| Aldutssss31 a întrebat:

Intrebare pentru cei care au copii.Cat costa creșterea unui copil în perioada 0-2 ani? Hainute,pampers,lapte praf,lenjerie de pat, șampon si toata cele necesare.

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Costa foarte mult si trebuie sa te ajute cel cu care ai facut copil, sa nu te păraseasca si sa te lase sa il cresti singura, ca asa se intimplă in Romania faci copil si ăla se duce la alta si te lasa sa i cresti copilul, si cand e copilul mare el ca tată se lauda tuturor ca el l a crescut, da, cu vorbe sau cu ce.

| sierra1 a răspuns:

" Aldutssss31 : Cat costa creșterea unui copil în perioada 0-2 ani?"

bre, nu vorbești de un hamster. Pentru plodul tău dai totul sau nu-l faci, clar?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

Prea tirziu, ea deja are plodul.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La prima vedere am zis că e vorba de vreun hamster-ceva...

| Catrice a răspuns:

Haine sh,din magazine, de firma?
Pampers scump, eftin?
Lenjerie de fițe cu fir de aur și diamante, normala, sh?
Lapte praf high price, low price (scump sau eftin adică)?
Șampon la 3 lei sau la 50 lei?
Aprox, de la vreo 3000 la 30, 000 lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

3000? Deci pentru o familie cu 2 parinti si un copil ai nevoie de vreo 10.000 așa minim? laughing Aoleu

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dacă ii iei pătuț și peste 6 luni un an iei altul clar ca în luna aia dai mai mult. Sau cărucior care costa cu 4 cifre. Astea noi. Ca le poți lua și refolosite la jumate sau mai puțin.
Un copil creste, hăinuța luata azi, lua viitoare ii e mica. La fel, dacă vrea de fiță, scoate banuhee hee

| Aldutssss31 explică (pentru Catrice):

3000 de lei? Poate doar în lunile in care cumperi pat sau cărucior.In lunile obișnuite e mult prea mult.

| Catrice a răspuns (pentru Aldutssss31):

Una sunt nevoile unui sugar și alta ale unui copil de 2 ani.

| Frank51 a răspuns:

Nimeni nu are un buget fix, uneori cheltui 1500 alteori 700 pe lună, din câte am văzut la sora mea(care are 2 copii), când este mic cheltuielile sunt relativ mici, când crește cheltuielile cresc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Scutecele, hainele, laptele praf, consumabilele pentru igiena nu ar fi chiar asa de scumpe, dar mai sunt multe cheltuieli neprevazute de ex poate raceste, se imbolnaveste, si trebuie medicamente, vizite la medic etc.
La 6 luni trebuie sa incepi diversificarea si sa gatesti foarte des, mancare sanatoasa, care nu e ieftina.
Deci nu poate spune nimeni un pret estimativ pe luna pentru ca poate intr-o luna cheltui doar pe scutece, mancare si cateva haine, iar in alta luna cumperi carucior, jucarii

| Floridori a răspuns:

Hainute nu este necesar sa ii cumperi noi sau de firma pentru ca le poarta 1-2 luni si gata! Poate au cunoscutii tai hainute pe care sunt dispusi sa le doneze.Alta varianta ar fi sa mergi la magazinele SH din orasul tau, sa vezi unde au hainute mai bune si ieftine.In unele gasesti gecute bune sau hainute de iarna cu 5 lei, ori body, bluzite si pantalonasi chiar si la 1-2 lei. Poti gasi si paturele pentru copii, jucarii si alte chestii de genul. Daca mergi si cauti oferte, intrebi, gasesti cu siguranta.
Patut nu e nevoie sa ii cumperi pentru ca il va folosi o perioada si dupa aceea va strange doar praful. Daca ai gasi sa cumperi un carucior de tip landou, ar fi perfect pentru ca ar putea sa si doarma acolo la inceput. Daca nu, il poti culca in pat, in canapea, punand cateva perne mai grele la marginea patului astfel incat sa nu cada.Improvizezi...
Un samponel, o crema si un Bonnisan nu sunt o avere.
Lapte praf...eu sunt foarte de acord cu el si consider ca este net superior fata de laptele de la san care contine toate porcariile ce le bagam in noi.Dar daca nu ai banuti, incearca sa ii dai san in primele luni astfel incat sa nu dai bani si pe lapte.
Ii cumperi un biberon (suzeta nu o recomand si sunt total contra, dar daca vrei, o suzeta), o cadita din plastic in care sa ii faci baie.Albioara o poti cumpara de la orice magazin de tipul "38" sau de la un magazin chinezesc.
In rest, pana la 6 luni, copilului ii este suficient doar laptele.Cand incepi diversificarea, nu e asa costisitor cum spun unii.In primele luni, oricum copilul va continua sa bea lapte, iar alimentele pe care le vei introduce vor fi in cantitati foarte mici.Cateva lingurite de banana, un praf de gris cu lapte, cativa biscuitei in lapte, putin merisor ras, un ceai, piure de para sau de piersici etc. nu sunt o avere.Mai apoi, cand va incepe sa manance cartofi, morcovi, pui, oua si altele, oricum vor fi in cantitati foarte mici.

Ceea ce va costa mai mult, va fi carutul.La inceput vei mai lua si albioara, biberonul, hainute.In cazul caruciorului, nu mi se pare o afacere sa iei la mana a doua, pentru ca majoritatea l-au cumparat cu 1. 000lei si il vand cu 900.Gasesti carucioare noi, chiar de tip landou cu 400-500lei.Nu ai nevoie de marca si de fite.Ai nevoie sa iti faci treaba cu el.Plus hainutele si celelalte necesare (sampon, crema, ulei, albioara, scutece).Sa zicem ca in prima instanta cheltuiesti intre 800-1. 000lei.Dar dupa aceea, numai cu scutece, ocazional un Bonnisan, o hainuta pe care o inlocuiesti, o crema noua, un medicament in caz ca raceste, in primele luni te poti descurca cu 250-300lei pe luna daca stii sa te gestionezi bine.
Va trebui sa gasesti pentru tine o sursa de venit, deoarece pentru copil, alocatia de la stat va fi suficienta daca vei gestiona bine banutii.

Numai bine!

| AliGab a răspuns:

Hainutele le poti primi de la cunoscuti care au avut copii mici. De lapte praf nu este nevoie fiindca femeia poate alapta atata vreme cat nu are probleme cu tiroida. Lenjerie nu este musai nevoie, se pot folosi cele existente cu conditia sterilizatii lor inainte de a fi folosite pentru bebelus. Singurele lucruri imperios necesare sunt scutecele (in jur de 2 baxuri pe luna) si un sampon care te tine cateva luni...sa fie undeva la max 200 lei pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât costă e greu de zis, pentru că sunt costuri generale care desigur se aplică și la copil, dar nu numai. Dar dacă ar fi să mă refer la ce ai listat tu. costă vreo 500 lei lunar plus mult timp și efort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai unii se descurca cu ce primesc de la stat. Pui banii aia si extra pentru lapte praf, pampers, jucarii carti etc. Hainele nu sunt scumpe poate 50 lei pe luna

| SmaraldAlbastru a răspuns:

În jur de 700 lei. Căruciorul, pătuțul sau hăinuțele se pot lua folosite de la rude ori amici, sau chiar de pe olx.ro.
Atenție, sunt branduri mai mici care au produse mult mai bune decât cele consacrate.
Banii nu trebuie cheltuiți aiurea.

| Alinailies a răspuns:

Depinde de pretentiile fiecarei mame.
Dar ajutorul de la stat e suficient doar pentru copil.
Nu stiu cat mai este acum, eu luam 800 lei/luna si pentru copil ajungeau acesti bani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alinailies):

Ajungeau doar pentru copil tu din ce mai traiai o luna? Nu mincai sau aveai banii sotului?

| Alinailies a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A intrebat strict despre cheltuielile pentru copil, i-am raspuns.
Normal ca aveam alta sursa de venit ca doar nu hraneam copilul si eu inghiteam in sec.

| AlinTanase a răspuns:

In jur de 750 lei

| AlinTanase a răspuns (pentru AlinTanase):

Poti iesi si mai ieftin, costul de 750 de lei este atunci cand in acea luna i-ai luat si hainute si chestii. Poti sa stai si la partea de 500 de lei, 600 de lei, poate si 400 de lei.

| Perfekt a răspuns:

0 - 10 luni circa 800 lei constand in lapte praf, pampersi, servetele, sampon, creme. +1 an undeva la ~400lei.