| KidutzuLuvv a întrebat:

Bunahappy stie cineva cum a-s putea sa nu mai fiu bataia de joc a tuturor colegilor din clasa?sad sunt clasa 8astraight face m.am mutat la scoala asta cand am trecut clasa 5a si de atunci toti colegi isi bat joc de mine, ma lovesc ma jignesc si tot felul de chesti, fara sa le fac nimic sigh
am incercat sa zic diriginet. i dar mi-a zis s. o las in pace ca nu are timpcrying
la scoala am doar 2 prietene, si una dintre ele are un frate in clasa cu mine[si el ma loveste] mereu cand intru in clasa alt coleg "imi da cu suturile" intr-o zi m-a lovit foarte tare la operatzie incat am ametitcrying si ca de obicei nimenui nu i-a pasatsigh deci chiar disper! in afara scolii am prieteni de bloc...prieteni din alte scoli si chiar am cunoscut altii prieteni noi si am fost odata la ei in sc pentru 1 zioh go on si nu era asa...adica nu imi zicea nimeni nimic,sad odata i-am zis mamei ca ma bate un coleg si a venit la scoala, si a 2a zi m. a batut si mai rau ca dc am aduso pe mamasigh
deci va rog mult ziceti-mi ce as putea sa fac
si va implor sa nu faceti mistostraight face
papa:* happy

Răspuns Câştigător
| mada_9093 a răspuns:

Buna! pai ai mai multe variante 1 poti sa te muti din scoala 2 poti sa vb cu directoarea sau dirigiata 3 poti sa ii lovesti si u inapoi sau sa fi mai tare in gura ca ei isi bat joc de tine fiindca te vad asa mai fara aparare 4 poti sa incerci sa vb cu ei sa ii intrebi de ce fac acest lucru ce au cu tine etc. 5 poti sate imprietenesti cu alti copii de la alte clase si sa stai mai mult cu ei 6 daca inveti bine si esti cuminte la ore poti sa rogi un profesor sa te ajute 7 daca te bat nu o mai chema pe mama ta la scoala asta a fost o mare greseala pentru ca asa le-ai aratat ca esti tare neajutorata si o sa aive un subiect in plus sa isi bata joc de tine 8 vb cu un profesor sau cu directoarea sa vina pe la voi prin clasa in pauze si poate o sa ii prinda pe colrgii tai lovindu-te (dar fi atenta sa nu isi dea seama colegii tai de asta ca o sa te bata mai rau)
sper ca te-am ajutat
succes!

9 răspunsuri:
| xilotto a răspuns:

Primul pas pe care cred ca ar fi bine sa il faci este sa vorbesti cu cineva in care ai incredere(parinti sau un prieten) asta te va ajuta sa treci mai usor peste problema aceasta.Probabil nu va rezolva nimic, dar daca te consoleaza cu ceva... oricum vei termina clasa a 8 a si vei merge la liceu si asa vei scapa de ei happy.

| ChristineW a răspuns:

In primul rand ai putea sa nu m-ai pui poze cu tine in lenjerie intima. probabil te cred tocilara clasei pentru ca ai adus-o pe mama ta si chiar era mai bine sa nu o faci. Dar nu ne-ai spus de ce isi bat joc?

| shooby a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te muti la alta scoala happy

| eDDy a răspuns:

Salut eu am doar 13 ani happy dar te ot ajuta cu niste sfaturi eu stau la liceu in iasi din clasa a 5 si nu ma batjocorit nimeni... am avut spatehappy poti sa te imprietenesti cu cineva "bazat" baiat fata si sa ii spui si dupa aia o sa vezi ce se cumintesc. Sper ca te-am ajutat. La Multi Ani!

| OLumeColorata a răspuns:

Oamenii sunt rai, nu-i baga in seama ca n-are rost.
Bataia de joc a colegelor am fost si eu.Insa nu le-am bagat in seama si la un moment dat s-au plictisit sa ma mai insulte, acum suntem prieteni.
Nu chiar prieteni, amici mai bine zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! imi pare foarte rau sa aud ce ai patit crying...Eu zic ca ai putea sa te imprietenesti cu o fata sau un baiat mai smecher din scoala.Asa vei fi introdusa incetul cu incetul intr-un grup mai tare din scoala si asa ceilalti te vor apara in caz de pericol. Oamenii si in general copiii sunt foarte rai.Stiu ca iti este greu dar incearca sa ii eviti.Gandeste-te ca la bloc si in afara scolii ai prieteni buni care te inteleg si o familie care te iubeste.deci ce iti mai pasa ce zic prostii aia? dar in orice caz nu o mai chema pe mama ta la scoala pentru ca ei o sa isi dea seama ca esti cu adev neajutorata si iti vor face mai rau. evitai si va fi mai bine. o sa se plictiseasca sa te tortureze. dar... te-ai intrebat macar de ce se poarta asa cu tine?

| dyana_8591 a răspuns:

Incearka sa te imprietenesti mai bine ca ei sau daca ei nu vor sa vb ca tine atunci cand te jignesc... fa si u acelasi lucru da le replica.prefate ca nu ti e frica d ei. si spune-le ca nu iti pierzi u timpul ca ei.winkingo sa vezi ca asa e mult mai bine

| Duster_2983 a răspuns:

Nu inteleg cum pot sa te bata? sau sa isi bata joc de tine straight face Frate Rupele Gura. Nu stiu cum esti tu dar eu n-asi putea sa fiu bataia de joc a cuiva. In primul rand esti baiat dao la parte sa nu creada ca esti murat, care s-a loat de tine o dai la parte cu iel, ai zis ca esti a 8 a... N-asi putea sa traiesc ca tine... sorry straight face

| EmoGirl180 a răspuns:

Asa sunt si eu nu ma bate nimeni insa sunt destul de timida si ma balbai usor din clasa 5-a colegii ma cred o proasta si nu ma prea trateaza asa cum treebuie sa se trateze colegii intre ei
eu am descoperit ceva de o bucata de vrede tac mai mult si ascult muzica cand iti vorbesc urat poti sa asculti muzica... deci cand iti vorbesc urat sau te deranjeaza cand incep deja cu jicnirile( trebuie sa iti ti castile cu tine peste tot) iti pui catile i urchi si pleci inainte... eu plangeam inainte cand ma jicnea cineva da acu asa fac
asa i cand te loveste incearca sa lovesti si tu o colega m-a impins tare intr-o zi si i-am dat o palma in cazul meu sunt mai tupista la bataie insa tu poti sa facigen karate sau te uiti pe you tube la tehnici de auto aparare