| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna!
Am o problema :m-am mutat de la inceputul anului scoala in Bucuresti, si credeam ca o sa fie bine dar m-am inselat....Cu ce?
Cu faptul ca eu speram sa imi fac prieteni sa ma inteleg bine cu toti si toate.Dar nu a fost asa.Bine sa incep cu inceputul,m-am mutat evident si la o scoala noua, unde speram ca o sa ma integrez repede si o sa uit de vechii colegi cu care nu ma avem asa de bine, dar nu a fost asa.De la inceputul anului si pana acum toti se iau de mine, tori colegii de abia daca ma inteleg cu 2-3 fete,si daca ii spun dirigai degeaba nu face nimic,eu sunt si unguroaica si cea mai ca mica si cea mai slaba din clasa si toti,in special baietii,se iau de mine ma fac in toate felurile si ma jignesc in cel mai urat mod posibil, si fata de mine.

Nici macar nu am prieteni aici, deageaba is de juma' de an aici ca nu am nici o prietena..nu am cu cine conunica si stau inchisa incasa daca nu am cu cine sa ies.
Daca incerc sa ma imprietenesc cu cineva din clasa nu reusesc,stau mereu singura si toti rad de mine.
Prima data cand am auzit ca ne mutam in Bucuresti eu am fost ceva gen:wow ce tare,super Bucuresti,mall-uri,,vedete,tot felul, dar la scurt timp as fii dat orice sa ma intorc de unde am venit.
De fiecare data cand ajung acasa nu exista zi in care sa nu plang ca si-au batut colegii joc de mine, iar daca ii zis bunicii mele ea zice sa ii ignor ca nu ma fac pe mine niste vorbe.Adevarat nu ma fac,dar eu sunt foarte sensibila,ma supar din orice s tin in mine,nu pot sa le intorc vorba deoarece ei sunt cei mai tari si eu cea mai mica,acolo o fiinta neinsemnata de care isi bate lumea joc,am incercat o data sa le intorc vorba dar m-au amenintat ca ma bat,mai ales baietii,si i-am zis dirigintei dar ea a zis sa ii ignor sa le dau pace ca nu fac nimic,mi-e greu sa o cred.
Nu spus ca la vechea scoala ma intelegeam bine cu colegii dar macar ne intelegeam cat de cat, spre deosebire de cei de aici, mi s-a spus ca bucurestenii sunt fara bun simt si faa cei 7 ani de acasa,dar nu am vrut sa cred.
In fiecare zi sunt deprimata,in fiecare zi ma gandesc ce sa fac ca sa ii fac sa inceteze,am mai avut o astfel de peioada dar legata de familie in care am intrat in depresie,acea depesie consa in plans continuu,neatentia la ore,(mi-au scazut brusc si notele eu care eram printre primi am ajuns printre ultimii in acea vreme),toto timpul eram deprimata,dar cu ajutorul prietenilor cei mai buni am reusit sa trec pese,dar nu vreau sa se intample din nou, de data asta nu am prieteni cu care sa ma sfatuiesc...
Rog seriozitate.
Va rig fara raspunsuri gen:fa-ti prieteni, ca nu am unde sau nu-i baga in seamam ca nu pot...

Ce staturi imi puteti da?
Multumesc sad.
O zi placuta.

1 răspuns:
| Ilisaysmeow a răspuns:

Pai draga mea sa stii ca nu toti bucurestenii sunt asa, dar majoritatea daca nu ai haine de firma si Iphone nici u se uita la tine. Si la mine in clasa a venit o fata noua si nu numi ca s-a integrat, dar si-a gasit si o cea mai buna prietena. Baietii mereu se vor lua de tine pentru ca asa sunt... de mine se mai iau cate o data desi ne cunoastem de mult (cam 8 ani)... E greu sa te integrezi si singura modalitate ar fi sa le arati ca nu iti pasa si sa ii fac sa vrea ei sa fie prieteni cu tine nu tu ce ei. Gasaste-ti prietenii din clase paralele sau de pe langa bloc/casa. Iti urez bafta si intotdeauna ne vei avea pe noi cei de pe TPU care te vom sustinewinking