| afl2804 a întrebat:

sunt elev in clasa a 11-a si profesoara mea de romana vine la ora la minutul 40-50, in 90% din cazuri (ora incepe la :15, si avem 3 ore pe saptamana). Mereu zice ca a fost prinsa intr-o sedinta si alte abureli. Unii elevi au prins-o in timpul orei afara la tigara si cafea. Am dat tezele pe 12 decembrie, nu le-a corectat nici pana azi la sfarsitul semestrului, in ultima saptamana. Pe langa toate astea, se mai si plange ca are multi absenti vineri la ultima ora si face harmalaie, desi unii elevi chiar au activitati mai importante decat sa stea in clasa fara profesor timp de jumatate de ora. Ce este de facut? La mine in clasa nu vrea cam nimeni sa ia vreo initiativa pentru ca le convine ca e lejer.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Este că aveți toti nota 10 și vă doare la patină?

| afl2804 explică (pentru sierra1):

A, nu, avem medii normale, de la 5 la 9, poate si una-doua de 10. Totusi, avem acus simulare si BAC si facem din an in pasti ceva in sensul asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru afl2804):

Eu nu am invatat constant pentru bac si nici pentru simulare. Am facut o varianta sau doua, singur, ca pregatire si am luat peste 8. Daca vrei sa iei nota buna la bac la romana nici nu ai nevoie de profesor.

Eu zic sa profitati de lejeritatea foarte mare de la ora de romana. Aceasta va permite sa va concentrati mai tare pentru materii mai importante. Operele ce trebuie studiate pentru bac se gasesc pe internet.
Daca as fi in clasa ta nu mi-ar placea ca un coleg sa "rezolve" aceasta situatie.