| SadBoyForever a întrebat:

Isi bat joc de mine crying mereu la ora de fizica 3-4 elevi din clasa si profesoara nu le zice nimic. Pur si simplu ma jignesc crying zicandu-mi ca sunt un tocilar, prost, ma si lovesc in timpul orei iar profesoara nu numai ca nu le face nimic, dar rade si ea cu ei de mine, iar ei mi-au zis sa nu spun parintilor ca oricum nu am nici-o dovada.
Va implor! Cum pot face sa inceteze acest calvar?
Maine la prima ora, cand am fizica iar isi vor bate joc de mine crying!

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pe fondul acesta au aparut gastile in SUA, si ma tem ca acelasi lucru se va intampla si la noi. Ii urmaresc pe baietii care sunt "bullied" de altii, apoi ii racoleaza. Apoi la baietii astia "zmei" li se intampla tot felul de accidente ciudata, iar cei care au fost racolati sunt inghititi permanent in sistemul mafiot.
Singur nu te poti lupta cu alti 3-4, daca nu ai prieteni care sunt in stare sa-ti sara in ajutor.
Singura modalitate pe care o vad eu este sa se organizeze un flagrant, fie sa-i filmezi cu o camera ascunsa. Cu dovada in mana poti scapa definitiv de ei.

| harciog a răspuns:

Nu chema pe nimeni si nu spune nimanui.Fiecare om e dator sa-si cistige singur respectul.Nu vei rezolva nimic daca intervine altcineva, oricine ar fi el.Sint constienti toti ca ti-e frica, o frica pe care n-o poti depasi si te streseaza asta.O minte stresata de cele mai multe ori e confundata cu prostia.Depaseste-ti frica si totul se va termina cu prima iesire.O singura lovitura sa-l umpli de singe la bot pe unul este de ajuns.Te vor lasa in pace.

| Zenithf a răspuns (pentru harciog):

Deacord cu totul, mai putin cu sangele. Mai rau este faptul ca idiotii aia nu se simt puternici decat daca sunt 3-4, deci domnule harciog fi sigur ca nu o sa iasa prea bine pentru baiatul asta daca se pune singur cu toti deodata.

| harciog a răspuns (pentru Zenithf):

Intentia nu e de a invinge un grup ci de a le cistiga respectul in sensul ca esti in stare sa ripostezi.E de ajuns sa vada ca esti in stare sa lupti. Daca se gindeste la cine o sa invinga si cine nu, nu o sa cistige niciodata nici o lupta pentru ca nici n-o sa lupte vreodata.

| Zenithf a răspuns (pentru harciog):

Chiar ai dreptate, eu am patit asta, dar am avut de furca cu unul singur. Se uita dispretuitor la mine, ca pre sunt baiatul mamei, crescut in puf, sau ma rog, ce altceva m-a fi considerat el. Dar odata mi-a sarit mustarul, nu mai stiu din ce, si am ajuns de ne-am tavalit amandoi pe parchetul clasei. Dupa aceea m-a privit cu alti ochi si n-am mai avut probleme cu el, cred ca am devenit dintr-odata egalul lui.
Poate asta si asteapta aia de la Ionut, pentru ca nu stiu alta limba decat bataia. Ionut, sari la bataie? thinking

| harciog a răspuns (pentru Zenithf):

Indiferent ce crezi iti spun ca unui om care doarme si recurgi la apa rece sa-l trezesti si nu o face ii frigi si citeva leoasbe in bot.A merge pe cale rationala in momentul de fata e inutil pentru simplu motiv ca ar trebui ca oponentii sa fie si ei rationali.Dar nu-s.Si atunci ce facem? Ii facem sa rationalizeze, dar cum? Exact un raspuns prompt la ceea ce cunosc ei cel mai bine.Altfel stii ce se va intimpla? Se va duce la director, se vor lua masuri, dar instinctul de dominare exulta mai ales la animale de genul alora si ii vor intoarce lectia acolo unde directorului si tuturor profesorilor li se termina responsabilitatea.

| Rockart a răspuns:

Roagă un părinte ca mâine să meargă la şcoală şi să vorbească cu directorul.

| IMC90 a răspuns:

Spune-le ceva asa incat si parintilor lor sa le fie rusine ca s-au nascut

| DenisaMetal a răspuns:

Tu trebuie sa devi puternic, sa fi in legitima aparare.Nu ii mai asculta pentru ca te negajesc si ei vad ca tu esti suparat.Fii autoritar cu tine insuti.Si fii ia masuri spune-le parintilor tai, si du-te la scoala cu unu dintre parinte si explica-i dirigintei tale sa i-a masuri.

| Fineness a răspuns:

Da-le si tu niste replici usturatoare sau mici injuraturi.Da cu cornul in ei sau cu altceva.Nu renunta la batalie.Sunt niste idioti si merita sa le arati ca nimeni nu-si bate joc de tine.Iar parintilor, spune-le si sigur iti vor lua apararea.
Retine:Numai TU contezi! Nu esti mai prejos decat tampitii aia.Da-i dreacu!

| Anca95 a răspuns:

Anunta-ti parintii de situatie.Roaga-i sa vina la scoala sa vorbeasca cu diriginta si sa ia masuri.Ia si tu putina atitudine si incearca sa nu mai fii sacul lor de box spune-le ca mai bine esti tocilar decat prosti monument, din comportamentul lor asta reiese.

| anonim4565 a răspuns:

Nu-i injura si nu spune nimic rau impotriva lor...sa-ti zic o intamplare amuaznta dar de folos:intr-o zi intr-un sat s-au mutat doi batrani.Deoarece erau pocaiti ceilalti au decis sa-i faca sa plece din sat.ii dispretuiau si isi bateau joc dar intr-o zi s-au pus sa le dea jos acoperisul.Batranul spune catre nevasta sa :draga du-te si fa o mancare buna ca uite ce se chinuie acestia sa munceasca.Cand oamenii au vazut ce a spus le-a crapat obrazul de rusine, si le-au facut la loc acoperisul.deci respecta-i si rasplateste-le raul cu bine.dar totusi ar fi buna si varianta sa-ti chemi parintii la scoala sa vb cu profesoara.
Si spune-i profesoarei ca ar trebui sa ii fie rusine.Intreab-o daca da dovada de maturitate.dar ia exemplul batranilor
succes. apropo bine faci ca inveti.si inca ceva spune-le colegilor ca tocilar=om care invata fara sa inteleaga nimic
succes!

| SadBoyForever explică (pentru anonim4565):

Chestia ciudata este ca acesta care se i-a de mine, mereu mi-a cerut ajutorul la lucrari iar eu de frica l-am ajutat, ca altfel ma batea, adica, dupa ce ca se comporta urat cu mine m-ai si copiaza totul de la mine la lucrari sad Ce pot face in situatia asta?

| anonim4565 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Sa-ti explic:unii copii sunt violenti din cauza unor probleme de familie caci copilul face ce fac parintii.
Lasa-l sa copieze.nu stiu ce sa zic. Poarta-te frumos cu el.sincer o sa mearga.
si ti-am spus sa nu ii faci niciodata rau. Ignora-l cand iti spune ceva urat.Si inca ceva daca zice ceva urat spune-i multumesc sa vedem ce zice.
sa ma informezi daca functioneaza
cati ani ai si de unde esti?
ai chemat parintii?

| LiGhT015 a răspuns:

Dar ce drept are profesoara sa iti dicteze sa spui parintilor sau nu? Ea trebuie sa predaee lectia dar sa nu stea si sa-ti dicteze. Spune-le parintilor numaidecit si nu o asculta pe profesoara ta.Cred ca parintii te vor crede mai mult pe tine deoarece esti copilul lor. Spune-le ca te jignesc elevii impreuna cu profesoara si nu-ti fie teama.Lasa sa mearga ai tai si sa se clarifice.Bafta!

| Salut123 a răspuns:

Am patit si eu asta.si i-am zis tatalui.a venit pe la scoala s-a dat upik la ei si a 2 zi nu mai comentau nimic...nu le mai accepta asta pentru ca o sa te afecteze o perioada foarte lunga de timp.o sa iti pierzi increderea in tine, daca nu ai facut-o deja; o sa ai o imagine proasta.asa ca sfatu meu e sa ii spui lu taca-to si totul o sa se rezolve.aa da si daca u nu esti firav date si u la ei.adica cand incearca sa te loveasca dale peste mana

| dhanydhany a răspuns:

Baga-ti p in gura lor

| dangerous666 a răspuns:

Singura posibilitate este sa vorbesti cu directorul/directoarea si cu parintii.

| SuccessAndNothingLess a răspuns:

Ionut, imi pare sincer rau sa aud acest lucru. Colegii tai au ceva cu tine pentru ca, de fapt, ei au ceva cu ei insisi. De exemplu, te fac "tocilar" pentru ca vor sa te dezamageasca din cauza ca ei sunt dezamagiti ca nu pot avea rezultate destul de bune la invatatura. Sau poate cine stie, la randul lor sunt jigniti de alta lume si nu vor decat sa se razbune, din pacate. pe tine.
In aceasta situatie, profesoara ta nu prea are ce sa faca, probabil este constienti ca acei colegi sunt asa cum sunt, si un simplu "fii cuminte" sau "iesi afara" nu le va schimba comportamentul. Ma ingrijoreaza, insa, faptul ca si ea ii stimuleaza.
Nimeni nu are dreptul sa te loveasca sau sa isi bata joc de tine, te rog mult, nu ii lasa sa faca asta in continuare. Parintii tai vor intelege daca le vei explica acest lucru, spune-le cum te simti de fiecare data cand se intampla sa fii calcat in picioare. Poate vor lua masuri, poate vei fi mutat intr-o alta clasa sau la o alta scoala, totul depinde de tine. Vorbeste cu parintii tai despre asta, fii sincer si spune-le tot ce ai pe suflet asa cum ai spus si mai sus. Mult noroc!