| Roxanaaaaaa a întrebat:

Iubitul meu ca sa imi faca rau a spus majoritatea persoanelor ca eu m-am culcat cu el.Am 16 ani am fost 2 ani impreuna si a fost primul baiat din viata mea.Nu sunt genul de fata care umbla cu toti, nu am degand sa o fac cu altul. Ce ar trebui sa fac sa le schimb parerea? ma simt foarte prost.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Tu ai gresit, fiindca la 16 ani, nici o fata serioasa nu ajunge in pat. Tu te-ai grabit, nu ti-ai ales corect iubitul si esti intr-o situatie foarte neplacuta, preodusa de tine. Este vina ta, trebuie sa ti-o asumi. regula de aur in viata este sa nu faci lucruri pe care nu ti le poti asuma in public.

| GANGSTA_6132 a răspuns (pentru Brigaela):

Doamna acele vremuri sau dus acooma e alta moda mai devreme big grin

| Brigaela a răspuns (pentru GANGSTA_6132):

Ceea ce i se intampla ei demonstreaza ca nu ai dreptate. e trist ca tinerii de azi sunt ingenunchiati sub vremuri, scuza lor este mereu: asa sunt timpurile, noi nu ne putem opune, nu avem puterea de a fi ce vrem, ne supunem orbeste modei. Tinerii ar trebui sa aiba mandrie, sa nu fie atat de umili. E trist, sa stii, iar viata ne demonstreaza mereu ca isi rateaza tineretea care in loc sa fie ceva frumos devine ceva de trista amintire.

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu suporti adevarul,de ce faci lucruri care stii ca scoase la lumina te pot durea sau rani?
E timpul sa inveti ca orice in viata se plateste,trebuie sa ai puterea sa-ti asumi raspunderea pentru ceea ce faci.
Tu,ai omorat prea devreme copilul din tine si te superi ca arata lumea cu degetul femeia care ai devenit nepermis de repede!
Nu incerca sa schimbi parerea celorlalti,cauta sa-ti schimbi felul de a gandi,aici e problema,ai judecat gresit si ai ajuns intr-o situatie neplacuta,acum judeca ceva mai bine si ia-o pe drumul cel bun.
Viata ta,a mea,a tuturor,este o suma de alegeri si decizii pe care le luam singuri.
Daca alegi bine,ok,vei avea o viata calma,buna si frumoasa.
Daca alegi gresit,tragi ponoasele,asa ca,e cazul sa-ti revii si sa faci ceea ce se asteapta de la tine,la varsta la care esti.
Mananca cartea, mai usor cu baietii si cauta sa devii cat mai om, o intamplare nefericita poate era lectia care iti trebuia!

| harciog a răspuns:

Nu mai minti aiurea.N-am citit in monitorul oficial inca.

| Tania a răspuns:

Pur si simplu ce conteaza?!
Ai stat 2 ani cu el, era normal sa se intample sa te culci si cu el!
De parca ai fi prima care face dragoste cu partenerul! Eu zic sa ii ignori.
Oricum fostul tau prieten este un imatur, nesimitit.

| AnotherCatWoman a răspuns:

De facut cu altcineva, oricum o sa faci, ca doar nu o sa ramai toata viata singura...Ideea este ca a facut asta dintr-un anume motiv( intemeiat sau neintemeiat, egoist sau rautacios, poate orgolios sau ranit), iar noi acum nu putem decat sa speculam. Ideal ar fi sa ai o discutie cu el. Doar voi doi, calmi, fara injurii, singuri, fata in fata( nu pe mail, nu pe messenger, nu la telefon). Intreaba-l sincer, fara perdea, de ce vrea sa iti faca rau si spune-i ceea ce ai zis mai sus. De cele mai multe ori, daca nu infrunti persoana respectiva, conflictul poate sa se accentueze.
Incerca sa ai o discutie serioasa cu el. Este foarte probabil ca dupa asta sa realizeze ceea ce a facut. Intr-adevar, privind obiectiv, nu are nicio scuza, dar acum ca raul este facut, macar sa mai puteti indrepta ceva din toata situatia asta. Tu singura nu prea ai cum sa "te lupti" cu toate deodata: vorba lui contra vorba ta, judecata altora, vorbele rautacioase spuse pe la spate sau in fata, adevarul si minciuna deopotriva. Insa daca el realizeaza prostia pe care a facut-o si va incerca sa te ajute in a o indrepta, este o cu totul alta poveste...
De multe ori avem nevoie de o palma peste fata ca sa ne trezim la realitate...

| Floris83 a răspuns:

Dacă le zici, ca în glumă că de fapt te-a violat, fără s e vrei tu, cade el de rău, dar nu e recomandat să extinzi răul, dacă nu esti interesat de el, mergi incontinuare pe calea vieții tale, și lucrurile se uită, fiecare are la ctiv ceva slăbiciuni, și cum e lumea acum, nu are timp de alții

| Dumnezău a răspuns:

Zici ca ai facut-o cu el,dar nu esti o tipa care umbla cu toti? Vai,ce inocenta esti tu,nu vrei sa iti facem si statuie din nuferi si floricele de primavara,la cat de pura si neprihanita esti? Mars de-aici,fatuco! Daca tu ai fost suficient de idioata sa cedezi insistentelor lui,si sa te f*uti cu el,nu exista absolut nicio justificare ca el sa nu se laude la gealatii si cealadaii cu care umbla. Spui tu ca nu ai de gand s-o faci cu altii, dar de cum dai de bat, greu te mai stapanesti dupa.Bine ti-a facut,ca te-a gasit mica,imatura, si nitel mai proasta, omu' a profitat si acum isi ia zborul. Iata inca un motiv pentru care nu trebuie sa te implici sexual in relatii cu idioti din astia.Da' stii cum se spune... ''cine se-aseamana se-aduna''.Un viitor luminos va urez!

| Iasmiine a răspuns:

Dar nu inteleg... Inca mai esti cu el? Sau e fostul? Pai daca nu te-ai despartit de el stii ce trebuie sa faci nu? Sa te desparti de el. Si ca sa le schimbi parerea poti sa le spui ca te-ai despartit de el si el ti-a facut asta a spus tuturor acest lucru. Sau, poti fi indiferenta adica ai 16 ani si multe fete de varsta ta o fac. Nu este o varsta chiar frageda. Daca aveai 13-14 ani mai ziceam. Deci prin a fi indiferenta vreau sa te fac sa intelegi ca poti sa faci in asa fel incat sa nu-ti pese de ce zice lumea, daca va avea ceva de zis. Adica de ce sa zica? Este viata ta, tu stii ce ai facut si ce nu. Nu trebuie tu sa-i convingi pe toti ca nu ai facut-o cu el. De ce? Pentru ca este viata ta si nu au altii ce sa se bage in ea. Sper ca te-am ajutat.

| g3orgiana16 a răspuns:

Nu baga gura lumii in seama...importannt e ca u sa fi sanatoasa si parerea lumi nu ai cum sa o schimbi...crede'ma! u continua sa fi cum ai fost si nu lasa ca sa te influentzeze nimeni! ai grija de tine:*

| AlexCrb a răspuns:

Atunci apuca-te si tu sa zici ca ejaculeaza precoce laughing

| IrimieRaluca a răspuns:

Pai nu stiu daca ai putea sa faci altceva decat sa iti asumi ce ai facut. Nu e vorba sa mergi sa spui tuturor ca da, el are dreptate, dar daca apare in conversatie nu vad de ce nu ai putea sa iti asumi. Pe viitor poate ai sa incerci sa cantaresti mai bine lucrurile cand te implici intr-o relatie. Oamenii se comporta de multe ori ciudat cand se despart. Oricum, barfele dispar; dupa ceva timp nimeni nu o sa mai fie interesat de asta

| katerina96 a răspuns:

Iubita:* stai linistita si eu am patit la fel. cei care iti spun astfel de chestii le spui k nu e adevarat si ca daca nu te crede esti dispusa sa faci si un control la ginecolog in care sa demonstrezi cat de cuminte esti:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ţi se rupă de părerea lor. Doar ştii vorba aia : frunză verde lobodă, gura lumii slobodă. Încearcă să le-o întorci cu replici îndrazneţe gen ''ce mă, nu ai avut parte de... şi te simţi părăsit
şi ne... (ştii tu). Ai timp, nu te teme! ''. Sau pur şi simplu să recunoşti că ai făcut-o, cu ce te afectează? Asumă-ţi faptul că nu ţi-ai ales un partener potrivit, că dacă ar avea puţin bun simţ nu ar face aşa ceva.

| Confucius a răspuns:

Pai incearca sa le intorci si celalalt obraz daca faci asta ei o sa se pictiseasca ori o sa te admire vazand ca nu-ti pasa sau asteapta un timp o sa se intample alctceva si vor rade de arlcineva funda.

| ilisium a răspuns:

1. Sunt colegi de școală, odată ce ai încheiat liceul te vei indepărta enorm de ei, dacă mă crezi sau nu, depinde insă de tine. Din liceu rămâi poate cu 2 sau 3 prieteni și restul se vor pierde intr-o ceață atât de deasă încât te vei uita cu minutele la fețele lor ca să-ți amintești numele.
2. Părerea acestor persoane deșii la vârsta ta poate părea importantă este în totalitatea ei nesemnificativă. Ești atât de naivă încât să crezi în a lor inocență?, și ei s-au "culcat" însă au avut inspirația să o facă cu o persoană a cărei orgoliu nu este legat de numărul persoanelor care știu că si-a pierdut inocența.
3. Dacă îți sunt prieteni nu te vor judeca pentru ce ați făcut voi impreună ci pe el pentru că a împărtășit lumii un moment care era doar al vostru de ținut, păstrat, știut, ceva special doar pentru voi a fost redus la nivelul unei conversații. Dacă te judecă arată-le spatele, nu merită nici măcar o secundă in plus din timpul tău.
4. Ce a făcut el denotă o persoană cu un caracter foarte slab. Un bărbat nu împărtășește niciodată ce, unde si cum a făcut cu o femeie, același lucru e valabil și pentru femei. Don't kiss and tell.
5. Dacă sunte-ți intradevăr de 2 ani un cuplu și vă iubiți, ar trebui sa te cunoască foarte bine, chiar dacă ar fi vrut să îți facă o mică răutate nu ar fi mers niciodată atât de departe, probabil că nu te cunoște sau posibil sa nu fie interesat de cum te simți tu. Un om nu se joacă niciodată cu sentimetele altui om.
6. Poate nu înțelegi acum, oricât ai încerca: În viață lucrează, fă tot posibilul, depune orice efort încât să fi tu mulțumită deoarece nu ii vei putea niciodată satisface pe alții, fie ei iubiți, familie sau prieteni. Ei trebuie doar să accepte asta și sa fie happy pentru tine și vice versa.
7. Probabil nu vei băga îm seamă nici un răspuns primit, și vei face ce crezi tu că ar fi mai bine. Asta e adolescența tongue Take care si bafta happy

P.S.: O să treacă repede, peste maxim o lună nu o să-și mai aminteasca nimeni de povestea lui.
P.P.S.: VIAȚA E PREA IMPORTANTĂ ȘI MULT PREA SCURTĂ ca să te simți prost pentru greșelile tale dar mai cele făcute de alții, nu regreta absolut nici un moment din in viața ta oricât de rău, oricât de lung sau scurt ar fi el, trăiște în prezent deoarece ai foarte puțin timp la dispoziție in viața asta, capul sus.

| GANGSTA_6132 a răspuns:

In primul rind nu ai de ce sa-ti fie rusine ai facut primul pas in viata sexuala alti si-o incep pe la 13 -14, tu insa ai virsta potrivita Eu dacka sincer am facut-o prima data la 8 ani, si tot mi era rusine dar dacka as da timpul inapoi as fi mindru, Si cei care stiu ca ai facut-o cu el dacka vor ride sunt doar niste nemernici capul sus nu fi ingrijorata.

| TiffanyTpu a răspuns:

Daca spui ca e iubitul tau...dc ar vrea sa-ti faca rauraised eyebrows? asta nu inteleg...
poate vrea sa faca asta din gelozie!
si eu sunt tot in aceeasi situatie
incearca sa-l uiti desii e greu! fi indiferenta fata de el, fi tare!
cat despre ceilalti...lasa-i sa creada ce vreaoh go on tu stii mai bine ce a fost intre tine si iubitul tau!

| deea222 a răspuns:

Incearca sa le spui ca nu este deloc asa. si daca nu te vor crede si tot asa vor face trateazai cu indiferenta