| Criss569 a întrebat:

Iubitul meu e din alt oraș si avem aproape 8 luni împreună, iar de la un timp e rece, indiferent, nu îmi mai zice tot ce face si azi l-am întrebat dacă îl plictisesc si a zis "eh, nu chiar dar nu prea avem despre ce sa vorbim "si chiar m-a durut. Imi zice ca îl enervez mereu si am încercat si sa fiu mai indiferenta, degeaba..tot la fel e. Mi-a zis ca uneori când îl enervez se gândește să nu mai vorbească cu mine.
Noi suntem si posesivi si geloși de fel, l-am pus sa își blocheze vreo 3 prietene și 2 foste si nu vorbește cu nici o fata si nici eu cu niciun băiat, oare asta e cauza? Sunt prea posesiva? Ar trebui sa îl las să vorbească si sa iasa cu fete? Să îl las mai liber?
As primi bucuroasa si niste sfaturi în privat, pupici

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intre voi lantul iubirii e congelat, mai lipseste cineva sa il rupa cu o lovitura de picior, cand nu e incredere nu e relatie. Intre voi e sexul si interesul de a sta asa in 2 mai mult nu

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mie imi pare mega plictisit de tine si nu stie cum sa faca sa termine cu relatia. Lipsa increderii nu are ce cauta intr-o relatie. De la acest lucru pleaca si gelozia si posesivitatea.

| T0T a răspuns:

E o relație ce se va termina în mod inevitabil. Renunță la ea, altfel îți pierzi timpul.

| anonimg a răspuns:

O relatie de felul acesta se face in scopul casatoriei. Voi daca nu aveti un astfel de scop, este si normal ca sa va plictisiti impreuna.
Deci ori va faceti un scop, ori nu ramaneti impreuna. Cum sunteti voi acum este foarte rau. Si nicidecum nu trebuie sa va invinovatiti unul pe altul. Nu il poti obliga sa te iubeasca mai mult, si nici condamna pentru ca nu o face. Suntem diferiti: cu unii empatizam mai mult, cu altii mai putin. De unii suntem atrasi mai mult, de altii mai putin. Dar mai exista si posibilitatea ca unii sa nu se simta pregatiti pentru a inainta in relatie. Exista deci o multime de cauze si de combinatii intre ele. Dar in toate cazurile, in orice relatie nimeni nu trebuie sa traiasca pentru sine; ci intotdeauna pentru celalalt. Deci daca traim, traim pentru celalalt. Daca intram in relatie, sau daca ne casatorim, o facem pentru ca dorim fericirea celuilalt.
Nici relatia cu Dumnezeu nu rezista daca nu ne petrece timp cu El in studiu, rugaciune si alte activitati ale vietii spirituale. Cu cat mai mult nu va exista o relatie intre oameni daca nu ne petrecem timp cu ei.
Ce poti face tu acum este sa ii dai timp sa aleaga, sa-si faca ordine in viata. Prin intrebari ascunse trebuie sa afli ce isi doreste el de la tine si de la relatia aceasta. Dar sa nu te sperii si nici sa nu plangi de ce vei auzi. :)
O relatie va fi mai stabila daca ea va fi construita cu ajutorul lui Dumnezeu; adica in ascultare de El.
Gelozia nu trebuie sa existe. sub nici o forma. Daca nu este incredere, toata investitia in relatie va fi in zadar. Deci nici nu va ganditi la continuarea relatiei daca nu exista incredere. Gelozia nu este altceva decat lipsa increderii. Si aceasta trebuie sa dispara; sau daca nu va disparea relatia. Voi alegeti fiecare aici.
Nu stiu cum vei face: dar daca vei canstiga inima unui om, el va fi al tau. Atunci poti avea incredere in el. Pentru ca il vei cunoaste; si el te va cunoaste. Dragostea vine prin cunoastere, prin impartasire, si implica sentimentul vulnerabilitatii. Te faci vulnerabila numai daca el isi doreste acest lucru.
Cred ca v-ar ajuta pe amandoi cartea "Iubeste inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Una pentru tine si una pentru el -daca nu puteti sa o cititi impreuna din pricina distantei. Veti putea intelege mai bine cum trebuie sa stea lucrurile intre voi doi.

| Frank51 a răspuns:

De unde crezi ca putem stii noi ce se intampla intre 2 straini de care nu stim absolut nimic? Daca tu dupa 8 luni nu il cunosti, cum ai vrea sa ne formam noi o opinie in 2 minute? Poate nu va potriviti si fortati relatia, ceea ce nu-i ok, cand ceva nu merge bine e clar ca exista acolo o problema.

| gabicoo a răspuns:

Stai cuminte. Acum e pe maini bune. E combinat cu vecina de la 3.
hee hee

| cristimihailov a răspuns:

Fara cuvinte.

| Criss569 explică (pentru cristimihailov):

Why?

| cristimihailov a răspuns (pentru Criss569):

Este trist, e ok. Nu ai cum sa realizezi.

Sa numesti o relatie cu cineva din alt oras... si sa mai fiti si posesivi... generatia Facebook.

Sincer, e trist sa iti pierzi tineretea in fata telefonului asteptand si interpretand un chat, in loc sa pui mana pe acea persoana, sa stai in brate, sa te bucuri de ea.

E chestie de alegere. Problema este ca alegerea vine din nestiinta uneori.

| Criss569 explică (pentru cristimihailov):

Este vorba de încredere, speranță, si bine înțeles răbdare
Toate cele bune!

| cristimihailov a răspuns (pentru Criss569):

Am o idee cat de cat asupra acestei abordari pe care o ai, dar raspunde-mi sincer la o intrebare, daca poti:

- care crezi ca ar fi alegerea cea mai probabila a lui de exemplu, daca ar fi la o petrecere:
A. Sa ia telefonul in mana si sa discutati pe chat?
B. Sa puna mana pe fundul uneia care se da la el si sa mearga mai departe cu tipa aceea?

Personal eu as alege B.
Dar ce stiu eu? Eu sunt barbat...

| Dalmore a răspuns:

Cred că nu va potriviți și totuși insistați să fiți împreună. Eu cu al meu pot sa vorbesc zi și noapte, că subiectele nu se epuizează. Ce rost are o relație ca asta? Sunteți la distanță, n-aveți prieteni, n-aveți ce vorbi, îl controlezi ca pe un câine, enervezi, tu te auzi? Nu m-aș umili sa stau cu un om căruia nu-i face plăcere să vorbească cu mine in vecii vecilor, amin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic că e sătul de gaură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" l-am pus sa își blocheze vreo 3 prietene și 2 foste si nu vorbește cu nicio fata si nici eu cu niciun băiat" Bravo. Oricine știe ca neutralizarea potențialilor inamici e primul pas in asigurarea victoriei.
Tot repeți "sa îl las". Iubitul tau e un câine? Sau are 15 ani? Altfel nu văd cum s-ar pune problema sa-l lasi tu sa facă ceva.
"nu-mi mai zice tot ce face" incredibil.Nu știu cum poți dormi noapte.
Nu pot sa înțeleg cum e posibil sa fii atat de proasta încât sa ajungi in situația in care tu îl intrebi pe "iubitul" tau dacă e plictisit de tine si el raspunde "nu prea".Si tu încă îl mai numești iubitul tau laughing
Vrei un sfat? Toate persoanele care ți-au răspuns la întrebarea asta sunt mai interesate de tine decat e iubitul tau.

| anamaria82726 a răspuns:

Pana la urma asa se intampla cu relatiile la distanta. Sau cand vorbesti cu cineva foarte mult prin mesaje si nu va vedeti deloc. Intervine monotonia. Mai ales ca nu aveti niciun prieten comun si nu ati petrecut timp impreuna. Este urat ca a zis ca nu aveti ce vorbi, dar a fost sincer. Probabil ai gandit si tu asta. Dar ti-a zis si ca il enervezi...mi se pare urat sa iti spuna chestii de genul.
Fiind si relatie la distanta, daca tu consideri ca merita sa continuati, fa ce simti. Desi acum sunteti putin nefericiti, daca chiar va iubiti si aveti vointa, se poate remedia situatia.

| Emiluner a răspuns:

Deci, nu e vorba mereu de relații la distanță, mama și tată sunt la distanță aproape un an de zile și după se văd 3 săptămâni și pleacă, dar acum depinde, dacă ești adolescent atunci distanță e o problemă
Ce pot zice, este ca el nu mai este interesat de tine, nu zic ca poate acum te insala, dar nu îl mai interesezi, și orice ai face pentru el va fi egal cu 0
Se îndepărtează de tine poate uite motive
-are pe altcineva
-nu stie cum să îți spună și depinde distant
-ori e vina distanței ăsteia
-sau pur și simplu nu te m-ai place și încă continuă cu jocul iubirii
Asta este ce cred eu, și ori va vrea să vb și ca relația să fie puternică să socializati, ori dacă nu vrea, block și pa