
"Femeia se trezește dimineața. Pornește expresorul de cafea construit de bărbați, alimentat cu curent electric de la centralele construite si exploatate de bărbați, coboară din blocul construit de bărbați, cu liftul construit și montat de bărbați, ajunge la șoseaua construită de bărbați și ia un taxi construit de bărbați care circulă cu benzina obținută din petrolul extras de bărbați și rafinat de bărbați în rafinăriile construite de bărbați, ajunge la locul de muncă (redundant să mai scriu construit de bărbați) pornește calculatorul inventat de bărbați și construit de bărbați și bate pe tastatură : SUNT O FEMEIE INDEPENDENTĂ." rolling on the floor

| sofisis a răspuns:

A avea acelesi drepturi sociale si culturale nu este acelasi lucru cu a fi egal. Niciodata femeia si barbatul nu vor fi egali. Ei sunt complementari si asa e normal sa fie. Rolurile lor sunt paralele si diferite si nu ar putea functiona unii fara altii.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt egali in drepturi

| Clorox a răspuns:

Personal cred ca unele femei sunt mai presus decat unii barbati, altele mai prejos, la fel si invers. Tin cont de nivelul de inteligenta al persoanei, nu de sex.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu exista grad de egalitate între femei și bărbați și nici nu va exista vreodată.

Natura ne-a creat în așa fel încât să ne completam unii pe alții. Sunt femei mai bune decât bărbații și viceversa. Sunt unele activități pe care femeile nu le pot face și invers.

Chestia asta cu egalitatea e o maxima prostie.

| PersonajFictiv a răspuns:

Adevarata problema e prostia, e peste tot aproape.
Majoritatea oamenilor traiesc degeaba, 0 caracter, traiesc doar asa ca niste animale.
Iar despe concept, mi-e scarba sa discut de el acum.

| JackR a răspuns:

Comunismul nu are nimic de-a face cu conceptul! Acesta dateaza de pe vremea Revolutiei Franceze. A exista pana si o Proclamatie a Drepturilor Femeii (1791), inspirata de Declaratia Drepturilor Omului.

Acum, daca ne referim la "cultura si civilizatie", care presupun folosirea intensiva a creierului, femeile sunt egale barbatilor. Daca ne limitam la "grobianismul generalizat" in care traim (din pacate!), nu, in acceptiunea generala femeia nu este si nu va fi niciodata egala barbatului. Fara a judeca opinia nimanui, uita-te la cele 4 raspunsuri anterioare (dintre care doua partin femeilor). QED!

| JackR a răspuns:

Eu nu spun, dar exista! happy

Acum, in ultima mea postare am scris "Nu este vorba de ce poate face fiecare dintre sexe, din punct de vedere biologic, este un non-sens sa aduci argumentul asta in discutie.". Asta nu implica numai functia reproductiva, ci tot ce tine de capacitatea fizica. Dincolo de asta, unde exista diferente in barbati si femei?

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

Păi există diferențe de mod de gândire și interpretare, de sensibilitate, de reacție, reflexe ..etc.

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

De acord cu sensibilitatea, cu asta te nasti si nu prea ai ce sa faci ca s-o schimbi. Dar am cunoscut destui barbati cu sensibilitati de fata mare. In fine, alta poveste!winking
Restul (modul de gandire, reactiile sau reflexele) se educa si iar nu prea exista diferente.
Ne invartim in cerc, Adina! Asa cum spuneam mai sus, se poate, dar voi nu vreti, pentru ca este mai comod "asa". Am trait destule episoade in care o femeie a vrut, dar cand s-a izbit de prima dificultate a renuntat. De exemplu, acum ceva timp, partenera mea din vremea aceea, curioasa sa stie exact ce face "barbatul ei", cand pleaca cate o saptamana in Delta, la vanatoare si pescuit, a insistat sa mearga cu noi. Am crezut (naiv mai eram pe atunci!) ca am gasit in sfarsit pe cineva cu care sa impart ceva din pasiunile mele. Sa scurtez povestea, dupa doua zile si doua nopti de dormit in cort, ciupit de tantari, spalat in Dunare etc., cu comentarii si lacrimi la fiecare 10 minute, prietenii masculi cu care plecasem m-au rugat s-o impusc, sa nu se mai chinuie! N-am facut-o, am dus-o inapoi acasa si m-am intors in Delta. La intoarcere, deja plecase, motivand ca sunt mult prea "salbatic" pentru ea. Am regretat ca nu am impuscat-o! happy

| AdinaanidA explică (pentru JackR):

laughing
În concluzie, o femeie este indispensabilă într-o casă.
(citat din Meșterul Manole)

| JackR a răspuns (pentru AdinaanidA):

Corect! big grin

"Si-n loc de fier beton mi-am pus nevasta.
Plangea saraca, insa aste e!
Am devenit celebru si prin asta,
Ma mir ca nu s-a dat la PRO TV!"
(Daniel Iancu - "Sunt mandru ca-s roman")

| NGheorghe a răspuns:

De ce barbatii nu aud iar femeile nu știu sa citească o hartă?
https://youtu.be/1yQ1BcT5flw

Ținând cont de nivelul de cultura... si apoi uitandu-l happy asta deoarece diferențele psihosomatice sunt atât de mari ca nici nu se poate face o comparație între femeie si bărbat.
Apropo prin "nivelul de cultura si civilizație" tu te referi la faptul ca atât femeia cât si bărbatul știu si sunt capabili sa spună: "buna ziua!"... hahal cultură!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

"Nu asculta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Si nici nu vad de ce ar fi acceptat un concept atat de ambiguu, ca sa nu zic eronat.Numai egala nu e.Una e sa spui ca nu e inferioara, dar sa admiti ca ar fi egala ar insemna ca e capabila de aceleasi activitati, atat dpdv fizic cat si intelectual si clar nu e.Plus ca egalitatea asta ar insemna ca ne pierdem dreptul de a beneficia de un surplus de respect din partea barbatilor si chestia asta nu le-ar conveni multora.Intre egalitate in adevaratul sens al cuvantului si usi deschise,cadouri, flori, grija si atentie ce crezi ca ar alege multe?))
Afirmatia ta poate fi adevarata doar in contextul in care prin "egalitate" se intelege aceleasi drepturi(nu ca in trecut, cand nu aveam drept de vot, dreptul de a ne exprima opinia si eram bune doar la facut copii pe banda rulanta). Deci practic e un sens adaptat.Nu respecta 100% definitia din dictionar.

| AdinaanidA explică (pentru anonim_4396):

Deci dacă spui că nu e inferioară, nici egală nu e... mai există ceva între? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdinaanidA):

De aia nu imi plac mie generalizarile.Nu poti sa spui ca e inferioara pentru ca ar fi o jignire pentru femei.Nici superioara, ar fi o jignire pentru barbati.Iar egala, asta e o minciuna evidenta, daca prin egalitate intelegi ca tot ce poate face unul si tot ce se presupune ca ar trebui sa faca unul sa faca si celalalt.Ar fi egala in drepturi.Luand cazuri particulare, pot fi si superioare si inferioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia nu este egala barbatului. Face copii, intretine un camin, munceste, gateste, menstruatie si dureri lunare, aranjat mult mai mult, simte mai mult deci sufera mai mult, iubeste mai mult, este mai sensibila greutatilor vietii decat barbatul. Femeia mereu a fost inferioara barbatului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te ia cu fiori pe spate cand vezi intrebari de genul Si cum sa nu se intample asta, la ce raspunsuri se dau laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema nu este dacã este egalã sau nu femeia barbatului, problema este când femeia incearcã sã ia locul barbatului, sã se dea drept Barbat sau sã se creadã ca ce ii se cunvine unui barbat munca lui, trebuie neapãrat sã o indeplineascã si ea.
Femeile sunt hedonistice din natura lor, iau intotdeauna decizii pe baza plãcerii de moment, singura superioritate care o au barbatii este cã pun rationalitatea pe primul loc, cel putin unii din ei.

Sincer pãrerea mea este da un concept de sorginte comunistã. De fapt toatã chestia asta cu egalitatea este inventatã de feministe.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf, ce sunt raspunsurile de mai sus?
Egalitatea se refera din punct de vedere social!
Ca natura ne-a inzestrat diferit e incontestabil! Aici barbatul se "completeaza" cu femeia sau invers! Pentru reproducere, desigur. Pentru amatorii doritori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo de meseriile de barbati:

http://www.youtube.com/watch?v=6uHRUIv6ePY
http://www.youtube.com/watch?v=pllpq994vqA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf again, cat continua prostia. Ce educatie precara au unii. Te ia cu temperaturi si calduri, nu doar cu "frezoane".
https://www.youtube.com/watch?v=lo24N0yFGa4

| gratargratar a răspuns:

Femeia nu este egala cu barbatul. Egalitatea este un concept de sorginte franceza, pe care l-au preluat comunistii.

Femeia e mai buna decat barbatul in anumite activitati si, de asemenea, barbatul e mai bun decat femeia in altele. Comparatia nu este posibila.

Daca vrem sa realizam o egalitate artificiala niveland salariile si promulgand legi punitive, nu facem altceva decat sa cream niste distorsiuni in societate (economice si morale) de pe urma carora toata lumea are de suferit.

Barbatul primeaza asupra femeii datorita fortei fizice superioare (in primul rand) si datorita inteligentei practice superioare (in al doilea rand). Dar asta nu inseamna ca barbatul e superior (dpdv fundamental), ci ca a fost facut sa indeplineasca anumite roluri pe care femeia nu le poate indeplini, sau pe care le indeplineste incomplet.
Motanul e superior pisicii? Dupa comportament, da. Insa noi, ca autoritati cu inteligente superioare, nu facem distinctie intre cele doua genuri ci le acordam importanta egala.

| Kogaion a răspuns:

Eu sunt de parere ca femeia este superioara barbatului. Nu vad ceva ce un barbat poate face si o femeie nu, dar cateva lucruri pe care o femeie le poate face si un barbat nu, cel mai bun exemplu, femeia poate da viata, barbatii nu.

| BlueDark a răspuns:

Conceptul este adoptat de populatie doar teoretic vorbind...Ca practic...Pfoai.

| ShamelessQboy a răspuns:

Femeia, iti da naștere, te crește si este capabilă să facă cam aceleasi activități ca si bărbatul.
Sa nu mai zic ca in general femeile sunt mai raționale, mai echilibrate in gândire!
Se poate zice ca sunt jumatea care ne completează, mai mult decât egale, si ar trebui respectate si apreciate la adevarata lor valoare!

| Jonas94 a răspuns:

Eu cred că nu putem vorbi de egalitate între femei și bărbați, nici de o relație de superior/inferior, ci mai degrabă de complementaritate.
Cu toții știm că unele lucruri nu pot fi făcute de bărbați, dar pot fi făcute de femei și viceversa.
Dacă mergem pe militantismul acesta prostesc pe care îl propune mișcarea feministă, nu facem altceva decât să distrugem dinamica relației bărbat/femeie. Rezultatul, va fi foarte nasol, bărbați foarte timorați și timizi, femei desprinse de realitate.
Este foarte deșănțat acest discurs de egalitate, cum e la fel și cel care proclamă superioritatea bărbatului față de femeie.
Mai bine realizăm că suntem oameni, cu calități și slăbiciuni, și trebuie să colaborăm, ca să putem supraviețui, și pentru a duce mai departe specia.

| alexwahl a răspuns:

In ce sens te referi?

| Ichigo a răspuns:

Femeia vrea sa fie egala cu barbatul in drepturi, nu si-n obligatii.