| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o relatie cat la suta conteaza religia? Daca ea e ortodoxa si el pocait! Poate duce la despartirea cuplului?

Răspuns Câştigător
| Ela_PuRpLe a răspuns:

Conteaza destul de mult religia intr-o relatie insa daca exista dragoste adevarata nu se va mai ajunge la despartire.

31 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca fiecare respecta cultul celuilalt si nu ii este impus totul e ok!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să fii sigură că da. Religiile între ele nu se împac, fiecare are modul lui religios, rugăciune, ritualuri, obiceiuri, etc.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

In masura in care se bat in cap in cap doua familii traditoniste.Atunci e mierlita treaba pentru ca fiecare se bate cu pumnii in piept ca religia lui e cea drepata.De aici si pana la scandal nu mai e decat un paswinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Conteaza in masura in care unul din cei doi sau amandoi, uneori si familia poate influenta serios, face din diferenta de cult religios o bariera intre cei doi. Situatiile pot fi in orice fel: unul adopta cultul celuilalt, fiecare isi pastreaza dar respecta traditia celuilalt si cad de acord pentru una din biserici pentru ceremoniile comune, sau pot ajunge la o lupta pentru apararea obiceiurilor - dar in dauna cuplului. Sa nu uitam totusi ca ambii se inchina aceluiasi Dumnezeu, avand doar obiceiuri diferite. Si ambele culte indeamna la toleranta. Cred ca un rol important l-ar avea: cat de habotnic este el si cum vad parintii lui situatia. Sincer, pentru mine, in aspectul asta mi-ar fi suficient doar sa fie o persoana cu credinta, atat. Restul se rezolva usor cu respect reciproc.

| JeSa a răspuns:

Nuhappy duce la despărţire, atât timp cât vă respectaţi ca atare...

| Vizitiul a răspuns:

In primul rand vreau sa precizez ca nu exista pocaiti, eventual baptisti. Pocait, inseamna om fara de pacat, iar noi oamenii pacatuim chiar si cu gadurile rele! Din cate stiu, dragostea invinge orice obstacol, nu ar trebui sa te gandesti la segregare daca sentimentul de iubire este leal si mutual!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Depinde cat de mult tine fiecare la religia lui si cum o interpreteaza/tolereaza pe cea a partenerului.

| georgesur a răspuns:

Din punct de vedere religios nu sunt diferente marcante care sa faca dificila viata de cuplu.Ambele culte sunt crestine, diferentele sunt mai mult de ritual, eventual la ziua de pauza/rugaciune(asta nu o prea fac otodoxii)

| Hombre a răspuns:

Nu cunosc religia "pocait". Pocait poate fi oricine cand ajunge a cere clementa faptelor sale nelegiuite. Daca esti intr-o relatie si sunteti de religii diferite numai interesul care va uneste pe amandoi poate mentine cuplul. Daca se pune in cumpana apartenenta de la inceput las-o balta si succes in alta parte.

| nicol20 a răspuns:

Depinde de cuplu pentru mine coteaza darnu foarte mult daca se iubesc cu adevarat vor gasi o solutie.

| cornel a răspuns:

Daca se iubesc si se inteleg nu conteaza religiahappy

| BUBULINA a răspuns:

Ce inseamna pentru tine pocaiat?
pocaiat poti sa fi si ortodox/adventist/baptist/catolic...
cred ca tu te referi la penticostali

| BUBULINA a răspuns:

@dany, unde ai auzit tu ca pocait inseamna om fara de pacat?:O:O
nu am auzit asa ceva:O:O
cait= A-i părea cuiva rău, a regreta, a recunoaște că a greșit
pocait inseamna=) A-și mărturisi păcatele săvârșite, a se căi și a căuta să obțină iertare prin post și rugăciuni. ♦ A manifesta părere de rău, a avea remușcări, a se căi pentru o faptă, o greșeală etc. ♦ Tranz. fact. A face pe cineva să-și mărturisească păcatele sau greșelile și să se căiască de ele

sursa DEX

cand aude lumea de pocaciti se gandesc la penticostali/protestanti

poti sa fi si ortodox si sa fi pocait!

| versavia a răspuns:

Eu sunt catolica, el ortodox fiecare cu religia lui.

| Nita a răspuns:

Buna. Eu sunt ortodox si prietena mea este catolica si nu are treaba religia cu sentimentele :X

| valerica_3052 a răspuns:

Daca dragostea este destul de puternica intre ei, unul din ei ar renunta la religia sa pentru a trece la religia persoanei iubite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cerceteaza-i intai cultura daca totul este ok, inseamna ca poti sa-i accepti si religia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.mai ales ca nu stiti ce inseamna pocait. pocait poti fi si ortodox si catolic, si musulman si orice alt cult.la crestini toti care marturisesc un botez pentru iertarea pacatelor, in numele tatalui, al fiului si al sfantului duh, sunt crestini. pocaiti sunt doar acei care sunt nascuti din nou.adica au luat hotararea sa moara, pentru pacat, si sa invie in Iisus Hristos.adica sa se nasca din duh ankame.aia inseamna pocait.si durata relatiei tine de cat de bine cunosc cuvantul domnului si cat de puternica e dragostea dintre ei.caci iubirea e tot de la Domnul Dumnezeu.si dansul nu este, nici crestin, nici musulman, nici budist, nici altceva.de aceea a avut intelepciunea si bunatatea sa ne dea tuturor cate un profet, sa ne fie exemplu uman de traire fiecaruia in religia in care vietuieste.ca pana la urma tot la Dumnezeu ajungem toti. dupa cum stii si satanistii au un stapan al lor.fiecare va merge la stapanul pe care l-au slijit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atita v-a trebuit! sa va luati de pocaiti, ce aveti cu Bu Bu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Penticostal adicabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2 la suta draga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da... din pacate conteaza religiasad.
M-am casatorit acum 6 ani.Eu sunt ortodoxa. Familia sotului meu sunt in mare parte penticostali.Nu ne-am putut astfel sa ne casatorim decat civil. Avem 2 copii.Desi ne iubim foarte mult iar sotul meu este un tip foarte dezghetat la minte, am avut in nenumarate randuri discutii din cauza faptului ca familia lui ma marginalizeaza.Sunt persoane foarte dificile, frustrate si rautacioase. Este foarte greu sa supravietuiesti ca cuplu intr-o astfel de imprejurare si cred ca doar Dumnezeu ne ajuta. Pentru mine e foarte greu pentru ca sunt singura, departe de familia mea, la capatul lumii.Asa ca luati in calcul si problema religiei intr-o casatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si normal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia (de orice natura)nu este decat o inventie a omului si nimic mai mult...

| rOckx3 a răspuns:

Nu prea conteaza...Asa este la mine! Tata ortodox si mama pocaita.este greu sa decizi daca il botezi pe copil ortodox sau pocait.