| Notme a întrebat:

Credeti ca religia poate pune piedici unei relatii? Va dau un exemplu. Fata ortodoxa iar baiatul pocait.(din cate stiu la pocaiti femeia trebuia sa poarte rochii, nu are voie cu blugi )
Daca ati trecut printr-o relatie de gen, povestiti! Multumesc

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Cu afirmatia "femeia pocaita trebuie sa poarte rochii, nu au voie blugi" nu sunt de-acord.Nu e cazul sa generalizezi. Tine de principiile si incredintarea fiecaruia.Eu sunt pocaita, si intr-adevar duminica la biserica merg doar in fusta sau rochie, asa se cuvine.In schimb, port panaloni, ma imbrac cu mult gust si sunt multi care apreciaza modul meu de-a aborda vestimentatia.
Nu cred ca religia in sine pune piedici intr-o relatie, ci scopurile si principiile total diferite.Cred si sustin ca la baza unei relatii solide, sanatoase si frumoase, sta Dumnezeu.
Am avut un prieten ortodocs care m-a iubit foarte tare si eu de asemenea, am tinut la el foarte mult.Insa mi-am dat seama ca mergem pe drumuri diferite, caile noastre nu se intersectau, el avea alte scopuri, punea pret pe alte lucruri.Pentru mine spre exemplu era si este foarte importanta biserica, pentru el erau cluburile.Privind relatia noastra in perspectiva, nu am fi putut avea o familie din cauza disconcordantelor prea mari dintre noi.Eu imi doresc ca viitorul meu partener sa aiba aceleasi scopuri, sa mergem pe acelasi drum, sa ne educam copiii intr-un mod crestineste, placut, asa cum am fost si eu crescuta.Si in Biblie este un verset care spune "nu va injugati la un jug nepotrivit".
In concluzie, nu religia pune piedici, ci lipsa unei relatii personale cu Dumnezeu din partea ambilor parteneri.Asta este parerea mea, in care cred si pe care mi-o sustin...indiferent de cati stupizi voi primi.

25 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

@b3auty-in general relatiile de genul asta nu merg.Parintii lui stiu ce spun, si nu au nimic cu fata, doar ii vor tot binele baiatului.
La noi la biserica vin foarte multi baieti, crestini cu numele, cu scopul de a-si gasi o fata cuminte, serioasa.Frecventeaza o perioada biserica, incearca sa lase o impresie buna, de baieti seriosi dupa care se casatoresc cu cea mai faina fata din biserica. Ii promit marea cu sarea si dupa ce se vad cu "sacii in caruta" nu numai ca nu mai dau pe la biserica, dar le interzic si lor sa mai frecventeze biserica.Sunt extrem de multe cazuri in biserici de genul asta, si majoritatea s-au sfarsit prin divort.In ziua de azi sunt prea putin oameni care mai pun pret pe fidelitate, pe o credinta autentica, pe sinceritate si incredere. Daca nu iti inseli partenerul de viata. daca nu iti incepi viata sexuala la o varsta cat mai frageda, esti un ratat-cam asta promoveaza societatea in care traim. Pocaitii nu promoveaza si nici nu practica lucuruile astea.Nu pentru ca suntem noi mai buni ca altii ci pentru ca avem frica de Dumnezeu si incercam sa traim dupa placul si Voia Lui.
Cand ai o relatie in perspectiva casatoriei te gandesti serios daca puteti convietui impreuna conform scopurilor si principiilor de viata. Daca nu, mai bine renunti, desi doare enorm.

mira
| mira a răspuns:

Nu este o piedica, dar cel mai fanatic il va convinge pe celalalt sa-i urmeze credinta. Exista mai multe feluri de pocaiti, unii foarte receptivi la moda si tehnologie, altii foarte consarvatori.La care te-ai referit? Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Sunt de acord cu Ana. La bisericile de ortodocsi nu se merge in fusta, sau ma rog, decent? Asa si la pocaiti, trebuie sa dai slava Domnului nu cu buricul la vedere. Dar in restul timpului ne imbracam comod.
Nu sunt de acord cu relatiile intre cei de religii diferite pentru ca tot timpul vor exista discutii in familiile lor.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pentru mine ar fi de neconceput... pentru ca nu mai am nici o fusta. Doar pantaloni..., in plus transpir foarte tare si fara ceva pe cap... Depinde foarte tare ce cum esti, cat de mult pui pret pe imbracaminte. Relatia in sine nu poate fi impiedicata, dar daca sunt mici nimicuri care te enerveaza toata ziua... nu cred ca ajuta.
Oricum o relatie se construieste cu truda si se mentine cu munca si daruire. Dar daca este iubire adevarata... poate ca treci mai usor peste probleme. Oricum iubirea oricui este supusa intr-un fel sau altul la un test de-a lungul timpului. Ca este vorba de potrivirea sau nepotrivirea religioasa sau alte nepotriviri... asta ramane de vazut.
Dar daca din start consideri acest lucru ca fiind o piedica... va fi in mod sigur una din cele mai mari.

| cribus a răspuns:

Da sotul meu a fost pocait(am facut doar cununia civila)... dar nu am avut probleme din cauza religiei...

| gabrielutzu a răspuns:

Da ce draga, ti-e greu sa porti fusta/rochie? :laughing
Nu poti sa concepi ideea de a merge pe strada fara sa ti se vada buricu, spinarea si eventualele sunculitze? :laughing
Lasa draga ca arati bine si in fusta.

| mariusres a răspuns:

Pun o intrebare serioasa pentru pocaiti. De ce respectati cu strictete un anume stil vestimentar si mod de viata conservator impus de cei care v-au atras in secte (pocaiti americani mai ales) cand ei la randul lor nu respecta acele reguli, iar la ei acasa doar se amuza de prostia si habotnicia voastra?(cautati pe youtube emisiuni americane in care se dezbate aceasta problema). In SUA rar o sa vezi baptisti, penticostali, adventisti (poate mormoni sau iehovisti, dar nici din aia) care isi respecta dogma. Voi de ce inghititi tot ce va spun aia?

| powergirl a răspuns:

Eu sunt sau mai bine zis eram baptista si am umblat si la penticostali da e adevarat ca trebuie sa porti fuste rochii si batic in cap dar nu neaparat tot timpul la baptisti trebuie sa porti batic doar daca esti in biserica si numai daca esti maritata la penticostali e altfel ca trebuie sa porti batic tot timpul si daca nu esti maritata si tot timpul dar nu toti o respecta in ziua de azi asta depinde si ce vrea baiatul cu care esti. daca mai ai ceva intreabari ma poti intreba la mine e altfel pentru ca eu am trecut in religia lui ortodocsi. al luptat mult dar nu au ce face ce vreau eu tot il fac

| Notme explică:

Deci, baiatul accepta fata asa cum este. Problema sunt parintii lui! Parintii baiatului vor o fata de religia lor si din cauza asta fata inca nu ii cunoaste familia, pentru ca nu o accepta. (au destul timp impreuna)
Si in plus. dc fata ar purta fusta doar de dragul lor? (parintii baiatului) Daca ea nu este asa? eu cred ca religia nu ar trebui sa desparta lumea, daca nu esti de religia lor trebuie sa iti zica ca "esti din lume"? pentru ca asa zic ei, nu inventez eu.

| Notme explică:

A 2a optiune Mira. baiatul este mai degraba conservator. Dar nu foarte deoarece el accepta sa fie cu fete care nu e de religie lui, dar cred eu, ca atunci cand se vor casatori (daca o vor face) el ar vrea ca ea sa fie de aceeasi religie ca a lui.

| want2bMajestic a răspuns:

1 la mana... dca le spui pocaiti se supara.prefera sa le faci penticonstali.
2 la mana... unui ortodox i se pare cumplit sa porti tot timpul rochie, fusta. oricum... sec trecute toate femeile purtau rochie happy
3la mana...eu nu sunt botezat la nici un cult religios. stiu c se zice la ortodocsi despre acest fapt...ca ajungi direct in iad... dar sa nu abordam asa subiectul... dca ne gandim la Iisus care a fost botezat d catre Ioan Botezatorul la varsta de 21 de ani...nu stiu dca mai ai dc sa ajungi in iad...
si 4 la mana...sti c inseamna pocait? pentru ca majoritatea oamenilor folosesc acest cuvant. ei bine pocait inseamna omul fara de pacate, adica Iisus, doar el a fost pocait.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Penticostalii(refuz ii numesc pocaiti)pe care ii stiu eu nu concep ca unul din ei sa se casatoreasca cu un om de alta religie.nu conteaza k "peste gard" mai sunt si oameni buni, destepti, cu bun simt...nah,ce sa le faci! dar daca e vorba de persoane intelepte, tolerante, care stiu sa respecte parerile semenilor lor, se poate trece peste aceasta diferenta.eu am avut in liceu o profesoara ortodoxa, casatorita cu un barbat catolic.se iubeau si se intelegeau foarte bine.deci,e posibil! acum depinde de "temelia" fiecaruia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un musulman si un ortodox greu se inteleg.mai rar vezi relatii.au alte obiceiuri, alte conceptii despre natii etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca relatia ar presupune doar atat nu ar fi nimic, sunt mult mai mari diferentele in esenta.incepand cu cele psihologice si financiare si termina cu banala fusta si baticul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intr-adevar trebuie sa poarte rochii dar daca va iubiti puteti trece prin multe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ciudat, dar si eu am avut o relatie cu o fata care se asemana foarte mult cu ce spune Anna. laughing si am auzit si cuvintele "nu va injugati la un jug nepotrivit" de la ea... din punctul meu de vedere... a fost o relatie in care Dumnezeu a facut diferenta, nu eu sau ea sau religia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu religia este piedica ca pana la urma toti neam nascut cu putina credinta an dumnezeu daca iti iubesti partenerul te dai dupa el sau ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca Adee trece prin aceeasi chestie ca si mine. Si mie imi place de un baiat "pocait" ( baptist ) si eu sunt ortodoxa. Nu stiu daca e buna relatia noastra, daca ne-ar impiedica religia .deoarece in viata lui religia este foarte importanta iar eu nu pun un pret foarte important pe religie. Din punctul meu de vedere si al parintilor mei, relatia dintre mine si el ar fi ok. Ai mei o accepta. Dar el. refuza sa le spuna deocamdata alor lui despre relatia dintre noi dar nu pricep de ce. Inainte de mine, a mai avut o prietena tot ortodoxa pe care parintii lui au acceptat-o, ba chiar a si dus-o la biserica la ei. Eu de ce as fi diferita? Daca puteti sa-mi dati vreun sfat .va rog sa o faceti. multumesc :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba sa fim serios pana la urma tot se contrazic in religii, conteaza doar simpla credinta in dumnezeu, sincer mi se pare o prostie cantecele pocaitilor, ce il slavesc p dumnezeu cu asta? singurul lucru credibil este rugaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat ei se iubesc,, nu cred ca e o problema Dar eu as prefera un pocait, e mai bine asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt cel mai fericit copil am intrat pe mana Domnului i-am cerut iertare pentru toate pacatele

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Eu am o relatie de 3 luni cu un baiat care este "pocait" si ma inteleg super bine cu el. Pt. mine este baiatul perfect lasand la o parte micile defecte care nu prea se pot numii asa (pe care oricum toata lumea le are).Ii cunosc cateva surori si frati, dar ma gandesc la viitor. Eu nu o sa fiu niciodata de acord sa trec la religia lui. Imi iubesc religia si nu as putea traii in felul acela(cu restrictii). Inca nu am vorbit cu el despre acest lucru. Ce ma sfatuti? Multumesc anticipat.

| adeee a răspuns:

Eu una. m-am indragostit de un "pocait" sa zic asa.cum il numesc toti baieti care sustin ca ii sunt prieteni. Nu stiu ce sa fac. el nu mi-a zis de ce religie e si totusi mi-a zis ca nu le zice parintilor lui de relatia noastra pentru ca si asa nu ma accepta.nu am intrebat de ce pentru ca nu mi s-a parut interesant deoarece nici mama mea nu accepta baieti la varsta de 16 ani pentru mine. ea crede ca nu e bine si ca trebuie sa-mi continui studiile. oricum baiatul de care am zis imi place foarte mult si nu as vrea sa renunt la el. dar lumea ma obliga.tot timpul cand ies afara ma intreaba. ce iti mai face prietenul pocait si asa mai departe. iar eu nu suport asta.si nu stiu ce sa fac. vreau un sfat. daca sa raman sau nu cu el .nu stiu. ceva care sa ma ajute.