| Vikaa a întrebat:

Intrebare pentru fete;
Fetelor,sa zicem ca aveti copii si aveti un sot gelos si agresiv cum ati proceda sa scapati tefere si nevatamate? Stim bine cu totii ca in marea majoritate a familiilor femeile sunt agresate atat fizic cat si verbal si nu e deloc ok,sunt atatia barbati care si-au omorat nevestele cu bataia si si-au abuzat copiii, sunt atatea femei care li se imbatau sotii si acasa cautau motiv de cearta cu nevasta si daca femeia nu se controla la vorba era calcata cu bataia. Ce este de facut si cum trebuie procedat?
Intrebarea este adresata persoanelor de sex feminin happy

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Adevarul asta e vechi de atata timp, exista pe net destule harti cu zonele lumii impartite de la cea mai favorabila cu femeile pana la zona cea mai nefavorabila pentru femei. Si ghici ce? Romania inca e in evul mediu. Era marcata cu rosu zona tarii noastre pe langa alte zona precum africa, orientul mijlociu, asia, america de sud. Barbatii in Romania se cred stapani atotstiutori, atotputernici si singurii provideri de bunastare intr-o familie. In general, barbatii din zona de est, balcani sunt ramasi in urma cu sute de ani. Mai ales barbatii aia needucati, inconstienti de drepturile omului, inconstienti de rolul femeii in familie si societate, inconstienti de neputinta si viciile lor.

Cu oameni din astia grandomani, umflati in pene, cand de fapt ei sunt nimeni-n drum, n-ar trebui formata o familie din start. Fetele cu adevarat se grabesc in Romania precum "fata mare la maritat". Gresit. Un om se cunoaste in timp. 3-5-7 ani. Stiu femei care au luat de sot un barbat numai dupa 5 sau 7 ani de relatie, cunoscandu-l foarte bine. Nu-ti formezi o familie cu orice scursura din cartierul / satul / orasul tau. Valabil si pentru fete si pentru baieti.

Cu barbati de astia carora li s-a agravat deja mania dupa putere, control si agresare a femeii in familie n-ai altfel cum proceda decat sa pui politia pe ei. Politie. Avocat. Divort. Judecata. Ordin de pastrare a distantei fata de femeie si copii.
O bataie buna nu le-ar strica. Pacat ca in creierul lor tot vidul intunecat va domni oricum.

43 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce naiba să stai lângă cineva care reprezintă pericol?

| laSoledad a răspuns (pentru Adry05):

Unele nu au unde sa se duca. Unele femei n-au casa, decat casa barbatului. Unele femei n-au avere, decat averea barbatului. N-au bani de judecata. Daca iau copiii din casa si fug, sunt barbati care le urmaresc pana la aduc de par acasa. Sunt femei amenintate sa stea sub diferite forme. Unele stiu ca daca barbatul afla de politie, sunt batute mai crunt. Unele nu vor ele sa-si strice casnicia, tac si accepta. Motivele sunt diverse.
E foarte rau cum procedeaza aceste femei, insa sunt ca un animal batut care nu mai indrazneste sa riposteze. Sunt impietrite pe interior. Au o casnicie de forma. Doar ele insele isi pot schimba viata, daca sunt destul de puternice s-o mai faca.

| Adry05 a răspuns (pentru laSoledad):

Alea îs unele cazuri, ea zicea strict dacă ai sta lângă așa ceva. Sunt destule femei fără calificări și așa care au reușit totuși să își găsească un job și să-și crească familia și fără bărbat. Totul e să reușești să te rupi din așa mediu. Faci cumva rost de dovezi asupra comportamentului și bagi divorț, având probe și tot nu au cum să accepte asemenea caz și clar ia și custodia și cred că și el e obligat să plătească pensie alimentară. Dacă e cazu, obții și ordin de restricție să nu se mai apropie de tine.

| laSoledad a răspuns (pentru Adry05):

Logic, asa ar trebui. Totul tine de mentalitatea lor. Pacat ca mentalitatea multora e obturata de frica si neputinta.

| RAY a răspuns:

Stai ca ma pot exprima si eu ca doar exista dreptul la exprimare, voi ati ales asta,acum va plangeti fetelor? voi faceti selectia sexuala, va meritati soarta,fiecare o merita,nu e vina nimanui e doar vina noastra, in loc sa stati cu un baiat bun,calm, de casa nu preferti unu rau, betivan, vagabond si apoi va plangeti, nu ca as fi de acord cu asa ceva, dar daca omul nu invata din greseli din ce dz sa invete? pe baieti buni i bagati in zona prieteniei si doar va folositi de ei atat

| relian a răspuns:

laughing "era calcata cu bataia" buna rau exprimarea asta,de unde le mai scoateti laughing
La cum te exprimi,sigur ala se enerveaza si numai din cauza asta,desi eu sincer mas amuza rau de tot laughing

Ai un sot gelos si agresiv,dar vrei sa scapi teafara laughing si asta e la fel,numai dume de astea bagi vad.

Daca nu vrei sa fii calcata cu bataia laughing tine gura inchisa,,cred ca ai si clanta cam mare,asia din ce povestesti.
Ai luat barbat din asta,atunci taci si inghite,esti la dispozitia aluia,el e sefu,face ce doreste,ca urmare daca el este foarte zgomtos,tu trebuie sa devii muta laughing desi si asa cred ca tot o sa te calce uneori cu bataia asa cum te exprimi tu laughing

Adresezi intrebarea doara femeilor de ce? Crezi ca daca vine o alta femeie si iti gadila orgoliu,ori iti povesteste ca si ea se afla in situatia ta,gata te simti mai bine? Dar poate mai stii,e si asta o consolare ca nu esti singura.

Asa trebuie sa procedezi,lasi clanta jos de tot laughing asa ai sanse mai mari sa supravietuiesti mai departe,ca de plecat de la ala nici nu se pune problema,tu nu muncesti,esti intretinuta,deci el e cu banu,asa ca garantez ca nu pleci de la el.

Ce ma mira pe mine,roi sa zic asa nu imi explic,uite acum as avea ocazia si te intreb,tu si altele ca tine cum puteti avea sentimente fata de un barbat care va bate si ce mai spui? Cum puteti sa iubiti un barbat de genul asta?

STu si ma gandesc ca numa o femeie anormala poate avea sentimente pentru un barbat de genul asta,deci voi ar fi trebuie sa mergeti la o clinica ceva,nu stiu dar de sanatoase la cao garantez ca nu sunteti si nu vorbesc cu rautate,este interesanta chestia asta.

As mai intreba daca poza de la profilul tau este a ta? Asa dupa cum vad eu poza,tipa din poza aia pare ciudata,sincer cel putin mie personal asa mi se pare.
Deci vorba lui Ray de vina is de fapt femeie si nu barbatii respectivi.
Daca barbatii astia care bat femei, nu ar avea cine sa se uite la ei, adica nu ar fi persoane genul tau, nu ar mai avea pe cine bate, ori calca cu bataia cum zici.
Concluzia? Aveti probleme psihice, poate nu asa grave dar ceva este in neregula cu voi.

| Vikaa explică (pentru relian):

Dar de ce mortii mei ar trebui sa-mi tin gura inchisa in fata barbatului, da cine-i el, Isus? Tipa este Billie Eilish, cantareata.Eu puneam o simpla intrebare,nu dadeam cu parul,nici casatorita nu-s. Puneam o intrebare pentru fete,sa vad cum ar reactiona in situatia in care se afla,dar s-au trezit domnisoarele din unii rolling on the floor Da ba,ai gandit-o mult,femeia face si treaba in casa, face si copii, are grija de hainele tale, practic e sluga ta si tot ea ii de vina? Un barbat cu asa gandire merita sa ramana singur, eu sper sa nu nimeresc unu ca tine, ca-i jale ba fratica rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru Vikaa):

Ba fatuca,eu am spus atunci cand il vezi beat,asa cum tu ai spus,stii ca face scandal,lasa-l dracu in pace,nu-i tine isonu,nu te lua cu el in gura laughing aia am spus,de aia trebuie sa tii gura inchisa atunci cand e dus in alta lume,pentru ca nu ai cu cine vorbi,mai rau faci daca comentezi laughing te calca cu bataia cum zici tu laughing

Pe de alta parte daca tu nu ai job,deci stai acasa,ce ai vrea sa vina tot barbatu sa iti faca curat,ori sa faca copii?laughing Ba ma lesi,deci nu-i sluga nimanui acea femeie. Daca tu alegi sa faci copii,nu ai job,ce ai vrea? Sa vina barbatutau de la munca sa iti faca curat,sa faca mancare si tu cu ce te ocupi?
Odata ce ai vrut copii trebuie sa ai grija de ei. Daca nu vrei sa ai grija,atunci mergi la munca,du copiii la bona si aia e, dupa va ajutati reciproc, dar si platiti bona amandoi.
Cam asta e gandirea mea, dar se pare ca tu ai nimerit altul, cu o gandire mai buna laughing unu care face antrenamente pe tine la box laughing
Unde pui ca eu imi spal singur ce am de spalat laughing de cand aveam nu mai stiu 10 ani am inceput sa imi spal singur hainele,asta ca idee.

Acu e mai usor,arunc hainele in masina, aia spala singura laughing ma anunta cand e gata,le scot din masina de slapat,alaturi e cea de uscat,apas pe buton si is gata uscate,nici macar nu le mai calc laughing
De mancare la fel manainc in oras laughing deci nu am slugi,iar daca am o femeie si aia face ceva mancare o face din placere,ca daca as avea una si vine sa-mi scoata ochii ca ea face mancare ii pun mancarea in cap si plec in oras sa maninc ceva bun laughing

Sa revenim la tine,cum am spus aveti ceva probleme la mansarda laughing in sensul ca aveti iubiti,soti,in general barbati,va bate,se poarta urat cu voi, dar voi ii iubiti la nebunie laughing, eu asa ceva, cum sa zic ma lasa masca cand aud.
Nu pot pricepe cum poti iubi pe cineva care te raneste. Faci asta doara daca ai ceva probleme la cap, altfel nu se explica.
Dupa cum observi eu nu tiu partea nici barbatilor nici femeilor.Cine greseste ala e de vina,,eu asta aratam,iar daca tie ti se pare ca gandesc naspa e fix problema ta.
Eu nu-s de acord ca un barbat sa isi bata femeia,ori ca o femeie sa isi insele barbatu,sau invers.
Daca nu iti mai place de cel cu care esti spui,uite hai sa o lasam balta,dupa ce esti singura sau singur te duci si iei pe toti sau toate la rand laughing
De batut eu as trimite un barbat sa se bata cun alt barbat laughing,acolo sa arate el ce tare e, nu sa bati femei si copii.
Iara daca am raspuns, asta e, am vazut ca si altii barbati au raspuns pe aici, asa ca am zis sa dau si eu cu ceva in voi laughing

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să iti iei toate măsurile de precauție posibile.Sa iti strângi bani si cand ai suficienți sa depui plângere la poliție pentru agresiune si sa bagi divorț, iar pe urma pleci din oraș,iti închiriez ceva într-un alt oras unde sa nu te găsească repede daca stii ca exista riscul chiar sa te omoare si te prezinți doar la divort,partaj, custodie etc fara sa stie el sau ai lui unde locuiești tu pentru orce eventualitate.
Eu una iti spun sincer ca o dată ce bărbatul meu ar deveni violent, mai ales daca am si copii as incerca sa stau cat mai departe de el. Poate eu ii pot face fata sau nu, poate se poate baga cineva pentru mine sau nu, poate isi poate face politia datoria sau nu, dar cu viata copiilor mei nu as riscă să mă joc.As aduce toate dovezile si martorii posibili ca sa demonstrez ca e agresiv si as cere custodie totală si pensie alimentară si m-as muta din orașul sau locul respectiv sa fiu sigura ca pot sa imi duc copii la scoala fara sa mi ia cineva pe sus.

| anonimg a răspuns:

N-au cum să îți răspundă numai fetele/femeile.
De vina scandalurilor și bătăilor în familie sunt amândoi: și el, și ea în aceeași măsură. Amândoi să se ducă la... unde le e locul. happy
Întotdeauna am avut o slăbiciune față de cei slabi. Aceștia sunt copiii care s-au născut din astfel de părinți depravați. Pe mine mă interesează fericirea copiilor.
Oamenii ar fi fost mai fericiți în viață dacă ar fi trăit singuri; și mai mult, dacă nu ar fi dat naștere la copii.
Și mai mult, din pricina acestor familii depravate suferă întreaga societate -fie că trăiesc în continuare împreună, fie că se despart.
Statul acordă cu prea multă ușurătate atât căsătoria cât și divorțul. Rezultatul: familii ușuratice; imoralitate. Statul se autodistruge prin ușurătatea căsătoriilor și a divorțurilor. Iar concubinajul ar trebui interzis prin lege.
Atunci oamenii ar deveni mai responsabili. Ei ar renunța la viciile degradante ca să își formeze familii.

| laSoledad a răspuns (pentru anonimg):

De acord. Un stat socialist incuranjeaza familia. Familia saraca si dependenta de stat si de politicieni. Nuse incurajeaza individualismul, educatia si independenta femeii in societate. De mica e manipulata la sat sa se marite repede, ca daca nu ramane fata batrana. Pune botul la unul din sat, ii ajunge sub papuc grandomanului taran, ca Ana cu Ion, pana ajunge s-o omoare-n bataie.

| Plato a răspuns:

Cand vorbim deja de agresiune fizică, nu mai exista cale de intoarcere, nu mai exista scuze, iar victima trebuie neaparat sa nu accepte si sa plece imediat.
Isi poate denunța sotul la Politie, poate suna chiar la 112 cand acesta isi iasa din fire si e periculos. Dupa eveniment, normal ar fi sa divorteze si sa plece cu tot cu copii, evident.

Nu sunt deloc de acord cu exprimarea ta: "marea majoritate a familiilor femeile sunt agresate". Pe bune? Marea majoritate? Hai sa nu o dam in ideologii extremiste si exagerări, iti garantez ca nu e nici pe departe vorba de un numar atat de mare de familii.

| laSoledad a răspuns (pentru Plato):

Sunt, dar nu denunta. Nu sunt cunoscute de marile mase. Raman cazuri izolate, caci femeia tace si inghite multe de la barbat. Mai ales ca sa nu strice casnicia. Procedeaza prost, insa de aia crede populatia ca sunt putine cazuri. Cazuri sunt mai multe cu siguranta, insa raman mute in bula lor familiala.

| Vikaa explică (pentru laSoledad):

Sunt chiar foarte multe cazuri de violenta, mai ales la sate, dar si la oras si totusi nici o autoritate nu se sesizeaza, din pacate...

| laSoledad a răspuns (pentru Vikaa):

Din oficiu nu se va sesiza niciuna. Ai vazut ce e la sat. Aia au trai bun din banii publici, prefacandu-se ca muncesc, ca au linia ocupata de urgente, ca au totul sub control. Daca victima nu lupta pentru propriile drepturi, justitia nu are cum sa te apere. Sunt si cazuri mai triste, in care copiii, saracii, tot la tatal betiv au fost repartizati. Sa vezi acolo viata curmata de mici. Baieti si fete batuti si violati si pusi la munca pentru bautura. Sunt destule cazuri in presa din trecut. Mare parte din Romania e inca in evul mediu - Dark Ages.

| Plato a răspuns (pentru laSoledad):

Multe, dar nicidecum "marea majoritate".
Daca tace si inghite deja e problema ei. Politia nu i-l poate lua de pe cap daca nu face plangere.

| laSoledad a răspuns (pentru Plato):

"Daca tace si inghite deja e problema ei." - Da, aia e problema in sine. Ca unele femei nu pot rupe tacerea. Nu inseamna ca daca in presa sunt putine cazuri, doar atatea sunt. Pana sa afle politia, aia e problema in multe familii. Si unii de aici se mai intreaba ca de ce nu ii denunta. Femeile niciodata nu sunt agresate fara sa fie mai intai amenintate si tinute sub papuc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sunt baiat si vreau sa iti spun ca Romania e o tara de cu+rve si de prosti mai exact suntem de rasul lumii avem atatea biserici si atatia preoti si nu invatam nimic suntem mai rai ca animalele asta e.
https://www.youtube.com/watch?v=Y7rtDkWFrVg
https://www.youtube.com/watch?v=e4FF2kIDRIs
https://www.youtube.com/watch?v=vyj2vqPRxJs
https://www.youtube.com/watch?v=X3F032fevqs

Daca copii (atat fetele cat si baietii) nu sunt educati (cei 7 ani de acasa si educatia crestina si familiala lipseste) iti dai seama ca nu se va schimba nimic adica ramanem tot niste distrusi ca tara. Divorturiile au ajuns la 70% deci despre ce educatie sa mai vorbim, recunosc ca tata ma batea de rupea oasele in mine dar eu nu am ajuns asa de rau ca el practic sunt mai cu mot sa zic asa iar violent nu sunt pentru ca eu stiu ce inseamna sa ti-o ei rau si nu imi sta in fire sa dau in cineva.
Sa vezi ca nu o sa se schimbe nimic dracii astia mici sunt rai si cand vor fi adulti trecuti de 18 ani sa vezi tu atunci viitor adica apa, paie si bataie exact ca la vaci iti dau un exemplu de pedepsire a femeii: https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA

Aici e IADUL pe PAMANT ce sa mai... dar sa vezi ca nu o sa se schimbe nimic si azi am vazut un caz cu un idiot care isi batea femeia si copii saptamanal, degeaba vorbeste preotul in biserica ca ei nimic nu invata https://www.youtube.com/watch?v=Z_TpW84VKtM degeaba se duc la biserica ca nu invata nimic https://www.youtube.com/watch?v=lhY3koHs5fo.

Si inca ceva sa vezi tu ce rau o sa fie mai in colo deja generatiile sau stricat rau de tot sa vezi tu ce rau o sa fie https://www.youtube.com/watch?v=F3AKuhIlTG4 suntem de rasul LUMII.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e de rahat.

| Superior a răspuns:

Daca voua va place sa va dati pe langa baieteii "rai" si agresivi, cand sunt atatia tipi de treaba, cuminti si amabili, ce sa va fac? big grin

| OrdanKarris a răspuns:

Existau vremuri in care tatal fetei alegea ginerele si il alegea pe niste criterii foarte bune, iar fata era virgina. Uite de asta rezistau familiile inainte. De cand cu feminismul, femeia isi alege singura monstrii pe niste criterii absolut hilare si tot muierile se plang ca sunt agresate si ca sunt victime ale violentei domestice. Voi va alegeti monstrii din casa, cu acei monstrii alegeti sa procreeati, apoi lasati copii fara tata pe motiv ca nu va e bine voua. Faceti greseli elementare si tot voi va plangeti aiurea. happy

| christine99 a răspuns:

Trebuie sa te duci la politie si sa depui plangere. Sa fii o persoana independenta, sa poti sa te intretii si fara el. Sunt si femei care le zic copiilor "ei si ce daca mi-a dat taica-tu un pumn in cap, asa primesc toate femeile" si am vazut si femei care sar la bataie( nu ca s-ar compara un pumn de femeie cu unul de barbat), la ce ma refer e ca lipseste si educatia unui comportament adecvat.

| Daniel323 a răspuns:

Semnale ai avut de cand l-ai cunoscut.Dar le-ai ignorat.
Cunosc un caz in care a luat o palma in ziua nuntii, dar s-au despartit 10 ani mai tarziu dupa batai si certuri de pomina.Ar fi putut sa o faca inainte de a spune da.
Dar gura lumii si comoditatea au contat mai mult.

| laSoledad a răspuns (pentru Daniel323):

Asa cred si eu. Semnale da de tanar. Si eu stiu un astfel de caz cu un tanar casatorit. E si fata de vina ca l-a acceptat de sot. Mai sunt unii lasi care intai le lasa gravide si-apoi se marita cu ele. Daca mai e si o fata mai bogata ca el, a dat lovitura.

Daca el e mai bogat ca ea, iar ea se muta la el, tot a dat lovitura. A prins-o sub papuc. O bate si-o ameninta c-o arunca in strada. Cu tot cu copii.

Si unii de aici se mai intreaba ca de ce nu ii denunta si ca nu sunt asa multe cazuri. Baietei naivi care habar n-au de lumea reala in care traiesc. Femeile niciodata nu sunt agresate fara sa fie mai intai amenintate si tinute sub papuc.

O femeie libera cu adevarat are alte parghii prin care poate proceda impotriva lui. O femeie conditionata, nu.

| Depoka a răspuns:

Daca femeia respectivă tine la viata sa si a copiilor săi, sa plece si sa nu se mai uite in spate! Eu nu am sa tolerez nici o palmă! Si nu e virba ca " femeia nu se controleaza"la vorba ci are si ea dreptul la replică! Aviz pentru toate fetele si femeile, barbatul nu îți este stăpân si nu are drepturi asupra ta decât dreptul de a te proteja si a te iubi! Nu suntem copaci sa prindem radacini. Unde nu te simti bine/ confortabil, in siguranță etc pleacă, fie in acest caz, fie la un loc de munca, școală etc.

| costinvlad49 a răspuns:

Îl iei cu toporul când nu este atent direct în cap. Sau ii dai clor pe gat sau în ochi sa orbeasca sau sa rămână mut.

Răspuns utilizator avertizat
| Madalina_Bajan_1983 a răspuns:

Parasindu.l si facut sa plateasca pentru ce a facut

| UnCeSiDeCe a răspuns:

Vezi ca ai o mica greseala de exprimare deoarece tu ai afirmat ca,, in marea majoritate" a vietii de familie exista mereu un barbat violent cu femeia si copilul ceea ce este gresit.
Iti dau dreptate ca exista cazuri de violenta domestica inregistrate in tara noastra, dar ele sunt intalnite in randul familiilor dezorganizate unde nivelul de educatie este mediu inspre deloc intalnit la ambele sexe din aceea familie. Dar nu este,, deloc ok" sa generalizezi ca,, marea majoritate" a barbatilor sunt violenti cu femeile.
Un exemplu ar fi statisticile din 2017 care arata ca au fost 20.531 de fapte de loviri și alte violențe dintre care 18.835 bărbați (92%), 1.588 femei (7, 7%), 85 băieți și 23 fete; si daca punem in balanta 20. 531de fapte de loviri și alte violențe cu numarul populatiei tarii in 2017 care era 19, 64 milioane.
Numarul 20.531 nu este nici macar 1% din populatia tari.
Asa ca sper ca ti-am deschis ochii.

| laSoledad a răspuns (pentru UnCeSiDeCe):

Daca ai fi invatat statistica macar o ora in viata ta, ai fi stiut prima lectie din statistica. Hai ca ti-o zic eu! laughing

Exista 3 tipuri de minciuni in lumea asta:
1) Miciunica mica
2) Minciuna gogonata
3) Minciuna statistica

Nu neaparat ca sunt minciuni statisticile, doar ca nu reflecta imaginea fidela si intreaga a realitatii. La fel cum ai corectat-o pe cea care a pus intrebarea sa nu mai foloseasca termenul "marea majoritate", nici tu nu mai da copy paste la statiatici trunchiate. Ala-i doar numarul cazurilor care au fost facute pana la urma publice. Este varful icebergului doar. Sunt atatea familii, mai ales de la tara, dar si la polul opus in familiile de top, unde femeia e supusa si tinuta sub papuc, e amenintata, e mutita, incat nu indrazneste sa faca plangere. Asa ca statisticile nu reflecta realitatea romaneasca. laughing

| UnCeSiDeCe a răspuns (pentru laSoledad):

Sa stii ca este foarte usor sa faci afirmatii in stanga si in dreapta cand nu ai o baza pe care sa se sprijine una pe alta.
Si iti dau dreptate cu privire la faprul ca statisticile nu sunt fidele, dar eu marcar am reusit sa creez o imagine cat de cat detaliata asupra realitati in care traim.

| laSoledad a răspuns (pentru UnCeSiDeCe):

De ce tii mereu sa te compari cu altii prin stanga si prin dreapta?!

''Sa stii ca este foarte usor sa faci afirmatii in stanga si in dreapta cand nu ai o baza pe care sa se sprijine una pe alta."
- Nu ai cum sa judeci, daca nu cunosti persoana. Mai fa statistica, mai documenteaza-te mai mult de 2 minute pe net despre hartuirea in diversele sale feluri fata de femei in Romania si abia dupa aceea, sa emiti o judecata de valoare.

"dar eu marcar am reusit sa creez o imagine cat de cat detaliata asupra realitati in care traim." - obisnuoesti des sa te lauzi singur intr-o situatie?
Imaginea nu este creata de tine, ci de sursa de unde ai luat citatul. Daca te pun acum sa-mi zici sursa, nu cumva sa-mi trantesti un ziar, ca ala nu e sursa reala. laughing

Apropo, ai mari probleme cu scrierea limbii romane. Ori nu cunosti gramatica limbii romane foarte bine ori esti ignorant si nu vrei s-o inveti. Pune-te intai la punct cu gramatica, zic, si dupa aceea poti sa incepi cu cercetarea ta indelungata din surse plauzibile si diverse despre hartuirea sexuala in familiile romanesti. Ar fi o tema buna de inceput in cultivarea ta!

"Si iti dau dreptate cu privire la faprul ca statisticile nu sunt fidele" - Nu-mi asum eu dreptatea. Dreptatea e a realitatii care atesta limitarea statisticii. Daca inca continui sa spui ca tu ai creat o imagine cat de cat detaliata asupra realitatii in care traim, asta nu inseamna ca e si corecta, plauzibila. Detaliat nu inseamna real. Stii ce-i aia macar abatere de la medie? Sau abatere medie patratica? Nu stai. Hai ca te iau mai simplu. Stii ce-i aia cazuri raportate din total cazuri existente? O sa-ti dai si singur seama pe viitor ca cifrele alea sunt doar varful icebergului si ca nu reflecta bine realitatea. Pentru ca astfel de deformari ale realitatii apar si in alte domenii romanesti: productia de grau raportata de Romania la UE, date economice, printre care inflatie, IPC si multe altele pe care le-am studiat si inclusiv profesori batrani cu ani buni de experienta ne preveneau impotriva modului cum sunt masluite datele oficiale. Asa ca nu ma lua cu povesti de adormit copiii, ca nu ti-ai gasit persoana potrivita. Te fac sah mat la statistica si la mate, ce sa mai zic de cercetarea despre violenta de gen in Romania.

Mai invata despre statistica sau mai documenteaza-te despre violenta de gen, ca sa avem cu adevarat ce sa vorbim. Deocamdata esti la nivelul 0 de dat raspunsuri copypaste de pe net, incapabil de a-ti formula o proprie opinie, fiind in necunostinta de cauza. Dar asta se poate schimba. Citesti. Te cultivi. Din mai multe surse decat un copypaste amarat. Citesti iar. Discerni ce citesti. Cauti in mai multe surse. Faci studii de caz. Gandesti cu propriul tau cap si-apoi, in cativa ani, mai avem ce vorbi. Acum dai dovada doar ca esti in afara subiectului. E dezamagitor din partea ta cum iti asumi cu atata ignoranta niste date. Bafta!

| UnCeSiDeCe a răspuns (pentru laSoledad):

Bine zis, Respect

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Am lucrat la statistică. Din perspectiva mea, afirmațiile dtale sunt tendențioase. Cei ce colorează harta României în roșu, când se referă la violența în familie, o fac din birouri, care au și ele interesele lor.
Așa că realitatea este undeva la mijloc.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Las ce nici cei de la INS nu sunt sfinti. Am decriptat impreuna cu profi experimentati unele informatii trunchiate ale INS. Toti sunt manati de interese.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Ei sunt funcționari. Nu pot fi mânați de interese. Ei servesc statul iar dacă mint sau trișează, suportă consecințele legii. Sunt proceduri de colectare și procesare a datelor care nu pot fi trișate. Se pot face erori, dar erorile intenționate pot fi decriptate. Așa că profii tăi au observat ceea ce au vrut ei.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Cat ii mai aperi! laughing

Noi am studiat metodele de formare a unor indici si modul cum sunt interpretati acestia catre public. IPC-ul e exemplul cel mai comun de rezultat superficial transmis public de catre INS. Profii mei si multi altii de la alte facultati despica problema in 4, ne spun adevarul gol golut, caci nu au interese. Ne invata tehnicile cu mai multa acuratete decat se utilizeaza ele in sistemul public. "Ei servesc statul". Tocmai ca interesele si rezultatele sunt dirijate de sus. Cei de la Comisia Europeana s-au prins de mult de asta. Avem si exemple recente.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Eu mă exprim în funcție de realitățile trăite de mine când am lucrat acolo, în interiorul sistemului, nu am nici un interes să perii pe nimeni. Statistica este un instrument pe care statul își bazează deciziile, de care depinde supraviețuirea.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Eu imi bazez afirmatiile pe teoria detaliata expusa in diverse teorii romanesti si straine si pe modul corect cum ar trebui calculati indicii, nu pe practicile unei institutii. Se stie clar ca rezultatele statistice sunt limitate de multi factori si nu coincid cu imaginea fidela a realitatii, insa legat de IPC este o adevarata sarada. Nu reflecta foarte bine imaginea societatii in schimbare, e foarte limitat. Ramai la experienta ta. Eu raman fidela modului corect cum ar fi trebuit sa se desfasoare calculul unor indici. Raman fidela teoriei fundamentale, nu practicilor masluite.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Ce dovezi și argumente ai că datele furnizate de INS sunt rezultate ale unor practici măsluite? Când pornești în analiza unui fenomen, cu un bias, cu o prejudecată așa cum mi se pare mie că faci dta, nu este de mirare că ajungi la concluzii greșite. Astfel INS ar trebui să utilizeze proceduri conform unor teorii pe care le susții dta, iar practicile lor sunt greșite. Dta și diversele teorii, știți mai bine cum ar trebui să își facă treaba INS, iar ei sunt băieți răi, și măsluiesc, right?

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

IPC-ul, de exemplu, e doar o gluma proasta. Este un indice care comporta un cos de cumparaturi superficial raportat la nevoile societatii. Cosul de cumparaturi raportat la o familie trecut pe lista guvernului contine un numar foarte limitat numai din acele produse alese de guvern, a caror preturi nu se schimba atat de des precum la alte lucruri de mare necesitate pentru populatie, omise de guvern. Cheltuielile si cantitatile consumate de familii sunt preconizate tot de guvern, mai ales cand se fac preconizari despre cat ar trebui sa cheltuiasca o familie obisnuita si cu ce venit minim ar trebui sa traiasca in medie. Ia in considerare informatii neconforme cu realitatea vremurilor noastre, cu atat mai mult legat de compozitia cosului de cumparaturi stabilit de guvern. Iau in considerare ce le convine lor. Astfel, le iese rata inflatiei in limitele in care sunt ei constransi de UE si totul le merge ca pe roate mai departe, ca si cand nu ar fi niciun defect. In realitate, preturile cresc galopant la o paleta mult mai larga de lucruri foarte des utilizate de romani si care nu se regasesc pe lista guvernului. Asta indica clar o neconcordanta intre ceea ce e pe hartie statistic si ceea ce in realitate. O guvernare proasta are consecinte negative in societate si o subordonare a INS guvernului nu denota altceva decat sporirea puterii de decizie in acea institutie. Indicii sunt o metoda de a lua pulsul societatii, insa una destul de limitata, cu asta si profesorii au fost de acord. Sunt si multe alte metode prin statistica nu reflecta realitatea romaneasca, insa se pare ca nu privesti obiectiv situatia, incat sa-i recunosti si minusurile.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Eu cunosc un aspect de exemplu.
Și acest aspect îl cunosc parțial din interior, căci am avut datorită activităților și preocupărilor mele informații din domeniu.
Ștatul este condus și prin finanțele lui. Politica financiară este condusă de Banca Națională care stabilește și influențează rata cursului de schimb, cantitatea de monedă de pe piață, rata dobânzilor la creditele bancare. De stabilitatea acestora, depinde economia statului și funcționarea lui. Deciziiile la acest nivel nu pot să fie luate pe ghicite, ci pe baza unor informații din teren, din țară. Informațiile furnizate de INS, stau la baza acestor decizii, care nu se pot lua pe presupuneri și ghicit. Astfel, INS este instrument de funcționare a statului, și statul deocamdată funcționează și nu a dat faliment, cursul de schimb este ținut în frâu, inflația la fel. Astfel INS a cărui practici le critici dta este instrumentul, că altul nu există. Dacă profesorii tăi ar fi așa deștepți ar conduce ei și teoriile. Cei ce conduc o fac pentru că știu mai bine ce să facă, iar dacă știu ceva o știu datorită INS.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

"Statul este condus și prin finanțele lui. Politica financiară este condusă de Banca Națională care stabilește și influențează rata cursului de schimb, cantitatea de monedă de pe piață, rata dobânzilor la creditele bancare. De stabilitatea acestora, depinde economia statului și funcționarea lui."
- Hell no. Nu se numeste politica financiara. Le bagi pe toate la un loc si faci ghiveci. Statul conduce politica fiscal-bugetara legata de colectarea veniturilor si gestionarea si redistribuirea lor catre populatie. Prin asta se dezvolta sectoarele publice. BNR nu este subordonat statului. Este independent de stat si da seama doar Parlamentului. BNR conduce politica MONETARA si cu greu tine inflatia in frau, fiindca ea nu tine de competenta bnr, ci de fluctuatia pietei si de actiunile statului. BNR ajuta doar incident la "stabilitatea cursului". Statul este in fond, primul care cauzeaza in influenteaza inflatia. Mai reciteste teoria finantelor publice.

"decizii, care nu se pot lua pe presupuneri și ghicit." - Ba, tocmai asta se discuta de multi economisti si se observa clar cum statul a preconizat, a luat in considerare in cosul de ccumparaturi public pe baza caruia se stabileste IPC, numai un numar superficial de bunuri, al caror pret nu fluctueaza asa de mult precum al altor bunuri de mare importanta in familiifamiliile romanesti. S-au ales fix acele produse rudimentare care nu definesc cu claritate "produsele de baza" ale societatii, in realitate. De acolo, inflatia nu este cifra reprezentativa a realitatii. E doar o cifra de referinta. Preconizarile pe urmatorul an in legatura cu veniturile si nivelul inflatiei tot statul le face, pentru previziunea bugetara. Si tocmai ca din previziuni bugetare neconforme cu realitatea s-au ajuns la deficiente in colectarea veniturilor supraestimate si nevoia rectificarii bugetare. Au spus-o multi inaintea mea, nu am observat-o doar eu.

"și statul deocamdată funcționează și nu a dat faliment, cursul de schimb este ținut în frâu, inflația la fel"
- "Statul nu a dat faliment" - ce expresie. Nu, omule, e in prag de faliment, cu deficit bugetar in crestere si inflatie record. Statul se imprumuta la dobanzi record pe piata externa tocmai din cauza faptului ca situatia guvernamentala riscanta nu mai prezinta incredere in ochii creditorilor externi. Statul a marit cheltuielile, a ramas fara fonduri si acum nu stie din care sectoare publice sa mai taie fonduri si sa faca rectificari bugetare, fiindca ceea ce scrie pe hartie nu bate cu realitatea oabla. Pe plan politic, guvernul se dezmebreaza in fiecare zi cu plecarea sau demoterea unor ministri si este o criza care mistuie intern guvernul. Desi prima doamna a noastra din guvern incearca sa linisteasca publicul, au decetiuni mari in gestionarea politicilor statului public, mai ales a politicilor fiscal-bugetare si de investitii!

"Dacă profesorii tăi ar fi așa deștepți ar conduce ei și teoriile. Cei ce conduc o fac pentru că știu mai bine ce să facă, iar dacă știu ceva o știu datorită INS."
- Profesorii mei si multi alti profesori si-au urmat cariera pe care au vrut s-o urmeze, nu trebuie sa-si schimbe profesia. Din pozitia de profesor au tot dreptul sa vada obiectiv situatia si sa denunte derapajele, fiindca la baza sunt tot economisti, unii chiar au facut parte din INS, alti profesori au venit de la Curtea de conturi, am un profesor fost director de banca si multi alti profesionisti! Si stau foarte bine acolo, din pozitia de profesor pot vedea clar derapajele institutiei si invata corect noua generatie. La experienta lor, cel mai bine fac ca dau mai departe teoria corecta si metodele trunchiate folosite in institutii, nu numai la INS. Daca esti atat de preocupat de INS, fiind din interiorul sau, fara sa fii capabil sa vezi situatia si din exterior, asta este, denota lipsa de obiectivitate. La fel cum au si practici bune, au si minusuri atat INS-ul, cat si guvernul. Multi economisti au semnalat rezultatele trunchiate si interpretarile superficiale ale INS in unele cazuri. Profesorii si ceilalti economisti sunt intr-atat de destepti incat sa priveasca limitarile si sa propuna solutii, spre deosebire de functionarii din institutie, despre care si tu spuneai, sunt un simplu instrument care urmeaza un algortim dat. Profii aia sunt oameni liberi, respecta teoria consacrata in domeniu, atat romana, cat si straina, nu sunt constransi de sefu'. Ne dat de gandit zi de zi despre cu ce se mananca statistica aia si practicile de sus.